Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Pořídit si zvíře místo dítěte je sobecké, prohlásil papež František

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Papež František naznačil, že lidé, kteří dávají přednost domácím zvířatům před dětmi, jednají sobecky. Informuje o tom BBC.

  Papež se k tomu vyjádřil při diskusi o rodičovství během generální audience ve Vatikánu v Římě.

  V dnešní době jsme svědky jisté formy sobectví,“ řekl papež při audienci. „Vidíme, že někteří lidé nechtějí mít dítě. Někdy mají jedno a to je vše, ale mají psy a kočky, které nahrazují děti. Možná to lidi rozesměje, ale je to realita.“

  Tato praxe „je popřením otcovství a mateřství a degraduje nás, bere nám lidskost“, dodal.

  Papež František řekl, že lidé, kteří nemohou mít děti z biologických důvodů, by měli zvážit adopci. Vyzval lidi, aby se nebáli pustit do rodičovství.Mít dítě je vždycky riziko, ale větší riziko je nemít dítě, popírat otcovství,“ řekl.

  Vyslovil se pro zjednodušení adopčních procedur, „aby se mohl splnit sen tolika dětí, které potřebují rodinu a tolika manželů, kteří se chtějí darovat v lásce“. „Tento druh volby patří k nejvyšším formám lásky, otcovství a mateřství,“ řekl. „Kolik dětí na světě čeká na někoho, kdo se o ně postará!“ apelovala hlava katolické církve.

  Svatý otec ovořil také o „demografické zimě“ (pravděpodobně měl na mysli země s klesající porodností), v níž „vidíme, že lidé nechtějí mít děti, nebo jen jedno a žádné další“. Papež František žije, jako všichni katoličtí duchovní, v dobrovolném celibátu.

  Není to poprvé, co si papež František vzal na mušku lidi, kteří dávají přednost domácím zvířatům před dětmi.

  Fenomén kulturní degradace

  V roce 2014 řekl, že mít domácí zvířata místo dětí je „další fenomén kulturní degradace“ a že citový vztah k domácím zvířatům je „jednodušší než složitý vztah mezi rodiči a dětmi“.

  Pětaosmdesátiletý papež byl v minulosti vyfotografován, jak se mazlí se zvířaty od psů po pantery, ale domácí zvíře zřejmě nemá. Jeho předchůdce Benedikt XVI. byl známým milovníkem koček, poznamenal Daily Mail.

  Při jeho návštěvě Spojených států v roce 2015 oblékli majitelé psů své mazlíčky do psích papežských oblečků s hashtagem #popedog na Instagramu.

  Na otázku, zda papež o tomto trendu ví, tehdy odpověděla vatikánská mluvčí: „Domnívám se, že má důležitější věci na přemýšlení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS