Možná se vám na cestách někdy stalo, že jste se setkali se stromem nebo patníkem, který měl vlastní „svetr“. Fenomén „Guerilla knitting“ neboli partyzánské pletení, jak se tomuto pouličnímu umění říká, se rozšířil do celého světa. Touhou přívrženců tohoto umění je udělat svět kolem sebe hezčí a barevnější.
Když si tento pojem zadáte do vyhledávače vyběhnou vám obrázky háčkovaných nebo opletených autobusů, stromů i patníků. Pletaři i pletařky takto zdobí veřejný prostor ve svém volném čase a s pocitem, že své okolí udělali hezčí. V případě, že by s tím měl někdo problém, se vždy vytvořený objekt dá, narozdíl od graffiti, rozstříhat.

Lidé pletou dokonce ve skupinách. Magda Sayeg, jedna z nejuznávanějších partyzánských pletařek na světě, založila organizaci Knitta Please, která se stala jednou z prvních guerrilla knitting skupin.
Sayeg začala zdobit nejprve své okolí a poté začala cestovat po celém světě a zanechávat za sebou pletené kousky – na Velké čínské zdi, pařížských památkách i značce Welcome to Manhattan na Brooklynském mostě.

„Je to o tom lidi rozesmát a vynést umění z galerií, aby ho každý mohl ocenit. Miluji, když pošťák, který každý den projíždí kolem stejné stopky, najednou vidí, že je opletená, a napíše mi e-mail, aby mi řekl, jak je to úžasné,“ odpovídá Magda Sayeg na otázku Guardian, jaký to má vůbec smysl.

Obvykle pletaři potenciální cíle naměří a napletou „obal“ doma, někdy ale vezmou různé zbylé kousky a na stromech nebo lampách je pospojují.
Obdobným pouličním uměním je i „Guirella gardening“, kdy lidé město zdobí květinami. Vyberou si nějaké nevzhledné místo a zasázejí ho rostlinami. Dělají tak také na vlastní pěst a jen pro svůj dobrý pocit stejně jako pletaři.