Protext ČTKPodpora rozvoje EVVO v Ústeckém kraji

Podpora rozvoje EVVO v Ústeckém kraji

Ústí nad Labem 23. ledna 2022 (PROTEXT) – Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) nabývá v posledních letech na důležitosti, a to nejen ve školách, různých spolcích a organizacích, ale i v rámci vedení krajů. O tom, co si myslí o EVVO a jak ho Ústecký kraj podporuje, jsme si povídali s Irenou Jeřábkovou, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Co pro Vás znamená environmentální vzdělávání, výchova a osvěta?

Environmentální výchova, vzdělání a osvěta pro mě znamená především naději pro budoucnost, protože věřím, že její důsledná aplikace většinově vede k myšlení a jednání, které je v souladu s trvale udržitelným rozvojem a směruje lidi k vědomí osobní odpovědnosti za kvalitu prostředí, v němž žijí a které spoluvytvářejí.

Co považujete v rámci EVVO za zásadní?

Za zásadní považuji jednak začít s environmentální výchovou co možná nejdříve, už v samotných rodinách a zařízeních předškolního vzdělávání, ale neméně důležité je s EVVO pokračovat i na základních školách, středních školách a poté jeho zásady uplatňovat všemi dostupnými prostředky (např. prostřednictvím zaměstnavatelů, informací ve veřejném prostoru a s pomocí médií) také u dospělé populace. Jedná se o celoživotní kontinuální proces, reagující na aktuální změny poznání a změny v životním prostředí. EVVO by se mělo stát přirozenou součástí našich životů.

Co si myslíte o vzdělávání EVVO ve školách?

Tato otázka by měla spíše směřovat na kolegy z odboru školství, jelikož v rámci své stávající pozice nejsem detailně seznámena s aplikací EVVO ve školských zařízeních. Nicméně se k této otázce mohu vyjádřit z pohledu rodiče, jehož děti procházejí vzdělávacím systémem. Aplikaci environmentální výchovy jsem prostřednictvím svých synů zaznamenala již v mateřské škole, kde se kluci například seznamovali se základními principy třídění odpadů, starali se o záhony s bylinkami či pozorovali ptáky u krmítek a pokoušeli se je pojmenovávat stejně tak, jako stromy a byliny. Také domů nosili četné obrázky na téma hmyzu, rostlin a živočichů, a jejich postavení v rámci ekosystému. Musím konstatovat, že mateřská škola, kterou kluci navštěvovali, byla v této oblasti velmi aktivní. Na základní škole se kluci s EVVO setkávají také, na odbornější úrovni poplatné jejich věku. A to jednak prostřednictvím specializovaných akcí, které organizují např. kolektivními systémy k tématu nakládání s odpady a zpětného odběru výrobků, samotná škola je ovšem v oblasti environmentálního vzdělávání také poměrně aktivní. Během školního roku například pořádá několik tzv. projektových dnů, zaměřených zejména na poznávání okolí formou exkurzí do přírody, spojených s určováním rostlin, živočichů a jejich přirozeného prostředí s pomocí různých pomůcek a materiálů. Optimální by dle mého názoru a zkušeností bylo aplikovat EVVO v rámci možností do většiny vyučovaných předmětů. Kromě klasického přírodopisu a zeměpisu si dokážu využití principů EVVO představit i v takových předmětech, jako je např. český jazyk, matematika či výuka cizího jazyka. Vždyť i diktáty a pravopisná cvičení mohou být obsahově zaměřeny na téma životního prostředí a v matematice lze v rámci slovních úloh potenciál EVVO také bezpochyby tematicky využít. Možností je mnoho a samozřejmě závisí nejen na školách, ale také na jednotlivých pedagozích, jak téma EVVO uchopí a jak s ním ve svých hodinách pracují.

Mají děti k přírodě lepší vztah než předešlé generace, nebo je tomu naopak?

Jen velmi nerada se uchyluji k paušalizování. Samozřejmě je zásadní, z jakého prostředí děti pocházejí, jaké mají zázemí, zda a jak s nimi rodiče aktivně v této oblasti pracují doma a jaký přístup má k EVVO školské zařízení, které navštěvují a vzory v prostředí, v němž se pohybují. Z obecného hlediska lze říci, že vzhledem k poměrně masivní mediální propagaci tématu životního prostředí a změnám v něm probíhajícím, jsou i děti v této oblasti mnohem lépe informovány než předchozí generace, což na ně má bezpochyby přímý vliv. Za posledních několik let také vzniklo velké množství různých environmentálních center a naučných stezek, které lákají děti a jejich rodiče do přírody a tím pomáhají utvářet jejich pozitivní vztah k přírodě i životnímu prostředí jako celku. Vedle toho máme v České republice několik science center, která většinou mají část expozice zaměřenou na zkoumání přírodních jevů a souvislostí, energetické efektivitě různých druhů paliv apod., a tím nemalou měrou přispívají k environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě. Závěrem lze říci, že současné děti mají rozhodně lepší přístup k informacím a lepší zážitkové možnosti v environmentální oblasti než předchozí generace, a záleží zejména na nás, dospělých, jak tento potenciál využijeme ve prospěch dětí.

Na území Ústeckého kraje funguje spousta spolků, které podporují EVVO a pořádají další vzdělávací akce pro děti i dospělé. Jak tyto spolky podporuje kraj?

Ústecký kraj má zpracovanou Koncepci environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty v Ústeckém kraji pro období 2022–2030. Tato koncepce popisuje současnou situaci, identifikuje hlavní aktéry a trendy a navrhuje sadu opatření, jejichž výsledkem má být ucelený a koncepčně řízený rozvoj EVVO, a tím zvyšování ekologického povědomí obyvatel kraje. Na zpracování koncepce se podíleli mimo jiné také zástupci organizací, aktéři EVVO (školy, ekologická centra), jejichž zapojení považuji za zásadní. Na základě této koncepce byla např. vytvořena pozice tzv. externího koordinátora EVVO, jehož úkolem je metodická, informační a expertní podpora EVVO. Dále v Ústeckém kraji od letošního roku funguje Poradní sbor EVVO, jehož členy jsou také zástupci škol a ekologických center, působících v této oblasti, a jehož účelem je zejména vzájemná informovanost o problémech v EVVO z pohledu aktérů i odborníků, ale také lepší koordinace jednotlivých činností mezi všemi aktéry. Od letošního roku také pravidelně vychází bulletin EVVO v Ústeckém kraji, který bude zveřejňován a distribuován mezi jednotlivé aktéry, dále pracujeme na webových stránkách, které by měly obsahovat aktuální informace a potřebné kontakty. Všechny tyto aktivity by měly vést ke zvýšení koordinace, informovanosti a spolupráci aktérů EVVO v Ústeckém kraji. Přímá podpora spolků, které podporují EVVO poté spočívá ve finanční podpoře v rámci dotačního titulu Program pro rozvoj ekologické výchovy, vzdělání a osvěty (EVVO) na území Ústeckého kraje 2022–2025, který byl schválen v letošním roce, a letos byla zároveň vyhlášena první výzva, v níž bylo alokováno 3 mil. Kč.

Chystáte pro tyto organizace nějaké programy a výzvy na příští rok?

Zde mohu sdělit příznivou zprávu. V první polovině prosince byl Zastupitelstvem Ústeckého kraje schválen rozpočet na rok 2023 a s podporou EVVO v rámci výše zmíněného dotačního titulu je pro příští rok počítáno. Vyhlášení výzvy mohou aktéři očekávat ve 2. čtvrtletí roku 2023. Informace o vyhlášení výzvy bude zveřejněna na stránkách Ústeckého kraje (www.kr-ustecky.cz).

Ing. Irena Jeřábková

Momentálně působí na Krajském úřadě Ústeckého kraje, jako vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství. Mimo to také přednáší na Fakultě životního prostředí místní univerzity předměty o posuzování vlivů na životní prostředí. Vždy měla blízko k přírodě, sportuje, cestuje a poznává svět aktivním způsobem. Ráda tráví čas se svými dvěma syny a také s knihami, pro které už začíná být domácnost poněkud těsná.

Autor rozhovoru:

Ing. Daniela Spiesová a tým

Koordinátor EVVO pro Ústecký kraj

www.uk.ekoosveta.cz

Mail: ekoosveta@digitalstar.cz

Doporučujeme

USA údajně nepošlou do Polska nové vojáky, podle Varšavy se to týká SRN

Spojené státy zrušily záměr dočasně vyslat do Polska 4000 vojáků ze základen v USA, píše agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké činitele. Rozhodnutí přichází dva týdny poté, co Pentagon oznámil stažení 5000 vojáků z Německa. Překvapivý krok podle Reuters vyvolává otázky ohledně očekávaného snížení americké vojenské přítomnosti v Evropě. Polský vládní mluvčí Adam Szlapka ale uvedl, že američtí vojáci působí v Polsku na rotační bázi a že Varšava nemá žádné potvrzení toho, že by se na tomto principu něco změnilo. Náměstek polského ministra obrany Cezary Tomczyk na síti X napsal, že nevyslání nových vojáků nedolehne na Polsko, ale na Německo.

Trump odletěl z Pekingu po jednání se Siem, oba summit označili za úspěch

Prezidentský speciál Air Force One s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dnes zamířil z Pekingu zpět do Washingtonu. Trump během první návštěvy americké hlavy státu v Číně za bezmála deset let jednal čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o obchodu, Blízkém východu či Tchaj-wanu. Si podle Trumpa vyjádřil ochotu pomoci vyjednat konec války s Íránem a otevření Hormuzského průlivu. Čínský lídr označil Tchaj-wan za nejdůležitější bod čínsko-amerických vztahů. Oba státníci summit podle médií považují za úspěšný.

Čína podle Trumpa souhlasila s nákupem americké ropy

Ceny ropy v pátek vzrostly poté, co americký prezident Donald Trump po rozhovorech se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem prohlásil, že Čína souhlasila s nákupem ropy z USA. Peking má zájem na znovuotevření Hormuzského průlivu a staví se proti jeho militarizaci i vybírání poplatků za proplutí.

U dánských břehů vyplavilo moře mrtvou velrybu; zjišťuje se, zda je to Timmy

U dánského ostrova Anholt vyplavilo moře mrtvou velrybu. Zvíře leží zhruba 75 metrů před pobřežím a uhynulo pravděpodobně už před nějakou dobou, informovala dánská tisková agentura Ritzau s odvoláním na úřad pro ochranu životního prostředí Miljöstyrelsen. Německá média spekulují, že by se mohlo jednat o keporkaka s přezdívkou Timmy, který několikrát uvázl na severu Německa a po náročné záchranné akci byl vypuštěn do Severního moře.

Nejvyšší soud v USA dočasně zachoval přístup k potratové pilulce online

Nejvyšší soud USA rozhodl, že potratová pilulka mifepriston zůstane i nadále dostupná poštou. Jedná se o nejběžnější metodou interrupce v USA, zejména ve státech, kde jsou potraty zakázány. Jsou tak proveditelné bez nutnosti návštěvy lékaře.

Orli mořští se vrátí na Exmoor

Na jihozápad Anglie se po více než sto letech vrátí orli mořští. Natural England schválila vypuštění až dvaceti ptáků v národním parku Exmoor. Projekt navazuje na úspěšnou reintrodukci na ostrově Wight, ale část farmářů varuje před možnými útoky na jehňata a ekonomickými ztrátami.

Weiss se vrací k reprezentaci Slovenska

Vladimír Weiss se po čtrnácti letech vrací na lavičku slovenské reprezentace. Slovenský fotbalový svaz ho vybral jako nástupce Francesca Calzony, kterému po neúspěšné baráži o mistrovství světa skončila smlouva. Zkušený trenér podepsal kontrakt do listopadu 2027 a tým povede už v červnových přípravných zápasech proti Maltě a Černé Hoře.

Počet obětí ruského útoku na Kyjev stoupl na 24, uvedli ukrajinští záchranáři

Počet zabitých při ruském vzdušném útoku na Kyjev v noci na čtvrtek vzrostl na 24, mezi mrtvými jsou tři děti. Oznámila to dnes ráno Státní služba pro mimořádné situace (DSNS). Záchranáři pokračují v pátracích a záchranných operacích. Dalších 47 lidí včetně dvou dětí je zraněných.

Stát znovu nabízí lidem Dluhopisy Republiky

Ministerstvo financí po letech znovu spustilo prodej státních dluhopisů pro domácnosti. Lidé mohou od čtvrtka investovat do tří typů obligací, a to do pětiletého fixního dluhopisu, pětiletého protiinflačního dluhopisu a tříměsíčního Flexi Bondu. Stát chce v první emisi získat zhruba dvacet miliard korun.

Postoj USA vůči Tchaj-wanu zůstává stejný, uvedl Rubio v Číně

Postoj Spojených států vůči Tchaj-wanu se nezměnil, ale bylo by chybou, kdyby se Čína Tchaj-wanu zmocnila silou. V komentáři pro televizi NBC News to dnes řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio, který na návštěvě Číny doprovází amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Rubio se v Pekingu stal trendem čínského internetu, Muska si Číňané fotili

Záběry amerického ministra zahraničí Marka Rubio na návštěvě Pekingu se staly hitem čínských sociálních sítí, píše web stanice BBC. Na platformě Weibo nabývá na popularitě video Rubia, jak stojí ve Velkém sále lidu, vzhlíží ke stropu a zvedá palec nahoru. Pak se obrací k šéfovi Pentagonu Peteu Hegsethovi a ukazuje ke stropu. Ze členů delegace prezidenta Donalda Trumpa zaujal také šéf firmy Tesla Elon Musk, kterého čínští hosté na státní večeři dnes žádali o svolení si ho vyfotit a miliardář šklebil, píše deník The Guardian.

Britský ministr zdravotnictví Streeting oznámil rezignaci na vládní funkci

Britský ministr zdravotnictví Wes Streeting dnes oznámil rezignaci na svou vládní funkci. Podle stanice Sky News se předpokládá, že se chce ucházet o post šéfa Labouristické strany a nahradit v jejím čele premiéra Keira Starmera. Šéf labouristů čelí sílícímu tlaku členů vlády i labouristických poslanců, aby rezignoval či stanovil datum odchodu z funkce.

Hormuzský průliv musí být otevřený, shodli se Trump a Si

Hormuzský průliv musí zůstat otevřený kvůli volné přepravě ropy a zemního plynu, shodli se podle Bílého domu americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na summitu v Pekingu. Bílý dům na sociální síti X setkání označil za dobré. Trump v projevu na státní večeři pozval Sia na návštěvu Bílého domu 24. září. Trump i Si se domnívají, že vztah Pekingu a Washingtonu je nejdůležitější bilaterální vztah na světě, prohlásil podle stanice CNN čínský prezident.

Otrávila manžela a napsala knihu o truchlení. Kouri Richins dostala doživotí

Kouri Richins ze státu Utah, která po náhlé smrti svého manžela Erica vydala dětskou knihu o truchlení, byla odsouzena k doživotnímu trestu bez možnosti podmínečného propuštění. Soud ji nyní uznal vinnou z manželovy vraždy.

Maduro je v USA v cele s 18 vězni, čte bibli a učí se anglicky, řekl jeho syn

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, jehož začátkem ledna unesly americké jednotky a který čelí v USA obvinění z narkoterorismu, sdílí v New Yorku vězeňskou celu s 18 dalšími vězni. Pravidelně telefonuje své rodině, čte bibli a učí se anglicky, řekl jeho syn Nicolás Maduro Guerra německému týdeníku Der Spiegel. V rozhovoru, zveřejněném ve středu, také popřel, že by jeho otec jakýmkoli způsobem pomáhal k pašování kokainu do USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama