menu

5.2 C
Czech
Čtvrtek 25. dubna 2024

Izrael zasáhl Írán odvetným úderem, potvrdili američtí představitelé

Američtí představitelé potvrdili, že Izrael zahájil vojenskou operaci proti Íránu, přičemž o chystaném úderu již dříve informoval Bidenovu administrativu. Izraelská vláda ujistila USA, že íránská jaderná zařízení nebudou v rámci operace cílem útoku.

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.

Plány Indonésie na výstavbu nového hlavního města: Ceny pozemků stoupají. Někteří vydělávají, jiní jsou zoufalí

Sledujte nás na sítích

Jak se pomalu začínají rýsovat plány indonéského prezidenta na výstavbu nového hlavního města za 32 miliard dolarů na ostrově Borneo, kdysi ospalá osada Sukaraja se podle agentury Reuters rychle mění.

Ředitel Rizki Maulana Perwira Atmadja (38) říká, že ceny pozemků v okolí jeho vesnice – 10 km od místa, kde se staví prezidentský palác – vyskočily čtyřnásobně. Někteří farmáři si „náhle koupili nové auto“ poté, co prodali část svých palmových nebo kaučukových plantáží.

Jeho vlastní podnik, penzion a kavárna mezi palmami, také prosperuje, a to díky přílivu pracovníků. Pronajal pokoje pro stavební dělníky, zatímco několik domů poblíž se proměnilo v obchody.

Čtyři roky poté, co prezident Joko Widodo oznámil plány na nové hlavní město, výstavba na pozemku o rozloze téměř 260 000 hektarů s názvem Nusantara nabírá na tempu. Zatímco někteří na tom vydělávají, jiní se transformace obávají.

Vláda nás pomalu zabíjí, říká žena z domorodého kmene

Yati Dahlia (32) z místního domorodého kmene Balik, se snažila koupit pozemek někde poblíž. Ví totiž, že její současný domov se nachází tam, kde mají být postaveny vládní budovy. Říká však, že ceny se vyšplhaly na 700 milionů rupií až 1,2 miliardy rupií (kolem 45 500 až 78 000 USD) za pozemek podobné velikosti mimo hlavní oblast Nusantary. To je desetkrát více než vládní kompenzace za její pozemek a modrou překližkovou chatrč, kde nyní prodává jídlo. „Máme pocit, že nás vlád) pomalu zabíjí,“ říká Yati.

Ona a další členové kmene žádají o více peněz, ale mnoho lidí z kmene Balik nemá řádné dokumenty ke své půdě, což snižuje jejich vyjednávací pozici, píše agentura Reuters.

Někteří lidé se také odmítli přestěhovat, protože mají pocit, že země je jejich identitou, tvrdí vůdce kmene Balik Sibukdin (60). „Pouze žádáme vládu, aby nám věnovala zvláštní pozornost,“ řekl Sibukdin.

Cedule „Na prodej“

Projekt, který vzniká v oblasti z velké části tvořené lesy protkanými koncesemi na těžbu dřeva, plantážemi, uhelnými doly a vesnicemi, je považován za zelené, chytré město. Kvůli pandemii má však zpoždění.

Jokowi, jak je prezident všeobecně známý, však je skálopevně přesvědčen o tom, že jeho stěžejní plán nahradit přetíženou Jakartu je nutný k urychlení hospodářského růstu v méně rozvinutých částech největší ekonomiky jihovýchodní Asie, mimo hlavní ostrov Jáva.

Tato vyhlídka budoucího růstu vedla k rozmachu půdy s nápisy „Na prodej“ každých pár kilometrů podél prašné silnice těsně mimo určené centrum města. Ceny pozemků v místech poblíž vodní nádrže vzrostly více než 16krát, řekl Junaidin, vedoucí vesnice Tengin Baru, osady s přibližně 4000 lidmi v rozvojové zóně Nusantara.

Ve snaze omezit spekulace s pozemky indonéské úřady zmrazily správní povolení k prodeji pozemků. Junaidin však tvrdí, že lidé i tak prodávají své pozemky „na černo“.

Bagus Susetyo, vedoucí pobočky asociace Real Estate Indonesia ve východním Kalimantanu uvedl, že transakce bez pozemkových certifikátů jsou slabé a mohly by být zrušeny, pokud by úřady nařídily přísný postup.

Spekulace s pozemky

Četné velké projekty v zemi čelí zpožděním kvůli problémům se získáváním pozemků. Týká se to i dalších velkých projektů prezidenta Jokowi, jako je čínský projekt rychlého vlaku v hodnotě 7 miliard dolarů na Jávě a jakartská hromadná rychlodráha.

Orgán Nusantara však uvedl, že spekulace s pozemky by neměly ovlivnit plány rozvoje, protože kompenzace za pozemky by byla spravedlivě měřena nezávislou stranou.

„Vláda nerozhoduje (o cenách) sama o sobě, stejně jako o cenách nemohou rozhodovat sami obyvatelé. Pokud dojde ke sporům o ceny, bude to vyřešeno soudní cestou,“ řekl agentuře Reuters tajemník úřadu Achmad Jaka Santos Adiwijaya.

Prezident Jokowi během únorové návštěvy uvedl, že všechny problémy související s akvizicí půdy byly vyřešeny a platby místním obyvatelům budou provedeny tento měsíc.

Ambiciózní termín výstavby

V první polovině roku 2024 bude Nusantara vyhlášena hlavním městem. Klíčové vládní budovy, včetně paláce a prezidentské kanceláře, musí být hotové do srpna toho roku. Příští rok se z Jakarty přestěhuje více než 16 000 státních zaměstnanců, policistů a vojenských důstojníků.

V současné době je na místě více než 7 000 zaměstnanců, přičemž se očekává, že další tisíce přibydou později v průběhu roku. Došlo také k přílivu lidí z jiných oblastí, kteří zde hledají práci. Pětapadesátiletý Alpian, který opustil svou práci v uhelném dole v jiné části Bornea, aby prodával čistou vodu z automatu v oblasti, která bude brzy hlavním městem, řekl, že vydělává dvojnásobek toho, co dříve. „Potřebujeme stále více vody… zásoby od státní firmy nestačí,“ prohlašuje Alpian ze zadní části svého stříbrného pick-upu.

Proč Indonésie přesouvá své hlavní město?

Jakarta je jedním z nejvíce přelidněných měst na světě. Její větší metropolitní oblast je domovem více než 30 milionů obyvatel.

Podle studie indonéské Agentury pro posuzování a aplikaci technologií z roku 2021 se rozlehlá megapolis potápí asi o šest centimetrů ročně kvůli nadměrné těžbě podzemní vody pro její obyvatele. To z ní podle serveru Euronews dělá jedno z nejrychleji se potápějících měst na Zemi.

Tento jev umocnila stoupající hladina Jávského moře v důsledku klimatických změn. Čtvrtina rozlohy hlavního města bude do roku 2050 zcela zatopena, pokud nebudou přijata naléhavá opatření. Vědci se také domnívají, že zásoby vody mohou vyschnout, pokud Indonésie neuvolní tlak na zdroje.

„Jakarta a ostrov Jáva směřují ke krizi čisté vody. Předpokládáme, že krize může nastat v roce 2050,“ říká jeden z vědců Andreas. Obviňuje z toho rychlý populační a průmyslový růst. „Až populace exploduje, špatná hygiena se zhorší, znečišťující látky kontaminují řeky a mělké podzemní vody, čímž se stanou nepoužitelnými,“ dodává.

Indonésie je s více než 17 000 ostrovy největším souostrovím na světě. Ale 56 procent její populace a většina ekonomiky se soustředí v Jakartě a širším okolí na ostrově Jáva, který je domovem více než poloviny z 270 milionů obyvatel země.

Vybrali jsme pro vás

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

DOPORUČUJEME

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

Hamás složí zbraně, pokud vznikne palestinský stát, řekl představitel hnutí

Palestinské hnutí Hamás složí zbraně a změní se v běžnou politickou stranu, pokud vznikne palestinský stát v hranicích před rokem 1967. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura AP, to řekl představitel tohoto hnutí Chalíl Hajja. Hnutí Hamás však ve svém politickém programu takzvané dvoustátní řešení i samotnou existenci Izraele odmítá.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

Meta letos více než zdvojnásobila zisk a navyšuje výdaje na umělou inteligenci

Americká internetová společnost Meta Platforms v prvním letošním čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 12,4 miliardy dolarů a její tržby vzrostly o 27 procent na 36,5 miliardy dolarů. Přispěly k tomu vyšší příjmy z reklamy. Letos společnost očekává vyšší výdaje na umělou inteligenci (AI).

Hamás složí zbraně, pokud vznikne palestinský stát, řekl představitel hnutí

Palestinské hnutí Hamás složí zbraně a změní se v běžnou politickou stranu, pokud vznikne palestinský stát v hranicích před rokem 1967. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura AP, to řekl představitel tohoto hnutí Chalíl Hajja. Hnutí Hamás však ve svém politickém programu takzvané dvoustátní řešení i samotnou existenci Izraele odmítá.