Prezident Joe Biden se v pátek snažil využít 110minutového videohovoru, aby odradil svůj čínský protějšek od pomoci Rusku ve válce na Ukrajině. Jedná se pravděpodobně o klíčovou otázku, která určí vývoj krvavého konfliktu. O průběhu telefonátu informuje CNN a další servery.
Prezident Si Ťin-pching řekl Bidenovi, že jak USA, tak Čína mají odpovědnost za zajištění míru. To se dá považovat za nepřímý náznak, že nemá zájem na eskalaci konfliktu.
Nicméně Bílý dům po rozhovoru uvedl, že jeho obavy z možného zásahu Pekingu nebyly zmírněny. „Máme takové obavy,“ řekla tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki. „Prezident (Biden) podrobně popsal svému protějšku, jaké důsledky by mělo, kdyby Čína poskytla materiální podporu Rusku při provádění brutálních útoků proti ukrajinským městům a civilistům. A to je něco, co budeme sledovat. Svět to bude sledovat.“
Jednání USA a Číny budou pokračovat
Vyšší správní úředníci popsali hovor jako „přímý“, „podstatný“ a „detailní“, ale mnoho podrobností o dlouhém rozhovoru nenabídli. Převážná část diskuse vedoucích představitelů se soustředila na válku na Ukrajině a důsledky, které by krize měla na vztahy mezi USA a Čínou a na „mezinárodní pořádek“.
Bidenovým cílem při přímém rozhovoru se Si Ťin-pchingem bylo částečně zjistit, na které straně přesně stojí čínský prezident. Bílý dům uvedl, že na Si Ťin-pchinga nevznesl žádné konkrétní požadavky. Místo toho se rozhodl nabídnout širší pohled na mezinárodní situaci. „Čína se musí sama rozhodnout, kde chce stát a jak chce, aby se na ni dívaly historické knihy a jak viděly jejich činy,“ řekla Psaki. „To je rozhodnutí, které musí učinit prezident Si.“
Na žádost prezidentů budou američtí a čínští představitelé v příštích dnech pokračovat v jednáních, uvedl Bílý dům. A Biden plánuje diskutovat o roli Číny s dalšími západními vůdci na předčasném summitu NATO příští týden v Bruselu v Belgii.
Čínská prohlášení o válce na Ukrajině se zastavila před odsouzením invaze, ale také nenabízela výslovnou podporu. Pozice této velmoci, kterou Spojené státy doufaly prostřednictvím rozhovoru objasnit, tedy zůstává stále nejasná.
Přehodnotí čínský prezident svůj „neomezený“ vztah s Putinem?
Spojené státy ostražitě sledovaly sbližování Si Ťin-pchinga a Putina. Věří, že aliance autoritářských vůdců se staví proti Spojeným státům vojensky i ekonomicky. Během vysoce sledovaných rozhovorů v Pekingu minulý měsíc Xi a Putin zpečetili svůj vztah jako „neomezený“.
Přesto ruská invaze na Ukrajinu zneklidnila čínské vůdce, částečně proto, že ruská armáda utrpěla překvapivé ztráty a postupovala pomaleji, než mnozí očekávali. Američtí představitelé také uvedli, že Si Ťin-pchinga překvapila jednota mezi západními a asijskými národy při uvalování sankcí na Rusko.
Tato kombinace faktorů by mohla vést Čínu k přehodnocení své potenciální účasti ve válce na Ukrajině, uvedli američtí představitelé.
Všeobecně se předpokládá, že si Si Ťin-pching zajistí historicky třetí funkční období u moci během 20. národního kongresu komunistické strany v Pekingu letos na podzim. Během tak důležitého roku se západní experti domnívají, že bude zvláště pamatovat na ekonomická rizika, která by představovaly potenciální sankce uvalené na Čínu kvůli zapojení se do války na straně Ruska.