Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl čtyři tisíce a podle záchranářů, kteří se stále snaží dostat k lidem uvězněným pod troskami zřícených budov, ještě poroste. Turecko včera zaznamenalo další otřesy, lidé v Damašku a dalších městech ve strachu opustili své domovy. Turecku i Sýrii bude poskytnuta mezinárodní pomoc. Informují o tom The Guardian a Reuters.
Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii překonal 4300. V Turecku do pondělního podvečera dosáhl počet obětí 2921, zranění utrpělo 14 483 lidí, uvedly místní záchranné služby. V regionu zasaženém otřesy pročesává trosky domů 15 000 záchranářů.
Situace je vážná i v Sýrii. Podle Damašku a záchranářů v severozápadní oblasti kontrolované povstalci zahynulo nejméně 1444 lidí. V Turecku i Sýrii počet obětí ještě poroste, záchranné akce totiž stále pokračují.
Thousands of people have been killed or injured after a 7.8 magnitude earthquake and major aftershocks hit Turkey and Syria.
— Sky News (@SkyNews) February 7, 2023
Science and technology editor @aTomClarke explains how it happened
Live updates: https://t.co/5Fn8ajgL0v pic.twitter.com/QUB580W1ZF
Turečtí a syrští záchranáři slyší ze všech stran pod troskami domů volání o pomoc. V tureckých městech Kahramanmaraş a Gaziantem se zřítily celé výškové bloky. V Sýrii je nejhorší situace ve městě Aleppo, jehož infrastruktura je zanedbána kvůli desetiletím války.
Budovy poškodily nálety a jejich stěny jsou proto chatrné. Zemětřesení zde napáchalo o to větší škody. Syrská civilní záchranná služba Bílé přilby vyhlásila v regionu kolem Idlibu asi 60 kilometrů od Aleppa stav nouze.
Organizace v prohlášení označila situaci za katastrofickou. V regionu není dostatek bezpečných úkrytů chráněných před sněhem a zimou a míst pro bezpečná shromáždění. Požádala o pomoc mezinárodní společenství, napsal list The Guardian.
Strach z vlastních domovů
Jihovýchod Turecka včera během záchranných prací zasáhlo druhé zemětřesení o síle 7,5 stupně s epicentrem v provincii Kahramanmaraş. Nejednalo se o doznívající otřesy prvního zemětřesení, ale o zemětřesení samostatné.
Lidé v Damašku a v libanonských městech Tripolis a Bejrút několik set kilometrů od epicentra v panice opustili své domovy, obávali se totiž jejich zřícení. Když v noci na pondělí udeřilo na Turecko a Sýrii zemětřesení o síle 7,8 stupně, cítili otřesy i zde.
„Obrazy v domě spadly ze stěn. Probudil jsem se vyděšený. Teď jsme všichni oblečení a stojíme u dveří,“ popsal situaci jeden z obyvatelů syrského Damašku. Otřesy byly cítit až v Libanonu, Řecku, Izraeli, Iráku, Egyptě a na Kypru.
Pomoc Turecku a Sýrii přislíbily státy z Evropy, Asie, Středního východu a Severní Ameriky. Turecko obdrželo nabídky od 45 vlád, včetně Kuvajtu, Indie a Ruska.





S jakými nabídkami obě země souhlasily není jasné. Británie pošle do Turecka tým 76 specialistů s vybavením a záchranářskými psy, kteří pomohou s pátráním po obětech. Moskva uvedla, že do Sýrie odlétá její záchranný tým.
Do Turecka míří také mexická armáda a záchranáři, srbští hasiči, tým organizace @fire a pomoc poslala i pákistánská armáda.
Agentura Reuters uvedla, že se jednalo o nejsilnější zemětřesení v Turecku od roku 1999. Tehdy na stát udeřilo obdobně silné zemětřesení. Zahynulo při něm 17 000 lidí. Pondělní otřesy byly jedny z nejsilnějších v tomto století.