Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Podle Johnsona je verdikt amerického soudu o potratech krokem zpátky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle britského premiéra Borise Johnsona je verdikt amerického nejvyššího soudu, který zrušil právo na potrat, krokem zpátky. Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru napsal, že právo na potrat je základním právem každé ženy. Papežská akademie pro život naopak rozhodnutí přivítala, podle ní je výzvou, aby se nad tímto tématem celý svět znovu zamyslel.

  „Jsem velice zklamaný, protože práva žen je třeba chránit. A očekával bych, že Spojené státy je chránit budou,“ uvedl v reakci šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  „Jde o velice důležité rozhodnutí… a je to velký krok zpět,“ řekl Johnson, který je nyní na setkání zemí Společenství ve Rwandě. „Vždy jsem věřil, že každá žena má právo volby a tento názor zastávám i nadále. Také proto má Británie takové zákony, jaké má,“ dodal.

  „Potrat je základním právem všech žen. Musíme ho chránit. Chci vyjádřit solidaritu se všemi ženami, jejichž svobody dnes americký nejvyšší soud narušil,“ napsal na twitteru Macron.

  Kanadský premiér Justin Trudeau označil soudní verdikt za „strašlivý“ a řekl, že hluboce soucítí se ženami, které kvůli němu přijdou o právo na potrat. „Žádná vláda, politik ani muž by neměli ženě nařizovat co smí a nesmí dělat se svým tělem,“ napsal Trudeau na twitteru.

  Papežská akademie pro život ve Vatikánu verdikt přivítala, podle ní ochrana lidského života nemůže být omezena na ochranu práv jednotlivce, protože jde o záležitost „širšího společenského významu“. Šéf akademie, arcibiskup Vincenzo Paglia, uvedl, že verdikt je pro západní společnost silnou pohnutkou pro reflexi.

  Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International hovoří v tiskové zprávě o „chmurném milníku“ amerických dějin. „Miliony lidí, kteří mohou v USA otěhotnět, nyní čelí budoucnosti, kdy nebudou moci dělat hluboce osobní rozhodnutí, která se týkají jejich těl, budoucnosti a živobytí jejich rodin. Tento verdikt se týká každého člověka ve Spojených státech, bez ohledu na to, zda může přijít do jiného stavu,“ uvedla Amnesty International.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS