-6.7 C
Czech
Středa 14. ledna 2026
ZajímavostiPiloti letadla se 153 lidmi na palubě si dali na půl hodiny...

Piloti letadla se 153 lidmi na palubě si dali na půl hodiny šlofíka

Indonéské ministerstvo dopravy oznámilo zahájení vyšetřování letecké společnosti Batik Air kvůli incidentu z letošního ledna. Oba piloti během letu téměř půl hodiny spali. Letadlo bezpečně přistálo, krátce se však vychýlilo z kurzu. Informují o tom televize BBC a WION.

Airbus A320 provozovaný dopravcem Batik Air vzlétnul 25. ledna z indonéského ostrova Sulawesi. Cílem přistání bylo hlavní město asijské země Jakarta. Dvaatřicetiletý pilot požádal kolegu, aby převzal řízení. Potřeboval si odpočinout.

Druhý dvaatřicetiletý pilot souhlasil a řízení převzal, uvádí BBC. Starší pilot se po 28 minutách probudil a zjistil, že usnul i druhý pilot. Řízení letového provozu na Jakartě se pokusilo s piloty spojit, skoro půl hodiny však nereagovali.

Letadlo se 153 cestujícími na palubě bezpečně přistálo v Jakartě poté, co se konečně piloti spojili s letovým provozem. Nikdo nebyl zraněn. Stroj se pouze dopustil drobných „navigačních chyb“ a krátce vybočil z kurzu, informuje WION.

Oba piloti museli podstoupit lékařské testy, které je určily jako způsobilé k vykonávání jejich profese. Krevní tlak i srdeční frekvence byly v normálu a testy na alkohol vyšly negativně. Mladší z pilotů přiznal vyčerpání, své ženě totiž pomáhal s jejich měsíčními dvojčaty a moc se nevyspal.

Chce to lepší kontroly pilotů  

Ministerstvo dopravy Batik Air „důrazně pokáralo“. „Provedeme vyšetřování a přezkoumáme noční lety spojené s riziky únavy pilotů i operátorů letecké dopravy,“ řekla šéfka civilního letectví při ministerstvu dopravy M Kristi Endah Murni.

Dopravce uvedl, že dodržuje všechny zásady, co se adekvátního odpočinku zaměstnanců týče. Společnost prohlásila, že je odhodlaná implementovat veškerá potřebná opatření pro zajištění bezpečí pilotů i cestujících.

Zástupci ministerstva uvedli, že dopravce, v jehož případě nejde o první podobný incident, by měl před lety kontrolovat personál, zda je dostatečně odpočatý. Dvojice pilotů byla podle médií dočasně suspendována.

V roce 2019 během letu Batik Air na trase Jakarta-Kupang omdlel jinak zdravý pilot. Letadlo nouzově přistálo a muž byl okamžitě převezen do nemocnice. Testy neodhalily přítomnost alkoholu ani drog v jeho organismu.

Reklama

Doporučujeme

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama