menu

16.1 C
Czech
Neděle 13. července 2025

Nvidia jako první na světě překonala tržní hodnotu čtyř bilionů dolarů

Americká technologická jednička Nvidia přepsala historii. Ve středu se jako první firma vůbec dostala přes hranici čtyř bilionů dolarů v tržní kapitalizaci. Na burze NASDAQ akcie společnosti krátce po otevření přidávaly přes dvě procenta a vyšplhaly se až k ceně 164,42 dolaru.

Trump vůbec poprvé pošle Ukrajině nové zbraně. Zaplatí je NATO

Americký prezident Donald Trump poprvé od svého návratu do Bílého domu pošle vojenskou pomoc Ukrajině. Podle anonymního zdroje z Trumpovy administrativy by měla zásilka mít hodnotu 300 milionů dolarů (6,3 miliardy korun). Šéf Bílého domu uvedl, že ji zaplatí členové Severoatlantické aliance (NATO).

Podzemní letiště Željava. Navštivte přísně tajnou základnu jugoslávské armády

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Největší podzemní letiště v bývalé Jugoslávii leží v troskách. Kdysi supertajná základna měla odolat jadernému útoku. Nakonec ji zničila vlastní armáda.

Jako ve filmu Star Wars: Impérium vrací úder. Rebelové ukrývají své vesmírné plavidlo v podzemní základně, ven vyráží jen když Impérium udeří. Letecká základna Željava byla verzí tohoto filmového úkrytu v komunistické Jugoslávii.

Objekat 505, jak se oficiálně letiště nazývalo, se nachází na východě Chorvatska na hranici s Bosnou. Kdysi bývalo největším podzemním letištěm na Balkáně. Primárním účelem Objekat 505 bylo umístit zde radarový systém včasného varování, podobný NORADu. Bylo také strategickým velitelským centrem pro obranu země.

Maximální utajení a soběstačnost

Výstavba základny probíhala v maximálním utajení v letech 1957 až 1965 a náklady na její vybudování činily neuvěřitelných šest miliard dolarů. To je třikrát více než kombinované roční vojenské rozpočty dvou největších nástupnických států Jugoslávie, Srbska a Chorvatska. Tajná letecká základna byla umístěna ve středu husté rozlehlé sítě vojenských zařízení s pěti pomocnými letišti v její blízkosti. Okolo se také nacházely četné radary a základny protivzdušné obrany.

Podzemní letiště bylo vojenským zázrakem se čtyřmi východy, z nichž každý byl schopen vypouštět v případě nutnosti ven tryskáče. Na základně se nacházely dvě kompletní eskadry. Byla navržena tak, aby udržela přímý zásah 20kilotunovou jadernou hlavicí, ekvivalentu bomby v Nagasaki a mohla být hermeticky uzavřena. Dokázala pojmout až 1000 lidí a skladovat zásoby po dobu až 30 dnů. Objekat 505 měl také přístup k podzemnímu zásobování vodou a generátoru energie. Palivo pro generátor bylo přiváděno do základny hlubinnými trubkami z podzemního skladu poblíž města Bihać.

Zkázu přinesla občanská válka

Základna měla chránit zemi před agresí zvenčí. Bohužel její konstruktéři nepočítali s možností občanské války. 25. října 1991, v předvečer války, Rudolf Perešin, jeden ze stíhacích pilotů sloužících na základně, utekl ve svém letounu čtvrtým východem. Byl to etnický Chorvat a nechtěl bojovat. Doletěl do rakouského Klagenfurtu a jeho proudový letoun je nyní vystaven na letecké základně Zeltweg.

Nebyl jediný, kdo dezertoval. Nedlouho poté přeběhl se svým proudovým letounem i Daniel Borović. Tomu se podařilo přistát na letišti v Záhřebu. I když ze samotné základny neodletěli, sídlili na ní i další dva piloti – Ivan Selak a Ivica Ivandić, kteří po zničení základny skončili v Užici v Srbsku.

Během svého ústupu z této oblasti Chorvatska se Jugoslávská národní armáda rozhodla leteckou základnu zničit, aby se vyhnula jejímu použití některou z frakcí bojujících v konfliktu. Podařilo se jim to pomocí vestavěných výbušných náloží. O rok později demolici základny dokončila armáda tehdejší Republiky Srbská Krajina. Bylo odpáleno dalších 56 tun trhaviny. Výbuch byl tak silný, že byl cítit v celé Bihaći.

Dnes opuštěná letecká základna leží na hranici Chorvatska a Bosenské federace, přičemž čára rozdělující země prochází středem pozemku. Pokud se sem někdo rozhodne vypravit, musí dbát mimořádné opatrnosti kvůli velkému množství nevybuchlých nášlapných min a jiné munice. Policejní síly Bosenské federace využívají oblast letecké základny k výcviku.

Vstup jedině s povolením

Bohužel od migrační krize je těžké se sem dostat. Tato letecká základna se nachází přesně na hranici mezi Chorvatskem a Bosnou, mnoho policejních hlídek po cestě vás otočí zpět. A nejspíš budete muset zaplatit pokutu. Je však možné kontaktovat chorvatskou policii s tím, že chcete leteckou základnu navštívit jako turista. Pak pravděpodobně dostanete oficiální povolení k návštěvě.

Mějte na paměti zdravotní rizika. Přiměřené množství znečištění PCB je uvnitř většiny tunelů, ale i v půdě venku. Navíc uvnitř tunelů bylo mnoho detektorů kouře, které byly založeny na Americium-241. Co se s nimi během ničení stalo, není známo. Návštěva jako taková může představovat zdravotní riziko.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Iga Swiatek vyhrála první Wimbledon

Polská tenistka Iga Swiatek se zapsala do historie. Ve finále Wimbledonu porazila Američanku Amandu Anisimova za 57 minut 6:0, 6:0. Získala tak svůj první titul na londýnské trávě a zároveň šestý grandslam celkově.

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla pro EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.
Reklama

DOPORUČUJEME

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

San Marino, země na vrcholu kopce, je nejstarším státem Evropy

Na první pohled působí jako další italské městečko na kopci. Jenže San Marino není ani město, ani italské. Je to samostatný stát, vklíněný mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Má dvě hlavy státu, vlastní parlament a historii, která sahá až do 4. století. Na 61 kilometrech čtverečních se tu rozprostírá jeden z nejmenších, ale i nejzajímavějších koutů Evropy.

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

Konec obřích výletních lodí v Cannes. Město zavede od roku 2026 limity

Cannes od ledna 2026 zakáže kotvení výletním lodím, které převážejí více než tisíc pasažérů. Město se tak přidává k dalším evropským destinacím, které bojují s masovým turismem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Iga Swiatek vyhrála první Wimbledon

Polská tenistka Iga Swiatek se zapsala do historie. Ve finále Wimbledonu porazila Američanku Amandu Anisimova za 57 minut 6:0, 6:0. Získala tak svůj první titul na londýnské trávě a zároveň šestý grandslam celkově.

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla pro EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás