Válka na UkrajiněPobaltské státy a Polsko uzavřely hranice pro ruské turisty

Pobaltské státy a Polsko uzavřely hranice pro ruské turisty

 Ve třech pobaltských státech a Polsku dnes začalo platit omezení vstupu pro ruské občany. Čtyři z pěti zemí Evropské unie sousedících s Ruskem začaly o půlnoci odmítat ruské turisty s odůvodněním, že by neměli cestovat, když jejich země válčí s Ukrajinou, napsala agentura Reuters. Země uzavřely své hranice pro většinu Rusů v reakci na širokou podporu ruské veřejnosti pro invazi do sousední země, píše agentura AP.

Zákaz vstupu je zaměřen na turisty a nevztahuje se mimo jiné na ruské disidenty, kteří hledají v EU útočiště, uprchlíky nebo lidi s trvalým pobytem v unijních zemích či na Rusy navštěvující rodinné příslušníky. Litva, Lotyšsko, Estonsko a Polsko dospěly k rozhodnutí uzavřít své hranice pro ruské turisty tento měsíc, přičemž podle premiérů zemí tento krok rovněž ochrání bezpečnost Pobaltí, píše AP.

„Rusko je nepředvídatelný a agresivní stát. Tři čtvrtiny jeho občanů podporují válku. Je nepřijatelné, aby lidé, kteří podporují válku, mohli volně cestovat po světě, do Litvy, do EU,“ uvedla dnes litevská ministryně vnitra Agné Bilotaitéová. „Jde také o bezpečnostní aspekty, protože taková podpora válečných akcí může ohrozit bezpečnost naší země i celé EU,“ dodala.

Dnešní omezení vstupu pro ruské občany je dosud poslední z řady sankcí a dalších kroků, které Evropská unie nebo její členské státy přijaly vůči Rusku od 24. února, kdy tato země vojensky napadla Ukrajinu. EU už dříve zakázala lety z Ruska a ponechala k dispozici pouze železniční a silniční dopravní spojení. Tento měsíc pak schválila ukončení zjednodušeného vydávání víz ruským turistům. Poté, co EU pozastavila letecké spojení s Ruskem, začali ruští turisté k cestám do Evropy více využívat pozemní hranice s Polskem, Finskem, Estonskem, Lotyšskem a Litvou.

Čtveřice zemí nicméně nemůže zabránit Rusům, aby na jejich území vstoupili přes jiný stát, jenž je součástí schengenského prostoru. Chtějí proto, aby všech 27 unijních států zavedlo podobná opatření, píše AP, která připomíná, že některé země už cestování Rusů omezily. Zmiňuje Českou republiku, která jako jedna z prvních přestala vydávat víza pro ruské občany. Vláda premiéra Petra Fialy o tom rozhodla krátce po začátku ruské invaze. Určitá omezení podle AP dříve zavedlo rovněž Polsko.

Reuters upozorňuje, že Finsko se rozhodlo zůstat otevřené, ačkoliv omezilo počet konzulárních schůzek pro ruské cestovatele žádající o víza. Estonská premiérka Kaja Kallasová vyjádřila své rozčarování nad rozdělením v EU a varovala, že mnoho ruských turistů nyní zamíří k finským hranicím. „Existuje mezera a tou mezerou je Finsko,“ řekla v sobotu Kallasová. „Doufám, že spíše dříve než později to budou muset udělat také,“ dodala.

Doporučujeme

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.

Válečný zločinec Ratko Mladić žádá o propuštění. Umírá, tvrdí jeho právníci

Právníci bývalého bosenskosrbského velitele Ratko Mladiće požádali soud OSN o jeho propuštění z vězení v Haagu. Žádost odůvodňují vážným zdravotním stavem a tvrzením, že se blíží konec jeho života.

Spirit Airlines ukončily provoz

Americké nízkonákladové aerolinky Spirit Airlines končí. Dopravce oznámil okamžité ukončení provozu a zrušení všech letů poté, co se mu nepodařilo získat federální pomoc ve výši 500 milionů dolarů. Firma, která dlouhé roky lákala cestující hlavně na velmi levné letenky, se potýkala s finančními problémy už delší dobu.

Záchranný tým vypustil do Severního moře velrybu, vyproštěnou z mělčiny

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa dnes dopoledne záchranný tým vypustil z nákladního člunu do Severního moře, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi 70 kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak.

Kalifornie dokončuje obří most pro divoká zvířata

Nad jednou z nejrušnějších dálnic v jižní Kalifornii vzniká stavba, která má pomoci zvířatům vrátit se na území, které jim lidé odřízli silnicí. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má propojit části pohoří Santa Monica a umožnit bezpečný pohyb pumám, rysům, kojotům i menším druhům.

Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii

Americký prezident Donald Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii v polovině června. Řekl to dnes novinářům, informuje agentura Reuters. Trumpova účast byla dosud nejistá.

Trump zvýší cla na evropská auta na 25 procent

Donald Trump znovu vyostřuje obchodní spor s Evropskou unií. Americký prezident oznámil, že od příštího týdne zvýší cla na osobní a nákladní auta z EU na 25 procent. Tvrdí, že Brusel nedodržuje dříve dohodnutou obchodní úmluvu se Spojenými státy.

Muž v Jeruzalémě zaútočil na jeptišku

Izraelská policie zadržela šestatřicetiletého muže kvůli útoku na francouzskou katolickou jeptišku ve východním Jeruzalémě. Incident zachytila bezpečnostní kamera a video vyvolalo silné odsouzení ze strany izraelských úřadů i francouzských představitelů.

Turecká policie použila plyn proti prvomájové demonstraci, zadržela stovky lidí

Turecká policie dnes použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší turecká média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.

Írán zaslal USA další návrh na jednání, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu další návrh na jednání o ukončení války, píší podle agentur AFP a Reuters íránská státní média. Podle nich se tak stalo ve čtvrtek. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Hrozí bitcoinu výrazný propad? Dubnový růst nemá pevné základy, varují analytici

Dubnový růst bitcoinu, během kterého se největší kryptoměna světa dostala z ceny 66 000 dolarů až na 79 000 dolarů, může podle analytiků stát na velmi křehkých základech. Data naznačují, že příznivý vývoj nebyl podpořen reálnou poptávkou investorů, ale především spekulativním obchodováním na futures trzích, přičemž makroekonomické podmínky se spíše zhoršují.

Na Krétě jsou desítky účastníků flotily, které dříve zadržel Izrael

Na Krétě se vylodily desítky propalestinských aktivistů, které Izrael ve čtvrtek zadržel při zásahu proti flotile směřující do Pásma Gazy. Napsala to dnes agentura AFP s odkazem na svého zpravodaje na místě. Při čtvrtečním zásahu Izrael zadržel nejméně 175 účastníků flotily a tvrdil, že je předá Řecku, jehož ministerstvo zahraničí potvrdilo ochotu přijmout je na svém území.

Rusko znovu zaútočilo na Oděskou oblast, Ukrajina na ruský přístav Tuapse

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na jihoukrajinskou Oděskou oblast, která cílem dronových náletů byla i během předchozích nocí. Podle záchranářů pět lidí v Oděse utrpělo zranění. Naopak ukrajinské drony počtvrté během dvou týdnů zaútočily na přístav Tuapse v jihoruském Krasnodarském kraji.

Bývalá vůdkyně Myanmaru Su Ťij se podle armády vrací do domácího vězení

Bývalou vůdkyni Myanmaru Aun Schan Su Ťij přesunula armáda z vězení do domácího vězení. Tento krok přichází po letech izolace, bez přímého kontaktu s rodinou. Není ale jasné, zda jde o skutečné uvolnění, nebo jen symbolické gesto.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama