0.8 C
Czech
Úterý 23. prosince 2025
EkonomikaPo ruském útoku na Ukrajinu přesáhla cena ropy poprvé za 7 let...

Po ruském útoku na Ukrajinu přesáhla cena ropy poprvé za 7 let 100 dolarů za barel

Cena ropy přesáhla více než 100 dolarů za barel. Naposledy se na podobnou hodnotu vyšplhala v roce 2014. Zdražení je výsledkem ruského útoku na Ukrajinu, který ruský prezident Vladimir Putin nařídil ve čtvrtek ráno. Výrazně klesla také hodnota rublu. Ovlivnila ale i ceny kryptoměn, jako je například bitcoin. Uvedl to server BBC a CNN.

Ruský útok na Ukrajinu zapříčinil zdražení ropy. Cena za barel přesáhla 100 dolarů poprvé za posledních 7 let. Analytikové očekávají další zdražování i případné omezení zásob ropy. Rusko je totiž po Saudské Arábii druhým největší vývozcem ropy.

Podle serveru CNBC pak ceny ropy stouply o 5 procent. Její americká značka například ve čtvrtek vzrostla o 5,4 procent na 97,04 dolarů. Značka Brent pak přesáhla hodnoty 102,32 dolarů za barel.

Další vývoj cen ovlivní jak pokračování konfliktu na Ukrajině, tak reakce západních spojenců. Zásoby a hodnotu ropy totiž mohou ovlivnit také další sankce, které v současnosti chystá uvalit jak Evropská unie, tak Spojené státy americké nebo Velká Británie.

Vzrostla také cena zlata, naopak však poklesla hodnota rublu. Ovlivněné jsou ruským útokem na Ukrajinu také ceny zemního plynu, které vyskočily o 6,49 procent. Rusko je totiž největším světovým vývozcem plynu.

Proto také v reakci na ruskou agresi pozastavilo ve středu Německo schvalovací proces plynovodu Nord Stream 2. Původně měl být spuštěný v druhé polovině letošního roku poté, co jeho výstavba skončila v září loňského roku.

V reakci na ruský útok klesla také hodnota bitcoinu

Následky ruského útoku lze pozorovat také na trzích s akciemi nebo kryptoměnami. Například cena bitcoinu spadla ve čtvrtek ráno pod 35 tisíc dolarů. Oproti předešlému dnu se podle serveru CNN Business jedná o pokles o více než 8 procent.

V porovnání s hodnotu z loňského listopadu tak nejznámější kryptoměna ztratila více než polovinu své hodnoty. Tehdy se její cena pohybovala okolo 68 990 dolarů.

Na vině je jak stávající geopolitické napětí, tak hrozba růstu úrokových sazeb nebo čím dál intenzivnější snaha států omezit fungování kryptoměn.

Současným děním pak bylo ovlivněné také ethereum, jehož hodnota klesla o 12 procent. Kryptoměna se proto obchodovala za 2 349 dolarů.

Ve čtvrtek ráno pak Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu z několika stran a začalo bombardovat vojenské cíle blízko velkých měst. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval Ukrajince ke složení zbraní a prohlásil, že nehodlá zemi okupovat.

Severoatlantická aliance ale invazi rázně odmítla a označila ji za porušení mezinárodního práva. V současnosti členské státy konzultují další společný postup. „Svět učiní Rusko zodpovědným,“ prohlásil například americký prezident Joe Biden.

Reklama

Doporučujeme

Brit čelí obvinění, že 13 let omamoval a znásilňoval bývalou manželku

V Anglii obvinili muže, který měl podle vyšetřování roky omamovat a znásilňovat ženu, s níž byl dříve ženatý. Případ se táhne přes více než dekádu a kromě něj čelí obvinění i další muži. Žena se rozhodla vystoupit pod svým jménem.

Enrique Iglesias a Anna Kournikova přivítali na světě čtvrté dítě

Zpěvák Enrique Iglesias a bývalá tenistka Anna Kournikova mají velký důvod k oslavě. Do jejich už tak početné domácnosti přibylo čtvrté dítě, které se narodilo 17. prosince. Do světa zprávu oznámili o pár dní později.

Gretu Thunberg zadrželi na propalestinské demonstraci v Londýně

Švédská aktivistka Greta Thunberg byla zatčena během demonstrace v centru Londýna, která měla vyjádřit podporu členům skupiny Palestine Action držícím ve vězení hladovku. O události informovala protestní iniciativa Prisoners for Palestine, která akci organizovala.

Zlato je na historickém maximu, stříbro poprvé překročilo 70 dolarů

Zlato v úterý znovu posunulo historické maximum a přiblížilo se hranici 4500 dolarů za unci. Stříbro se přidalo k růstu a poprvé v historii překročilo 70 dolarů. Investoři sázejí na drahé kovy kvůli slabšímu dolaru a napjaté geopolitické situaci.

Húsíjové a jemenská vláda se dohodli na výměně 3000 válečných zajatců

Íránem podporovaní Húsíjové a mezinárodně uznávaná jemenská vláda se dnes dohodly na výměně téměř 3000 válečných zajatců. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele obou stran.

Izraelský prezident Herzog navštíví Austrálii po útoku v Sydney

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes přijal pozvání australského premiéra Anthonyho Albanese a Sionistické australské federace (ZFA) k návštěvě této oceánské země poté, co se na pláži v Sydney odehrál smrtelný útok cílící na židovskou komunitu. Informaci zveřejnil izraelský list Haarec s odvoláním na prezidentovu kancelář, datum návštěvy zatím není známé.

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů, útočníci zasáhli jejich vozidlo. Incident se odehrál v okrese Karak v provincii Chajbar Pachtunchvá. Neznámí ozbrojenci z místa uprchli, píše agentura Reuters. Děje se tak v době, kdy násilí v pohraničním regionu sílí.

Rusko podle Kyjeva udeřilo na energetiku, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů. Na síti Telegram to napsala ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková. Agentura Reuters uvedla, že největší škody na energetice jsou hlášeny ze západních částí Ukrajiny. Noční údery si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který už dříve varoval před možným zesílením ruských útoků v době nadcházejících vánočních svátků, vyžádaly nejméně tři mrtvé včetně čtyřletého dítěte.

Zaměstnanec francouzského prezidentského paláce kradl nádobí. Prodával ho na Vinted

Francouzská justice se bude zabývat případem, který otřásl Elysejským palácem. Vysoce postavený zaměstnanec prezidentské rezidence čelí obvinění z krádeží cenného nádobí. Podle vyšetřovatelů měl postupně odnášet předměty patřící k národnímu dědictví a prodávat je online.

V Texasu se zřítil letoun mexického námořnictva, nejméně pět lidí zemřelo

Malé letadlo mexického námořnictva, které přepravovalo jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi, se v pondělí zřítilo v americkém státě Texas. Nejméně pět lidí zahynulo, informovala dnes agentura AP s odvoláním na činitele.

USA nabízejí migrantům vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země

Americká vláda nabízí migrantům bez platného povolení k pobytu vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země. Kdo se do 31. prosince přihlásí k takzvané sebevyhošťovací proceduře, obdrží kromě bezplatné letenky také prémii ve výši 3000 dolarů (62.000 korun), informovala dnes agentura DPA s odvoláním na americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Rekordní výskyt chobotnic u Británie odráží oteplování oceánu

Rekordní počty chobotnic u jihozápadního pobřeží Anglie proměnily rok 2025 v „rok chobotnice“. Nejde jen o zajímavost pro potápěče a rybáře, ale o viditelný signál, jak teplejší moře mění rovnováhu v oceánech kolem Británie.

Japonská raketa H3 selhala při snaze vypustit navigační satelit na oběžnou dráhu

Japonská vesmírná raketa H3 dnes selhala při snaze vypustit na oběžnou dráhu navigační satelit, informovaly tiskové agentury. Podle japonské státní kosmické agentury (JAXA) selhal po startu jeden z motorů. Japonsku se tak nepodařilo vyslat na orbitu šestou z plánovaných 11 družic navigačního systému Quasi-Zenith Satellite System (QZSS). Japonská vláda uvedla, že zřídí vyšetřovací komisi, která má co nejdříve zjistit, co stálo za selháním rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama