Reklama

Podílel se na vraždách amerických zajatců v Sýrii, v USA ho čeká doživotní trest

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Bývalý britský občan Alexanda Kotey se u federálního soudu ve Spojených státech přiznal, že se jako člen teroristické organizace Islámský stát (IS) podílel na vraždách amerických zajatců v Sýrii. Kotey se přiznal ke všem osmi bodům obžaloby, ačkoliv dříve vinu odmítal. Informuje o tom server BBC.com.

V USA by mu za tyto činy hrozil trest smrti, po intervenci Británie ho čeká doživotní trest, se kterým Kotey předem souhlasil, píše agentura Reuters. Soud vynese verdikt 4. března 2022.

Kotey patřil k čtyřčlenné skupině radikálů IS, jež stojí za vraždami západních novinářů včetně Američanů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárních pracovníků Kayly Muellerové a Petera Kassiga a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Kvůli britským přízvukům se skupině radikálů přezdívalo podle slavné britské kapely Beatles. Zadržen byl v roce 2018.

Spojené státy již delší dobu žádaly Británii o spolupráci v případu, ale společný postup blokoval odlišný postoj obou zemí k trestu smrti. Před rokem Američané svolili, že v případě uznání viny obžalovaného nepopraví. Obě země se dohodly, že prvních 15 let trestu stráví Kotey v USA, pak bude převezen do Británie, kde se narodil a kde čelí dalším obviněním. Kvůli podílu na terorismu mu Londýn již dříve odebral občanství.

Kotey uzavřel dohodu s americkou vládou, že jí poskytne veškeré informace o svých aktivitách v Sýrii. Sedmatřicetiletý obžalovaný slíbil plnou spolupráci. To zahrnuje i setkání s pozůstalými po obětech, jež zemřely jeho rukou, pokud o to požádají.

Čtyřiadvacetistránková obžaloba obsahuje dlouhý seznam mučících praktik, kterých se podle vyšetřovatelů Kotey a jeho společník El Shafee Elsheikh dopustili na zajatcích. Mimo jiné zmiňuje například elektrické šoky, dvacetiminutové bití dřevěnými holemi, nucení zajatců, aby se spolu prali či takzvaný waterboarding, tedy simulované tonutí. Elsheikho čeká soud v lednu, Kotey proti němu nebude muset svědčit. Třetí člen této skupiny radikálů byl zabit v roce 2015 a čtvrtý si odpykává trest v tureckém vězení, píše AP.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Xavier Novell se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických erotických fikcí

Nejmladší španělský biskup se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických...

Dvaapadesátiletý Xavier Novell se stal v roce 2010 nejmladším španělským biskupem. Teprve nedávno se však vzdal slibu celibátu. Za tímto rozhodnutím má stát jeho vztah se spisovatelkou Silvií Caballolovou, která se dosud prezentovala zejména jako autorka satanistických erotických fikcí. Jeho bývalí kolegové vyjádřili podezření, že je ovlivněn démony.

Žena (62) potřetí otěhotněla s manželem (72), který je po vasektomii....

Jenny, na sociální síti Instagram známá jako The Good Wifey, s tím, že by k jejím dvěma dospělým dětem přibylo v pokročilém věku další, nepočítala ani ve snu. Vždyť už 16 let nemenstruovala a její 72-letý muž je po vasektomii.
influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji

Influencerku vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli tomu, že byla...

Známá německá influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli jejímu vzhledu. Prý vypadala až moc sexy.
Matteo Messina Denaro

Turista obětí policejního omylu! Policie si ho spletla s nejhledanějším bossem...

Italská prokuratura nechala minulý týden v Nizozemsku zatknout muže, o němž se domnívala, že je nejhledanějším bossem sicilské mafie. Britský turista se však zločinci pouze podobal a po několika dnech strávených ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy byl propuštěn na svobodu.
Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin, známý jako lék proti bolestem i horečce, vědci testují jako potenciální léčbu agresivní formy rakoviny prsu. Tento levný a běžně dostupný lék by mohl dobře fungovat v kombinaci s imunoterapií.
Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů

Absolutní šílenost! Pilot při průletu tunelem překonal hned několik světových rekordů

Pro drtivou většinu populace nemožné a asi i nepochopitelné. Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů. Čeho se nejvíce bál a jaké vlastně byly jeho pocity po tomto parádním činu?
Reklama
Reklama
Reklama