10.9 C
Czech
Neděle 1. března 2026
EkonomikaPo neshodách uzavřel Facebook v Austrálii dohodu s Murdochovými médii. Bude platit...

Po neshodách uzavřel Facebook v Austrálii dohodu s Murdochovými médii. Bude platit za využívání zpráv

Dohoda mezi sociální sítí Facebook a největší mediální organizací v Austrálii News Corp značí usmíření po dlouhodobých sporech. V pondělí to uvedla agentura Reuters. Majitel korporace a mediální magnát Rupert Murdoch totiž na technologického giganta dlouho tlačil kvůli ušlým ziskům. Nakonec mu ale pomocnou ruku podala tamní vláda. Vydala totiž zákon, který společnost Facebook zavazuje k vyplácení podílu z výdělku získaného skrz reklamy u článků.

Po přijetí australského zákona je News Corp první velká mediální společnost, která k dohodě s Facebookem přistoupila. Zahrnuje totiž všechny jeho tituly jako například The Australian, The Daily Telegraph nebo The Herald Sun, stejně jako online server news.com.au. Organizace totiž vlastní asi dvě třetiny tamních metropolitních novin. Uzavřená smlouva má platit tři roky, její detaily, ani výši vyplácené částky však ani jedna ze stran nezveřejnila. K podobným smlouvám pak přistupují také další australská média jako například Seven West.

Články ze zmíněných médií pak mají být také součástí rubriky Facebook News. Tedy části sociální sítě vyhrazené na publikování vybraných novinových textů z různých publikací. „Dohoda s Facebookem je pro transformaci podmínek fungování mediálního trhu přelomová a bude mít na australský obchod významný dopad,“ popsal smlouvu podle Reuters ředitel News Corp Robert Thomson. Pokud by k ní Facebook nepřistoupil sám, hrozily by mu podle nového zákona pokuty určené speciálním úředníkem.

Na protest zablokoval Facebook v Austrálii zprávy. Google si to na poslední chvíli rozmyslel

Facebook se totiž zpočátku proti novému zákonu ohrazoval, na protest proto na svých stránkách dočasně zablokoval veškerá australská média. Tento krok byl však kritizován, a to především proto, že sociální síť zároveň zcenzurovala i různé vládní či neziskové stránky potřebné pro běžný chod společnosti. Blokaci ukončil Facebook až ve chvíli, kdy australská vláda přistoupila na zmírnění některých částí tehdy ještě projednávaného zákona. Ten se stal první legislativu na světě, která přímo zavazuje velké technologické firmy platit médiím za využívané zprávy.

V současnosti je ale zároveň Murdochova korporace vyšetřována, kvůli možnému vytváření monopolu na australském mediálním trhu. Společnost News Corp také minulý měsíc uzavřela smlouvu s Googlem. Ten stejně jako Facebook hrozil smazáním obsahu, nakonec ale s mediálními organizacemi uzavřel smlouvu ještě před tím, než zmiňovaný zákon prošel. Tím pádem mohou být články z amerických, britských i australských médií vlastněných News Corp publikovány na platformě Googlu zvané News Showcase. Pod mediální korporaci pak patří také známé tituly jako Wall Street Journal či New York Post.

V Austrálii pod ni spadá také televizní stanice Sky News, podobná konzervativnímu „dvojčeti“ Fox News ve Spojených státech amerických. Ta s Facebookem už dříve podobnou dohodu uzavřela. Společnost News Corp totiž v Austrálii dlouhodobě vedla lobby u tamních politiků. A to právě za snahu získat od velkých technologických firem část peněz, kterou jim podle nich z reklam berou. Od začátku pandemie totiž musela korporace kvůli finančním potížím ukončit vydávání několik desítek novin.

Reklama

Doporučujeme

Rusko v únoru vypálilo proti Ukrajině nejvíce střel od začátku roku 2023

Rusko letos v únoru vypálilo proti Ukrajině více raket a střel než v kterémkoli jiném měsíci přinejmenším od začátku roku 2023, a to zejména při nočních útocích na energetickou síť, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na vlastní analýzu údajů, které každý den zveřejňuje ukrajinské letectvo.

Nejméně devět lidí bylo zabito v Pákistánu, když dav vpadl na konzulát USA

Devět lidí bylo dnes zabito v Pákistánu, když stovky lidí napadly americký konzulát v přístavním městě Karáčí. Nejméně 25 dalších osob utrpělo zranění při prudkých střetech s bezpečnostními silami; někteří jsou v kritickém stavu a počet obětí může ještě stoupnout. Dav rozlítily zprávy o smrti íránského nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Informovala o tom agentura AP.

Belgie zadržela tanker z ruské stínové flotily, chystá se jej zabavit

Belgické speciální síly zadržely v Severním moři tanker z tzv. ruské stínové flotily obcházející sankce. Po připlutí do přístavu Brusel loď zabaví, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na členy belgické vlády. Belgický zásah ocenil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Salač po děsivé nehodě v Thajsku dojel devatenáctý

Úvod závodu Moto2 ve Velké ceně Thajska poznamenala vážná havárie Davida Alonsa. Kolumbijec spadl přímo pod motocykl Filipa Salače a následně ho trefil ještě stroj Australana Senny Agiuse. Závod se několikrát zastavil červenými vlajkami a po restartu český jezdec dojel devatenáctý, vyhrál Manuel González.

Írán pokračuje v útocích na cíle v Izraeli a státech Perského zálivu

Írán dnes pokračuje v raketových útocích na cíle v Izraeli a státech Perského zálivu. Výbuchy se ozývají v Dubaji, Dauhá a Manámě, informovala agentura AP a zpravodajský server Al-Džazíra. Už dříve agentury informovaly, že se dnes poprvé stal terčem íránských dronů Omán.

Akcie Netflixu po ústupu z boje o Warner Bros. posílily

Bitva o Warner Bros. Discovery směřuje k vítězství Paramount Skydance poté, co Netflix odmítl dál přihazovat. Zatímco na trhu se řeší hlavně, kdo převezme jednu z největších hollywoodských značek, v zákulisí se rozplétají i důvody, proč se Netflix z rozjeté dražby stáhl.

Írán hlásí 108 mrtvých po zásahu dívčí školy v Minábu

V Minábu na jihu Íránu zemřelo podle íránských úřadů nejméně 108 lidí po zásahu dívčí školy. Incident přišel během vln úderů na íránské cíle, které vedou Spojené státy a Izrael, a Teherán zároveň hlásí stovky dalších obětí napříč zemí.

Teherán vyhlásil 40 dní smutku

Írán vyhlásil 40 dní státního smutku a k tomu sedm dnů veřejného volna po smrti nejvyššího vůdce Ajatolláha Alího Chameneího. V Teheránu se začaly scházet davy truchlících, stát mluví o mučednictví a slibuje pokračování jeho odkazu. Do toho pokračuje válka s USA a Izraelem a země řeší, kdo převezme řízení státu.

Útoky USA a Izraele zasáhly Írán, Chameneí je po smrti

Napětí mezi USA, Izraelem a Íránem se během jediného víkendu překlopilo do otevřené války. Washington spustil údery po týdnech vojenského posilování v regionu a Teherán odpověděl raketami a drony na cíle napříč Blízkým východem. Írán mezitím potvrdil smrt nejvyššího vůdce Ajatolláha Alího Chameneího.

Írán vrací úder. Po útoku USA a Izraele hlásí zásah americké základny v Bahrajnu

Írán podle svých ozbrojených sil v sobotu udeřil na americkou námořní základnu v Bahrajnu a vypálil rakety na několik zemí Perského zálivu v odvetě za útoky Spojených států a Izraele. Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty a Jordánsko, ve kterých jsou přítomny americké vojenské síly, ve svém vzdušném prostoru íránské rakety sestřelily, v Abú Dhabí zemřel jeden člověk.

Ukrajina a Rusko informují o obětech po útocích, na jihu Ruska hořela rafinérie

Čtyři civilisté byli zabiti a čtyři zraněni při ruských útocích na Sumskou oblast na severovýchodě Ukrajiny, oznámil dnes náčelník vojenské správy Oleh Hryhorov. Ruské bomby zabily 86letou ženu v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, informoval šéf oblasti Ivan Fedorov. Ukrajinské drony způsobily požár v rafinérii u obce Novominská na jihu Ruska a v Kurské oblasti na západě Ruska zabily dva lidi a sedm dalších zranily, tvrdí ruské úřady.

KOMENTÁŘ: Putin válkou podkopal budoucnost Ruska

24. února 2022 se zdála invaze na Ukrajinu těžko představitelná, a to i přes nahromaděná ruská vojska u jejích hranic. Ruský prezident Vladimir Putin má při pohledu do historie zálibu v napadání menších a zdánlivě slabších zemí, útok na druhou největší evropskou zemi však pro diktátora představoval potenciálně katastrofickou vyhlídku. Ještě tentýž den začaly na Kyjev padat rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama