Je tam tak obrovské vedro, že není možné vyjít na ulici. Úřady vyzvaly veřejnost, aby šetřili vodou. Ta dochází i v přehradách. Taková je situace v Íránu, kde panuje zatím nejteplejší týden v roce. Teploty místy překonávají 50 stupňů Celsia, minulou středu musel být v jedné z provincií vyhlášen státní svátek. Informují o tom weby The Guardian a Al-Džazíra.
Írán trpí již pět let intenzivním suchem. Letos je srážek ještě méně a extrémní vlna veder udeřila naplno. Tento týden je pro islámskou zemi nejžhavější v letošním roce. V některých oblastech překonaly teploty hranici 50 stupňů Celsia.
Heatwave causes water shortages in Iran as temperatures exceed 50 degrees Celsius https://t.co/fRbykVo4xx pic.twitter.com/6kYkqdUvI9
— Al Jazeera English (@AJEnglish) July 20, 2025
Například v jihozápadním městě Šabankára naměřily o víkendu teploměry 52,8 stupně Celsia. V jihozápadním pohraničním městě Abadán byla o víkendu zaznamenána teplota 51,6 stupně Celsia. A v nedalekém Ahvázu hlásili 50,3 stupně Celsia. Teherán zaznamenal 40 stupňů Celsia.
Vedro je podle místních nesnesitelné. Kritická byla minulá středa, kdy vyhlásily úřady v teheránské provincii státní svátek, aby mohli lidé zůstat doma.
„Mám pocit, že se mi spálí kůže,“ popsal pocity po vyjití ven Hussain Hassan, kterému je něco málo přes 50 let s tím, že se venku nedá procházet. „Tričko se mi tak rychle zpotí a v tomto věku se uprostřed velkého horka raději sprchuji dvakrát denně. Díky bohu, že tam, kde žiji, není vodní krize,“ dodal.
Ta ale může přijít
Krize s vodou panuje v jiných oblastech. „Slyšel jsem od lidí, že omezení dodávek vody vedlo k výpadkům trvajícím nejméně 12 hodin a déle,“ řekl.
Úřady skutečně v některých regionech omezily dodávky vody kvůli suchu. Íránský ministr energetiky Abbás Aliabadi minulý týden oznámil, že jedná o dodávkách vody s Turkmenistánem, Afghánistánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem a omluvil se veřejnosti za omezení dodávek.
V zemi jsou stovky přehrad postavených od 50. let 20. století. Sucho však výrazně snížilo jejich výkon. To – stejně jako problémy s infrastrukturou – způsobilo po celé zemi výpadky proudu.
I Hassan má strach. V teheránské provincii totiž přehrada dosáhla dosud nejnižší hladiny, což může způsobit vodní krizi a vést k výpadkům elektřiny.
Podobné vlny veder, které nyní sužují Írán, jsou intenzivnější a častější kvůli klimatickým změnám způsobeným lidskou činností.