Americkému pohřebnímu ústavu, kde bylo nalezeno 190 rozkládajících se těl, nařídil soud zaplatit 950 milionů dolarů (přes 22 miliard korun) pozůstalým. Informuje o tom BBC, magazín Time a další servery.
Pohřební ústav Return to Nature ve městě Penrose ve státě Colorado vydal truchlícím příbuzným místo ostatků jejich blízkých falešný popel. Těla nebožtíků nechal rozkládat v budově doslova pokryté červy a larvami. Na odporné počínání provozovatelů ústavu se přišlo v říjnu loňského roku.
US funeral home fined $950m in decaying bodies case https://t.co/agz7s1fJNw
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 6, 2024
Soudce nařídil platbu v občanskoprávním řízení. Jak ale píše BBC, je nepravděpodobné, že bude vyplacena. Majitelé pohřebního ústavu, Jon a Carie Hallfordovi, měli vážné finanční potíže. Podle magazínu Time manželé vzali od rodin 130 000 dolarů (přibližně tři miliony korun) za kremační a pohřební služby, které se nikdy neuskutečnily.
Ani jeden z nich se nezúčastnil soudního jednání. Hallford je ve vazbě, zatímco jeho manželka je na svobodě na kauci.
„Nikdy od nich nedostanu ani cent, takže je to trochu frustrující,“ citují média Crystinu Page, která si pohřební ústav najala na zpopelnění ostatků svého syna v roce 2019. Čtyři roky se domnívala, že má doma urnu s jeho popelem. Jeho ostatky byly však identifikovány v pohřebním ústavu. Page uvedla, že to, že se pár ani nedostavil k soudu, jí připadalo jako facka.
Právník obětí Andrew Swan prohlásil, že finanční situace manželů byla sice od počátku známa, ale jeho klienti chtěli odpovědi. „Byl bych raději, kdyby se zúčastnili. Už jen proto, že jsem je chtěl postavit před svědeckou lavici. Chtěl jsem se jich zeptat, proč to dělali, a to ne jednou, ne dvakrát, ale stokrát,“ řekl.
Nabízeli ekologické pohřby
Do občanskoprávního řízení, které bylo ponecháno otevřené pro případ, že by se přihlásili další, je zapojeno více než 100 rodinných příslušníků. Hallfordovi také čelí stovkám státních a federálních obvinění z trestných činů. Včetně zneužití mrtvého těla, krádeže, praní špinavých peněz a padělání.
Státní zástupci jim nabídli dohodu o vině a trestu ve 190 případech zneužití těla, uvedla americká partnerská stanice BBC CBS. Není však jasné, zda stále platí.
Pohřební ústav, který se nacházel asi 48 kilometrů jižně od Colorado Springs, se specializoval na „ekologické“ pohřby, při nichž se nepoužívaly žádné chemikálie včetně balzamovací tekutiny. Ostatky byly pohřbeny v biologicky rozložitelné rakvi.
Vyšetřování začalo poté, co se z objektu začátkem října loňského roku ozývaly zprávy o nepříjemném zápachu, na jehož základě zde úřady objevily 115 těl. Jon Hallford byl úředníky obviněn ze snahy zakrýt „nevhodné skladování lidských ostatků“.
Ekologické pohřby jsou ve státě povoleny, ale ostatky musí být pohřbeny do 24 hodin nebo řádně zchlazeny.
Provozovatelé pohřebních ústavů v Coloradu v současné době nemusí mít licenci, vzdělání v oboru pohřebnictví a dokonce ani vystudovanou střední školu. Od vypuknutí skandálu byla přijata přísnější legislativa, která však vstoupí v platnost až v roce 2026.