menu

29.1 C
Czech
Středa 2. července 2025

Trump se podle Merze na summitu NATO jasně přihlásil k závazku společné obrany

Americký prezident Donald Trump se na summitu Severoatlantické aliance v Haagu jasně přihlásil k závazku společné obrany v případě napadení. Po skončení vrcholné schůzky to dnes podle agentury Reuters prohlásil německý kancléř Friedrich Merz. Ten novinářům rovněž řekl, že na okraj summitu měl příležitost s Trumpem hovořit a přitom ho vyzval ke zpřísnění sankcí proti Rusku, které v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Za znamení alianční jednoty pak kancléř označil dohodu více investovat do obrany.

Ukrajinské drony poničily ruské sklady paliva i radary na Krymu, tvrdí rozvědka

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR zapálily sklady raketového paliva v Brjansku na západě Ruska a zničily radiolokátory a odpalovací zařízení raket ruského systému protivzdušné obrany S-400 na okupovaném Krymu, uvedla ukrajinská média s odvoláním na své zdroje v HUR i záběry, zveřejněné ukrajinskou rozvědkou.

Podkrušnohoří jako ‚Lithium Valley‘: V Mostě se debatovalo o bezemisní budoucnosti regionu

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Most 17. dubna 2025 (PROTEXT) – V Městské knihovně Most se debatovalo o ekonomické a technologické transformaci kraje v souvislosti s koncem těžby uhlí. Řešily se konkrétní projekty, které snižují uhlíkovou stopu místního průmyslu, nebo spolupráce firem a univerzit. Diskusí se zúčastnili generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák, ředitel pro dekarbonizaci z ORLEN Unipetrol Martin Růžička, Václav Zahradníček, náměstek primátora města Most nebo starosta Kadaně Jan Losenický. Ze setkání vyplynulo, že pro Ústecký kraj je přechod od uhlí zásadní příležitostí k přeměně v prosperující moderní region i ke změně image Mostecka.

Ve dvou diskusích zasedli odborníci z oblasti průmyslu, veřejné správy a akademické sféry. První panel se věnoval dekarbonizačním strategiím kraje a úloze samospráv a průmyslu při jejich realizaci. Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO, Martin Růžička, ředitel pro dekarbonizaci ve společnosti ORLEN Unipetrol, Jana Morávková, ředitelka Aliance pro bezemisní budoucnost, Jan Brázda, Partner a Sustainability Leader PwC Česká republika, a Jan Losenický, starosta města Kadaň.

Diskutující se detailně věnovali transformaci místního teplárenství, energetickým úsporám ve veřejných budovách nebo rozvoji obnovitelných zdrojů energie, především v tzv. akceleračních zónách, které by se měly brzy projednávat v Poslanecké sněmovně. Došlo i na výzkum a praxi v oblasti tzv. oběhového hospodářství a zpracování odpadů v další suroviny s komerčním využitím.

Všichni diskutující se shodli na zásadní potřebě stabilního legislativního prostředí pro investice a dlouhodobé strategie státu, který musí být v otázce transformace ekonomiky firmám, krajům i obcím hlavním partnerem.

„Co se týká dekarbonizace obecně, tak česká diskuse o ní se bohužel často omezuje na téma zákazu spalovacích motorů, přitom téma je to mnohem širší. Například zateplené moderní budovy, které spoří energie i emise, nebo efektivnější provoz průmyslových firem je bezesporu něco, co si přejeme všichni, a co je zároveň klíčovou součástí dekarbonizace,“ zarámoval diskusi Kamil Čermák z ČEZ ESCO. „Dříve se v Ústeckém kraji těžilo 100 milionů tun uhlí ročně, dnes je to jen nějakých 8 milionů tun. Tato surovina tedy pomalu přestává být tématem v teplárenství i energetice obecně. Musíme se také s kolegy v Bruselu bavit o tom, že tahle země bude potřebovat zemní plyn ještě určitě dalších 15 až 20 let jako přechodové médium pro transformaci na nízkoemisní teplárenství, abychom mohli zachovat naši robustní soustavu centrálního zásobování teplem,“ dodal.

Jan Brázda, partner PwC a expert na udržitelnost, shrnul význam dekarbonizačních projektů a zmínil i lokální ikonické příklady již probíhající transformace: „V Česku tolik diskutovaná elektromobilita tvoří asi jen 7 % Green Dealu, zbytek jsou úsporná řešení pro budovy, energetika nebo právě cirkulární ekonomika – o tom všem se tu dnes bavíme. Třeba české Zell am See, místní oblíbené Jezero Most, je také součástí zelené tranzice, když bylo vedle státních a městských peněz financováno i z evropských fondů v rámci transformace uhelného regionu,“ zmínil Brázda.

Diskutující řešili také dopady nejnovější evropské legislativy, která navazuje na Zelenou dohodu, tzv. Dohody o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal). Ta zavádí například možnost zvýhodnit bezemisní technologie ve veřejných zakázkách krajů a obcí, a podpořit tak jejich rozvoj.

Martin Růžička, ředitel ORLEN Unipetrol pro dekarbonizaci, hovořil právě o těchto praktických výzvách, kterým čelí průmyslové podniky: „Máme teď čerstvou zkušenost, kdy účast ve výběrovém řízení je podmíněna výší naší uhlíkové stopy, která neodpovídá požadavkům. Abychom naši uhlíkovou stopu snižovali, plánujeme rozvoj obnovitelných zdrojů energie a využívání alternativních surovin. Náš byznys to v zásadě jen udrží tam, kde jsme teď. Přesto vidíme příležitost hlavně v cirkulární ekonomice ve výrobě plastů,“ říká Růžička za ORLEN Unipetrol, největší rafinérskou a petrochemickou společnost v Česku, která zaměstnává na 6 tisíc lidí.

Lokální zkušenost zprostředkoval starosta Kadaně Jan Losenický: „My jsme v Kadani na špičce s EPC projekty, vypracovali jsme je hned zpočátku pro úplně všechny naše veřejné budovy. A i když se investice vrátí po 12 letech, úspory energií budou okamžité,“ uvedl Losenický. „Máme tu vznikající solární parky, lithium, bude se tu transformovat teplárenství, v Tušenicích je v plánu vybudovat modulární jaderný reaktor, to jsou všechno příležitosti. Jako město chceme využít toho, že se tu bude všechno zásadně transformovat, chceme tomu jít naproti a být v tom lídři,“ uvedl dále starosta Kadaně Losenický.

„Máme pověst průmyslového, ale zároveň nejchudšího regionu, teď nastává příležitost tohle změnit. Pojďme být, když ne ‚Sillicon Valley‘, tak ‚Lithiovým údolím‘ tady v Podkrušnohoří, kam lidi budou rádi jezdit, a region bude bohatnout přesně v duchu toho, co se nazvalo ‚spravedlivou transformací‘,“ dodal.

Spolupráce univerzit s lokálními firmami i sdílení know-how jsou pro transformaci klíčové

Druhý panel byl zaměřen na lokální inovace a konkrétní technologická opatření. Mezi diskutujícími byli Václav Zahradníček, náměstek primátora města Most, Vladimír Skalník, ředitel Energetického centra Ústeckého kraje, Pavel Krystyník, proděkan pro vnější vztahy Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, a Martin Hausenblas, podnikatel, majitel lokální společnosti Malfini, lokální patriot a filantrop.

V diskusi rozebrali jak dopad ESG reportování na firmy, tak praktické kroky v dosahování energetických úspor ve veřejných budovách, potenciál pro větší využívání obnovitelných zdrojů energie v Podkrušnohoří nebo konkrétní patenty, které vyvíjí univerzita ve spolupráci s lokálními firmami v oblasti cirkulární ekonomiky. Jedním takovým je například přeměna odpadní bavlněné viskózy z textilního průmyslu v aditivum do půdy a jeho komerční využití. Dobrou zprávou pro region je, že kraj zaznamenal v poslední době 12% nárůst zájmu studentů a studentek o technické obory.

Přítomní se shodli na tom, že sdílení dobré praxe a spolupráce mezi jednotlivými sektory jsou klíčem k ekonomickému rozvoji nejen v ústeckém regionu. Diskuse v Mostě byla podle slov Jany Morávkové, ředitelky Aliance pro bezemisní budoucnost, především pragmatická: „Dalo by se čekat, že zrovna v Ústeckém kraji bude diskuse o dekarbonizaci nadmíru náročná, ale je to právě naopak, je velice praktická. Vždycky říkáme, že jako aliance nejsme spolek přesvědčených. Jedním z pilířů našich aktivit je i edukace, proto jsme dnes byli i na Střední Škole Educhem debatovat s generací Z.“

Roadshow Aliance pro bezemisní budoucnost bude pokračovat v dalších průmyslových regionech, jako je Mladá Boleslav a Třinec, kde bude předmětem diskuse mj. plánovaná elektrifikace provozu Třineckých železáren.

 

O Alianci pro bezemisní budoucnost

Aliance pro bezemisní budoucnost byla založena v listopadu 2023 z potřeby vytvořit platformu pro konstruktivní dialog na poli českého byznysu o konkrétních krocích k dekarbonizaci ekonomiky Aliance sdružuje klíčové české společnosti včetně významných průmyslových zaměstnavatelů, kteří sdílejí know-how a příklady dobré praxe s cílem připravit se na přechod ke klimaticky neutrálním technologiím co nejefektivněji.

Aliance vnímá modernizaci ekonomiky směrem k bezemisním technologiím jako již započatou cestu, která bude pro Českou republiku přínosná, pokud se dokáže pružně přizpůsobit vývoji technologií, mezinárodní situaci i legislativním změnám v Evropě. Hlavním posláním aliance je proto vytvářet prostor pro odbornou a smysluplnou debatu mezi hlavními ekonomickými hráči – od těžkého průmyslu, finančního a pojišťovacího sektoru, přes státní správu a municipality, až po technologické společnosti, think-tanky a další expertní subjekty.

Hlavními partnery aliance jsou společnosti AON, ČEZ, Economia, Komerční banka, McKinsey & Company, Moneta Money Bank, onsemi, ORLEN Unipetrol, PwC Česká republika, Sigma, VISA a Wienerberger. Mezi další klíčové partnery patří společnosti Alpha Czech, poskytovatel cloudových služeb CRA, Česká podnikatelská pojišťovna, GasNet, Rezolv Energy a Škoda Auto. Členy jsou dále Apren, Asociace pro využití tepelných čerpadel, Svaz měst a obcí ČR a Svaz moderní energetiky.

Z dalších organizací aliance úzce spolupracuje s biochar.foundation, uskupením Climate and Sustainable Leaders, Smart City Innovations Institut, iniciativou Společně udržitelně, Czech and Slovak Sustainability Summit a s byznysovou platformou Změna k lepšímu.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Íránský prezident uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s MAAE

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), informovala íránská státní média. Rozhodnutí Teheránu pozastavit s MAAE spolupráci předcházely izraelské a americké útoky na íránské jaderné provozy.

Verstappen údajně kývl na Mercedes

Max Verstappen zřejmě souhlasil s přestupem do Mercedesu. Informace přinesla italská mutace televize Sky Sports, podle které měl čtyřnásobný mistr světa přijmout nabídku šéfa týmu Tota Wolffa. Přesto zatím není nic jisté.

Případ Diddy: Porota rozhodla o části obvinění. U toho nejzávažnějšího se zatím neshodla

Porota v případu hudebního producenta a rapera Seana „Diddyho“ Combse dospěla k verdiktu ve čtyřech z pěti bodů obžaloby. Rozhodla o dvou obviněních z obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování a dvou týkajících se přepravy osob za účelem prostituce. U nejzávažnějšího bodu, kterým je spiknutí za účelem vydírání, však zůstala rozdělená a k jednoznačnému závěru nedospěla.

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Polský nejvyšší soud dnes potvrdil výsledky letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil konzervativní historik podporovaný opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Funkce se ujme 6. srpna. O platnosti hlasování rozhodovalo 18 soudců z komory nejvyššího soudu, vytvořené za vlády PiS. Legitimitu této komory a jejích soudců zpochybňuje současná vláda premiéra Donalda Tuska, napsala polská média.

USA zastavily dodávky klíčových zbraní na Ukrajinu, zásoby se tenčí

Americké ministerstvo obrany zastavilo po revizi zásob dodávky některých klíčových zbraní na Ukrajinu. Týká se to dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesné munice. Kyjev od USA neobdrží ani požadované střely do systémů protivzdušné obrany Patriot. To však neznamená, že americká pomoc skončila, upozornil náměstek ministra obrany Elbridge Colby, jenž za rozhodnutím stojí.

Dalajlama oznámil, že instituce tibetského duchovního vůdce bude pokračovat

Staletí stará tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Dnes to oznámil dalajlama, který tak podle agentury AP ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Dalajlama, který žije od konce 50. let v exilu, dával v minulosti najevo, že by s jeho smrtí mohla tato funkce skončit. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena či člověk narozený mimo Tibet. Peking dnes uvedl, že výběr nového dalajlamy bude podléhat jeho souhlasu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Íránský prezident uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s MAAE

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), informovala íránská státní média. Rozhodnutí Teheránu pozastavit s MAAE spolupráci předcházely izraelské a americké útoky na íránské jaderné provozy.

Verstappen údajně kývl na Mercedes

Max Verstappen zřejmě souhlasil s přestupem do Mercedesu. Informace přinesla italská mutace televize Sky Sports, podle které měl čtyřnásobný mistr světa přijmout nabídku šéfa týmu Tota Wolffa. Přesto zatím není nic jisté.

Případ Diddy: Porota rozhodla o části obvinění. U toho nejzávažnějšího se zatím neshodla

Porota v případu hudebního producenta a rapera Seana „Diddyho“ Combse dospěla k verdiktu ve čtyřech z pěti bodů obžaloby. Rozhodla o dvou obviněních z obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování a dvou týkajících se přepravy osob za účelem prostituce. U nejzávažnějšího bodu, kterým je spiknutí za účelem vydírání, však zůstala rozdělená a k jednoznačnému závěru nedospěla.

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Polský nejvyšší soud dnes potvrdil výsledky letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil konzervativní historik podporovaný opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Funkce se ujme 6. srpna. O platnosti hlasování rozhodovalo 18 soudců z komory nejvyššího soudu, vytvořené za vlády PiS. Legitimitu této komory a jejích soudců zpochybňuje současná vláda premiéra Donalda Tuska, napsala polská média.

USA zastavily dodávky klíčových zbraní na Ukrajinu, zásoby se tenčí

Americké ministerstvo obrany zastavilo po revizi zásob dodávky některých klíčových zbraní na Ukrajinu. Týká se to dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesné munice. Kyjev od USA neobdrží ani požadované střely do systémů protivzdušné obrany Patriot. To však neznamená, že americká pomoc skončila, upozornil náměstek ministra obrany Elbridge Colby, jenž za rozhodnutím stojí.

Dalajlama oznámil, že instituce tibetského duchovního vůdce bude pokračovat

Staletí stará tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Dnes to oznámil dalajlama, který tak podle agentury AP ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Dalajlama, který žije od konce 50. let v exilu, dával v minulosti najevo, že by s jeho smrtí mohla tato funkce skončit. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena či člověk narozený mimo Tibet. Peking dnes uvedl, že výběr nového dalajlamy bude podléhat jeho souhlasu.

Trumpův „krásný“ zákon prošel Senátem, Musk kvůli tomu vyhrožoval Kongresu

Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy, konečný návrh předloží Katar a Egypt. V noci na dnešek to na své sociální síti Truth Social napsal americký prezident Donald Trump. Ten zároveň vyzval Hamás, aby dohodu přijal, a varoval, že pokud tak neučiní, vše bude jen horší.

Izraelská armáda zničila raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi

Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi. V noci na dnešek o tom s odvoláním na armádu informovala agentura DPA. Húsíové na Telegramu uvedli, že terčem raketového útoku bylo letiště Ben Guriona u Tel Avivu a že rovněž vyslali drony na tři citlivé cíle v Izraeli.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás