Papež František představil včera novou encykliku, v které se zaměřuje mimo jiné na „kulturu zdí“, rasismus, trest smrti, populismus či společenskou funkci soukromého vlastnictví.
Text pojmenovaný Fratelli Tutti, čili ‚všichni bratry‘, obsahuje 70 stránek, na kterých papež podle CNN nastiňuje svou vizi světa po pandemii. List je už třetí papežskou encyklikou stávající hlavy katolické církve.
Tržní prostředí podle Františka „nemůže vyřešit každý problém, jakkoliv po nás neoliberální víra požaduje, abychom tomuto jejímu dogmatu věřili“. Teorie o „přelévání bohatství“ a jeho postupného „prosakování“ k potřebným označil za nedostatečné, mají-li být skutečně vyřešeny společenské problémy. „Přelévání“ bohatství podle hlavy katolické církve „nevyřeší nerovnost, z které povstávají nové podoby násilí, ohrožujících předivo společnosti“.
Množství konfliktů odehrávajících se po celém světě pak označil za „‚třetí světovou válku‘ bojovanou kousek po kousku“.
Pandemie podle papeže znovu oživila smysl pro „globální komunitu“ a připomněla, že „problém jednoho člověka je problémem všech“.
„Křesťanská tradice nikdy neuznávala právo na soukromé vlastnictví jako právo absolutní či nedotknutelné,“ uvedl také František. Křesťanství podle něj naopak vždy zdůrazňovalo „společenskou funkci všech forem soukromého majetku“.
O rasismu papež prohlásil, že je to „virus, který rychle mutuje a místo, aby se vytratil, skrývá se, číhá a vyčkává“. Papež také vyjádřil podiv nad tím, proč katolické církvi tak dlouho trvalo jednoznačně odsoudit otroctví.
Encyklika Fratelli Tutti byla vydána 4. října, tedy v den svátku papežova patrona sv. Františka z Assisi.