Protext ČTKPojďme spolu udržet Českou republiku nadále jednou z nejbezpečnějších zemí světa, hlásá...

Pojďme spolu udržet Českou republiku nadále jednou z nejbezpečnějších zemí světa, hlásá finanční sbírka

Praha 7. listopadu 2022 (PROTEXT) – Možná půjde o jednu z největších finančních sbírek, jaká kdy byla v novodobé historii České republiky otevřena. Unikátní je i v tom, že nejde o výzvu k nápravě škod, nýbrž o pomoc při zrodu něčeho úplně nového. Napovídá tomu jak šíře záběru projektu nevládní neziskové organizace, tak také objem plánované investice. U zrodu sbírky paradoxně stála válka na Ukrajině, jejíž důsledky zasáhly do plánu financování, a která v plné nahotě ukázala, že mír, klid a bezpečí nejsou vůbec samozřejmé.

„Ještě před pár týdny by nás ani ve snu nenapadlo, že je něco takového možné, a že najdeme v platformě Donio tak úžasného partnera. Jenže válka v Evropě přinesla, kromě zvěrstva a morálních a ekonomických škod, také změnu náhledu většinové společnosti na takové oblasti, jako je obrana, bezpečnost, připravenost lidí na krizové situace, nebo třeba i na výuku dětí ve školách, aby byly fyzicky zdatnější a mentálně odolnější,“ říká František Matějka, předseda spolku. „Společnost je rozdělena a rozdělována mnoha tématy, ale téma bezpečnosti životů nás, našich dětí a vnoučat, lidi spojuje. Právě proto jsme, přes všechny problémy od covidu, přes inflaci i růst úroků, až po poslední ránu v podobě války na Ukrajině, odolali myšlenkám na pozastavení projektu s čekáním na lepší dobu a rozhodli se přidat do mozaiky financování také sbírku,“ dodává.

„Zroďme společně silný příběh. Pojďme spolu udržet Českou republiku nadále jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Připravme se, zlepšujme se a buďme jako společnost hodnotově pevnější, zdatnější, silnější a mentálně odolnější proti nečekaným ohrožením,“ oslovuje sbírka potenciální dárce. „Váš dar bude sloužit v plné výši na realizaci výstavby, vybavení a otevření polyfunkčního Národního střeleckého centra. Čím vyšší bude ze sbírky celková výše darů, které připojíme k našim prostředkům, podporám tisíců dosavadních dárců z řad občanů i firem, bezúročným půjčkám našemu spolku a výjimečným cenovým nabídkám dodávek pro naši neziskovou organizaci, tím méně budeme potřebovat dalších vnějších zdrojů. Získáme tak i díky vám, mimo jiné, vyšší míru svobody v oblasti udržitelnosti provozu pro současnou i budoucí generaci.“ Finanční sbírka na platformě Donio je přístupná široké veřejnosti na adrese https://www.donio.cz/narodni-strelecke-centrum.

Jména dárců budou na pamětní desce přímo u vchodu do budovy jako připomínka solidarity a sounáležitosti v nejtěžší době, jaká naši republiku v novodobých dějinách potkala. Cílem je nečekat, až se zase stane něco, co si většina neuměla představit, nebo odmítala připustit. „Vybudovat něco nového v době klidu a pohody je fajn. Když to ale, společně s dárci, zrodíme v době bezprecedentní krize, staneme se spolu vzorem pro všechny další generace. Děkujeme lidem z Donio, že nám takovou vzácnou příležitost poskytli. Možná si někteří říkají, proč podporovat někoho v oblasti civilní bezpečnosti, když jim to není blízké. Víte, nemusíte sami chtít například držet zbraň, když se na to z jakéhokoliv důvodu necítíte a nedělá vám to dobře. Můžete místo toho pomoct jiným, aby ji s patřičným výcvikem drželi i za vás a bránili společné hodnoty, kdyby to bylo někdy potřeba. Prosíme, využijte toho,“ uzavírá Matějka.

Průvodní informace k sbírce představují přesah projektu do řady oblastí života společnosti, od civilní bezpečnosti, přes sport, volný čas, vzdělávání až po kulturu a muzejní činnost, ale i fotodokumentaci dosavadních přípravných prací. Dárci se mohou seznámit s texty podpor nejen z České republiky, nýbrž i z řady zemí světa. Sbírka, která byla zpřístupněna 4. listopadu 2022, zatím není časově omezena.

Reklama

Doporučujeme

Rusko a Ukrajina oznámily, že si vyměnily válečné zajatce i civilisty

Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily po 175 zajatých vojácích a sedmi civilistech z každé strany, oznámilo ruské ministerstvo obrany. O výměně vzápětí informoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Prezidentské volby v Džibutsku vyhrála s 97,81 pct současná hlava státu Guilláh

Prezidentské volby ve východoafrickém Džibutsku podle oficiálních výsledků znovu vyhrál současný prezident Ismáíl Umar Guilláh, který získal 97,81 procenta hlasů. Zajistil si tak šesté funkční období v čele tohoto strategicky umístěného území v oblasti Afrického rohu, napsala agentura AFP. Guilláh zemi vládne od roku 1999.

Ukrajina dodrží příměří, ale odpoví na případné ruské útoky, uvedl Zelenskyj

Ukrajinská armáda bude dodržovat klid zbraní během příměří, dohodnutého na pravoslavné Velikonoce, ale je připravena zrcadlově odpovědět na každý ruský útok. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Současně navrhl Moskvě, aby příměří pokračovalo i po Velikonocích.

Tání Arktidy uvolňuje tisíce let starý uhlík

Tání arktického permafrostu začíná výrazně měnit krajinu i fungování globálního klimatického systému. Do řek se uvolňuje stále větší množství uhlíku, který byl po tisíce let uvězněn v zamrzlé půdě. Tento proces postupně zesiluje globální oteplování, protože část uhlíku se při svém putování do oceánu přeměňuje na oxid uhličitý.

S pákistánským premiérem se sešla íránská delegace i viceprezident USA Vance

Americká delegace v čele s viceprezidentem J.D. Vancem jedná v hotelu Serena v pákistánské metropoli Islámábádu s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem, napsala dnes po poledni agentura Reuters. S předsedou vlády před Vancem také podle agentury AFP jednala íránská delegace. V metropoli se mají konat mírové rozhovory mezi USA a Íránem s cílem ukončit válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily na konci února.

Posádka Artemis II se po desetidenní misi vrátila bezpečně na Zemi

Posádka mise Artemis II se po téměř desetidenním letu úspěšně vrátila na Zemi, když její kosmická loď Orion přistála do Tichého oceánu u pobřeží Kalifornie. Návrat završil první pilotovaný let k Měsíci po více než půl století. Manažer programu Orion Howard Hu na tiskové konferenci uvedl, že dnešní den představuje začátek nové éry lidského průzkumu vesmíru.

Dům šéfa OpenAI se stal terčem útoku

Dům Sam Altmana, generálního ředitele společnosti OpenAI, v San Franciscu se stal terčem útoku zápalnou lahví. Policie zadržela dvacetiletého muže, který údajně brzy ráno hodil improvizované zápalné zařízení na vstupní bránu domu a později vyhrožoval také v sídle společnosti.

Zmizela na moři. Její manžel mezitím skončil v rukou policie

Američanka Lynette Hooker zmizela před několika dny během plavby na Bahamách a její případ rychle nabral nečekaný směr. Zatímco po ženě se stále pátrá, její manžel Brian Hooker skončil v policejní vazbě a čelí výslechu kvůli okolnostem jejího zmizení.

Orbán čelí největší zkoušce za poslední roky

Viktor Orbán vstupuje do nedělních voleb ve výjimečně oslabené pozici. Po šestnácti letech u moci čelí nejsilnějšímu tlaku za celou dobu svého působení a v Maďarsku sílí odpor i v kruzích, které mu dříve pevně stály po boku. Kromě únavy z jeho dlouhého vládnutí se do popředí dostaly korupční skandály, ekonomické problémy a rostoucí podpora opozice.

Macron poprvé jednal s papežem Lvem XIV. ve Vatikánu, mluvili o konfliktech

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes poprvé jednal ve Vatikánu s papežem Lvem XIV., píší agentura AFP a italská média. Vatikán k schůzi uvedl, že francouzský prezident jednal s papežem a vatikánskými představiteli o konfliktech ve světě. Macron k jednání řekl, že s papežem mají totožné přesvědčení, že usilovat o mír je povinností. Očekávalo se, že jednání se budou týkat mezinárodních krizí, války na Blízkém východě a situace v Libanonu.

Meloni varuje před poplatky v Hormuzském průlivu

Plán Íránu vybírat poplatky od lodí proplouvajících Hormuzským průlivem může zasáhnout světový obchod i dodávky energií. Italská premiérka Giorgia Meloni proto varovala, že podobný krok by mohl změnit obchodní toky a přinést citelné ekonomické dopady.

Kraken otevřel kryptu cestu k účtu u Fedu

Kryptoměnová burza Kraken získala přístup k účtu u americké centrální banky. Jde o první případ, kdy podobný účet získala firma z kryptosektoru, a otevírá to cestu k užšímu propojení digitálních aktiv s tradičním finančním systémem.

Stín, nebo smrt. Vedra už překračují naše limity, šokovalo vědce

Často se mluví o neobyvatelnosti planety v důsledku klimatických změn v budoucnosti. Podle nové studie však takové podmínky nastávají už během těch nejhorších vln veder. Jsme náchylnější k rostoucím teplotám, než se dosud myslelo, varují odborníci. Sami přiznávají, že si budoucnost zatím nedokážou představit.

Kolem jednání USA a Íránu panuje nejistota, Teherán žádá klid zbraní v Libanonu

Nejistota stále panuje kolem na dnešek či sobotu plánovaných mírových jednání mezi Spojenými státy a Íránem v pákistánském Islámábádu, píše stanice BBC. Teherán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast íránských zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými nepřestávajícími údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh. Stanice NBC dnes informovala, že poblíž pákistánské letecké základny Nur Chán byl spatřen transportní letoun amerického letectva.

Ukrajinské úřady hlásí dva mrtvé po ruských nočních útocích

Ruské útoky v noci na dnešek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti zabily dva lidi, oznámil ráno na telegramu šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža. V jihoukrajinském Chersonu je po ruském dronovém útoku zraněná seniorka, o dvou raněných v Sumské oblasti na severovýchodě země informovali ukrajinští záchranáři. Obětí náletu ukrajinských dronů se stal civilista ve Volgogradké oblasti, tvrdí ruské úřady.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama