-1.5 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
ZprávyPolicie zastřelila teenagerku Ma'Khiu Bryantovou (16), která útočila nožem

Policie zastřelila teenagerku Ma’Khiu Bryantovou (16), která útočila nožem

Záběry z tělních kamer policejních důstojníků státu Ohio v USA ukazují smrtelnou střelbu na černou teenagerku Ma’Khie Bryantovou (16). Incident se odehrál během několika minut a vyvolal nepokoje navazující na kauzu Dareka Chauvina, který byl v ten den odsouzen za smrtelný akt proti Georgemu Floydovi.

Úředníci policejní divize Columbus zveřejnili první záběry ze střelby jen několik hodin po incidentu. Odklonili se tak od protokolu, díky velkému tlaku veřejnosti.

Desetisekundový záznam z kamery ukazuje potyčku několika lidí včetně Bryantové, která již v době příjezdu policie držela nůž a prudce s ním mávala. Bryantová následně přitlačila jinou ženu k zaparkovanému autu. V ten moment důstojník vystřelil čtyři výstřely a Bryantovou tím usmrtil.

Střelba se stala zhruba 25 minut předtím, než soudce přečetl rozsudek usvědčující bývalého policistu Dereka Chauvina z vraždy a zabití George Floyda. Soud se konal necelých pět mil od místa, kde se počátkem tohoto roku konal pohřeb Andreho Hilla , kterého v prosinci zabil jiný policista státu Columbus. Důstojník v Hillově případě, veterán ozbrojených sil, nyní čelí soudu za vraždu.

Bryantové bylo v době smrti 16 let a byla v péči dětských služeb v okrese Franklin. Její babička Debra Wilcox ji popsala jako plachou a tichou dívku, která ráda natáčela taneční videa na TikTok.

To, co jsem viděla na videu, není Ma’Khiu,“ řekla Wilcox ve středu agentuře Associated Press. „Nevím, co se tam stalo. Nejspíše se musela obávat o svůj život,“ dodává Wilcox.

Incident způsobil pobouření v tamní komunitě i na celostátní úrovni, protože zabití Bryantové je druhým významným smrtelným aktem teenagera policií za poslední měsíc. Záběry z tělové kamery zveřejněné minulý týden ukázaly, jak jiný policista v Chicagu zastřelil třináctiletého Adama Toleda.

Je to tragédie. Neexistuje jiný způsob, jak to říct. Tak mladá dívka. Jsem také otec. Její rodina truchlí. Bez ohledu na okolnosti s tím spojené včera přišla o život šestnáctiletá dívka.“ řekl novinářům prozatímní policejní šéf Michael Woods. 

Tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki označila střelbu za „tragickou“ a uvedla, že o tom byl informován prezident Joe Biden.

Reklama

Doporučujeme

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama