0.6 C
Czech
Pondělí 1. prosince 2025
Protext ČTKPočet dopravních nehod v Libereckém kraji vzrostl. Ubylo úmrtí a vážných zranění

Počet dopravních nehod v Libereckém kraji vzrostl. Ubylo úmrtí a vážných zranění

Liberec 11. října 2024 (PROTEXT) – V Libereckém kraji se meziročně zvýšil počet dopravních nehod. Za prvních devět mě-síců tohoto roku stoupl oproti stejnému období roku 2023 o bezmála 200 nehod. Nejvíc řidiči bourají na Liberecku, nejméně na Jablonecku. Přestože počet nehod meziročně stoupl, snižuje se počet mrtvých a těžce zraněných. Důvodů, proč tomu tak je, může být několik.

Od začátku ledna do konce září tohoto roku se stalo v ČR celkem 69 312 dopravních nehod. Oproti stejnému období loňského roku je to pokles o 332 nehod. Nehodová bilance v Libereckém kraji se za prvních devět měsíců tohoto roku od té republikové bohužel liší a není příliš lichotivá. Policie eviduje v kraji celkem 3 983 dopravních nehod, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 189 případů. Prvenství v počtu nehod za prvních devět měsíců roku drží okres Liberec, následuje okres Česká Lípa, poté Semily a Jablonec nad Nisou. Pokud bychom se podívali na počet nehod podle zavinění, tak na čele tabulky jsou řidiči motorových vozidel, následují srážky se zvěří a s velkým odstupem nehody zaviněné řidiči nemotorových vozidel. U nehod zaviněných řidiči motorových vozidel je nejčastější příčinou nesprávný způsob jízdy, s velkým odstupem nepřiměřená rychlost i nedání přednosti.

Podle předběžných informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia České republiky bylo od začátku ledna do konce září 2024 v důsledku dopravních nehod na českých silni-cích usmrceno 338 osob. Meziročně je to o 15 méně. Ve srovnání se situací před 10 lety, tedy s rokem 2014, bylo usmrceno o 135 osob méně, což znamená pokles o neuvěřitelných 29 %. Historicky se letos jedná o druhý nejnižší počet fatalit. O jednu méně bylo evidováno jen v roce 2021. Přestože se v Libereckém kraji zvýšil počet dopravních nehod, je při hlubší analýze patrné, že za řadou čísel existuje také pozitivní trend, podobný tomu celorepublikovému. Meziročně klesl počet mrtvých a těžce zraněných. Zatímco v roce 2023 bylo od ledna do konce září evidováno 16 úmrtí, letos to bylo za stejné období o 4 méně. U těžce zraněných je pokles ještě výraznější. Letos jich policejní statistiky evidují 34, což je o 18 méně než v roce uplynulém.

Zatím nejsou k dispozici analýzy, které by dokázaly s jistotou říct, proč stoupl počet nehod, ale klesá počet mrtvých a těžce zraněných. „Mohou za tím být stále dokonalejší bezpečnostní prvky ve vozech, také kvalitnější silnice a v neposlední řadě vzdělávání řidičů,“ nabízí vysvětlení ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák a pokračuje: „Data naznačují, že se v průběhu let účastníci silničního provozu stávají odpovědnější. Určitě se do toho promítá i to, že se o tématu bezpečnosti více mluví. Lidé více přemýšlí o svém bezpečí ve vozidle, na kole, ale také jako chodci. Přemýšlí o prvcích pasivní bezpečnosti vozidla, stejně jako o reflexních prvcích.“ Nasvědčovala by tomu také čísla ohledně nehod elektrokol a elektrokoloběžek, kterých se v součtu stalo celkem 35, tedy o 14 méně oproti prvním devíti měsícům loňského roku. Letos je pokles usmrcených a těžce zraněných na těchto dopravních prostředcích dosud nulový oproti roku 2023, kdy statistiky uvádějí celkem 4 těžce zraněné. I lehkých zranění je výrazně méně.

Za zvýšeným počtem nehod v Libereckém kraji může být nezkušenost či nepozornost řidičů. Tvrzení by se mohlo opřít o první místo v kolonce, která má v policejních statistikách označení “druh nehody“. Tam se totiž s 990 kolizemi umístila srážka se zaparkovaným nebo odstaveným autem, následuje 925 případů srážky s pevnou překážkou, za kterou ale také může být i alkohol, nejen nepozornost. Přestože se může zdát číslo vysoké, meziročně došlo k poklesu oproti roku 2023 o 37. Třetí místo si vysloužilo 769 srážek se zvěří. Až pomyslná „bramborová“ medaile patří kolonce s názvem „srážka s jedoucím nekolejovým vozidlem“ – od ledna do září jich policie eviduje 746. V Libereckém kraji dlouhodobě s účastníky silničního provozu pracuje. Snahou je snížit nejen počet nehod, ale také zvýšit bezpečnost na silnicích, jak potvrzuje za Tým silniční bezpečnosti Jan Polák: „Liberecký kraj se v oblasti BESIP zapojuje do republikových projektů, které míří nejen na účastníky silničního pro-vozu, ale také na systém jejich výuky. Příkladem je dlouhodobá podpora dopravní výchovy, podpora seminářů pro pedagogy a preventisty nebo podpora tvorby nových pomůcek. V oblasti motocyklistů se pak Liberecký kraj aktivně účastní projektu Učme se přežít, který zahrnuje nejen kurzy pro veřejnost, ale také tvorbu metodických pomůcek pro učitele autoškol a zkušební komisaře.“

Poklesl meziročně také počet nehod na suchém znečištěném i mokrém povrchu, na posypané silnici s náledím nebo ujetým sněhem, stejně jako na stejném povrchu bez posypu. Liberecký kraj se stará o přibližně 2 000 km silnic druhých a třetích tříd a bezpečnosti na silnicích se věnuje dlouhodobě. Zaměřuje se také na rizikové lokality, kde řidiči nedodržují maximální povolenou rychlost, a pomáhá obcím s identifikací těchto míst. „Netýká se to jen přechodů pro chodce, které jsou jednou z mnoha oblastí, kde překračování maximální povolené rychlosti dlouhodobě řešíme. Liberecký kraj v souvislosti s tím také zaplatil skryté měření vybraných úseků,“ doplňuje náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták. V minulosti pomohla iniciativa kraje Vratislavicím nad Nisou nebo Raspenavě, kde se osvědčila spolupráce Libereckého kraje, obce a Týmu silniční bezpečnosti. V Raspenavě na základě výsledků měření město zrealizovalo poptávkový přechod pro chodce u základní školy, aby v místě došlo ke zklidnění dopravy.

 

Bližší informace podá:

Ing. Jan Polák

ředitel Týmu silniční bezpečnosti

E- jan.polak@tymbezpecnosti.cz

 

 

Reklama

Doporučujeme

Indonésii zasáhly ničivé povodně, stovky lidí se pohřešují

Indonésie bojuje s následky extrémních lijáků a dvou tropických cyklonů, které zasáhly Sumatru a další regiony jihovýchodní Asie. Povodně a sesuvy půdy si vyžádaly stovky obětí a stovky lidí zůstávají nezvěstné. Miliony obyvatel přišly o domov.

Smíšená štafeta v Östersundu dojela pátá, Karlík s Charvátovou třináctí

Čeští biatlonisté vstoupili do Světového poháru v Östersundu solidním pátým místem ve smíšené štafetě a třináctou příčkou v závodě dvojic. Tým táhli zkušenější Michal Krčmář a Markéta Davidová, naopak mix Karlík s Charvátovou doplatil hlavně na střelbu.

Hondurasané volí prezidenta a Trump hrozí odvetou, pokud nezvolí jeho favorita

Hondurasané dnes volí svého prezidenta a americký prezident Donald Trump hrozí, že pokud nezvolí kandidáta, kterého upřednostňuje on, omezí zemi pomoc ze Spojených států. Informovala o tom agentura AFP. Honduras by tak po Argentině a Bolívii mohl být další latinskoamerickou zemí, kde by se po letech vrátila k moci pravice.

Benjamin Netanjahu žádá izraelského prezidenta o milost

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oficiálně požádal prezidenta Isaaca Herzoga o udělení milosti v případu korupce, který se s premiérem táhne už několik let.

Nawrocki se v Maďarsku nesejde s Orbánem kvůli jeho cestě do Moskvy

Polský prezident Karol Nawrocki se nesejde s maďarským premiérem Viktorem Orbánem kvůli jeho nedávné cestě do Moskvy. S odvoláním na prezidentova spolupracovníka to dnes napsala polská média. Polská hlava státu se chystá do Maďarska ve středu na summit prezidentů Visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. Setkání s prezidenty V4 má Nawrocki nadále v plánu. Nawrockého gesto ocenil šéf ukrajinské diplomacie.

Papež Lev XIV. přiletěl do Libanonu, kde podle očekávání promluví o míru

Papež Lev XIV. dnes odpoledne přiletěl do Libanonu, kde podle očekávání promluví o míru na Blízkém východě. Informovaly o tom světové agentury. Lev XIV. je na své první zahraniční cestě v roli nejvyššího představitele katolické církve, v předchozích dnech navštívil Turecko.

Ruský dronový útok zabil u Kyjeva člověka a 19 lidí zranil

Ruský noční dronový útok zabil v Kyjevské oblasti jednoho člověka a dalších 19 zranil, uvedl dnes šéf místní vojenské správy Mykola Kalašnyk. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 122 bezpilotními letouny a dvěma balistickými střelami, protivzdušná obrana zlikvidovala 104 dronů. Ruské ministerstvo obrany oznámilo noční zničení 33 ukrajinských dronů nad čtyřmi ruskými regiony a Černým mořem.

Čtyři mrtví a deset zraněných po střelbě na rodinné oslavě v Kalifornii

Čtyři lidé zemřeli a deset dalších bylo zraněno při sobotní střelbě na rodinné oslavě ve městě Stockton v Kalifornii. Podle amerických médií o tom informovala místní policie. Mezi oběťmi jsou děti i dospělí. Policisté po pachateli pátrají a domnívají se, že si mohl oslavu vybrat cíleně.

Trump označil venezuelský vzdušný prostor za uzavřený

Americký prezident Donald Trump oznámil, že vzdušný prostor nad Venezuelou je „zcela uzavřený“. Nepřidal však žádné detaily, což vyvolalo nejistotu ve Venezuele i ve Washingtonu, kde úředníci o žádném takovém kroku nevědí.

Monzuny a sesuvy půdy devastují Sumatru, záchranáři bojují s izolací regionů

Počet mrtvých po záplavách a sesuvech půdy na indonéském ostrově Sumatra vzrostl na 303. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf úřadu pro řízení katastrof. Pátrání po přeživších a dalších obětech pokračuje, komplikuje ho ale fakt, že některé oblasti jsou odříznuty od zbytku ostrova. Dřívější bilance z dnešního rána uváděla 248 mrtvých.

ANALÝZA: Trump chce mír rychle, Ukrajina ne za každou cenu a Evropa tápe

Příští týden má v Moskvě jednat americký zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru. Ukončit válku však bude extrémně obtížné i přes údajné pokroky po rozhovorech v Ženevě. Zatímco Donald Trump tlačí na konec téměř čtyřletého konfliktu, Ukrajina odmítá jakýkoli výsledek rovnající se kapitulaci, Rusko prosazuje svá ultimáta a Evropa neví, za co vůbec bojuje.

Tisíce lidí v Giessenu protestují proti založení mládežnické organizace AfD

Tisíce lidí dnes protestují ve středoněmeckém městě Giessen proti ustavujícímu sjezdu mládežnické organizace strany Alternativa pro Německo (AfD). Proti demonstrantům, kteří blokují přístupy k místu konání sjezdu, použila policie i vodní děla, informovala agentura DPA. Na místě jsou i zranění. Policie očekává, že se dnešních protestů zúčastní až 50.000 lidí. Německá tajná služba označila AfD v květnu za prokazatelně pravicově extremistickou stranu.

Papež Lev XIV. si v Istanbulu prohlédl Modrou mešitu, ale nepomodlil se v ní

Papež Lev XIV. dnes v Istanbulu navštívil mešitu sultána Ahmeda, známou také jako Modrá mešita. Na znamení úcty si tam sundal boty, v muslimské svatyni se ale nepomodlil. Uvedla to agentura Reuters. První papež původem ze Spojených států se před vstupem do chrámu mírně uklonil a rozsáhlým areálem, který pojme na 10.000 věřících, ho následně provedl imám mešity Asgin Tunca. Papež se při 20minutové prohlídce, kdy kráčel v bílých ponožkách, usmíval a vtipkoval s imámem.

128 mrtvých a stovky pohřešovaných. Hongkong zahájil období smutku

Hongkong zahájil třídenní smutek po požárech, které si vyžádaly více než 128 životů a patří k nejtragičtějším v historii města. Lidé přinášejí květiny přímo k troskám komplexu Wang Fuk Court, jehož výškové bytové domy hořely více než 40 hodin. Úřady stále pátrají po desítkách pohřešovaných osob.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama