Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Pijte méně čaje, ať se naše ekonomika nezhroutí, nabádá vláda Pákistánce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Lidé v Pákistánu byli vyzváni, aby snížili množství vypitého čaje. Pomůžou tak udržet ekonomiku země nad vodou. Informuje o tom BBC a CNN.

  Ministr vnitra Ahsán Ikbál uvedl, že pití menšího počtu šálků denně sníží vysoké účty Pákistánu za dovoz.

  Kvůli nízkým devizovým rezervám, které v současné době vystačí na méně než dva měsíce veškerého dovozu, země naléhavě potřebuje finanční prostředky.

  Pákistán je největším světovým dovozcem čaje, který loni nakoupil za více než 600 milionů dolarů (501 milionů liber).

  Vyzývám národ, aby snížil spotřebu čaje o jeden až dva šálky, protože čaj dovážíme na dluh,“ řekl podle BBC a pákistánských médií Iqbal.

  Obchodníci by také mohli zavřít své stánky na trhu ve 20:30, aby ušetřili elektrickou energii, navrhl.

  Tato výzva zazněla v době, kdy pákistánské devizové rezervy nadále rychle klesají. To vytváří tlak na vládu, aby snížila vysoké náklady na dovoz a udržela finanční prostředky v zemi.

  Žádost o omezení pití čaje se stala virální na sociálních sítích. Mnozí pochybují, že vážné finanční problémy země lze vyřešit zrovna tímto omezením.

  Devizové rezervy Pákistánu klesly z únorových zhruba 16 miliard dolarů (13,4 miliardy Kč) na méně než 10 miliard dolarů (8,3 miliardy Kč) v prvním červnovém týdnu, což sotva stačí na pokrytí nákladů na dva měsíce veškerého dovozu.

  Omezení dovozu luxusního zboží

  Minulý měsíc úředníci v Karáčí omezili dovoz desítek nepotřebných luxusních položek. Chtějí tak „kontrolovat spirálu inflace, stabilizovat devizové rezervy, posílit ekonomiku a snížit závislost země na dovozu“, konstatoval ministr informací Marriyum Aurangzeb na tiskové konferenci 19. května.

  Hospodářská krize je velkou zkouškou pro vládu Šehbaze Šarífa. Ten v dubnu v parlamentních volbách nahradil Imrana Chána ve funkci pákistánského premiéra.

  Šaríf tehdy prohlásil, že toto rozhodnutí „ušetří zemi drahocenné devizové prostředky“. Pákistán musí „praktikovat úsporná opatření,“ cituje jej CNN.

  Krátce po složení přísahy obvinil Šaríf odstupující vládu Imrana Chána ze špatného řízení ekonomiky a prohlásil, že uvedení ekonomiky do správných kolejí bude velkou výzvou.

  Minulý týden jeho kabinet představil nový rozpočet ve výši 47 miliard dolarů. Jeho cílem je přesvědčit Mezinárodní měnový fond (MMF), aby obnovil zastavený záchranný program ve výši 6 miliard dolarů.

  Dohoda s MMF byla sjednána v roce 2019 s cílem zmírnit hospodářskou krizi způsobenou nízkými zásobami devizových rezerv a roky stagnujícího růstu. Později však byla pozastavena poté, co věřitelé zpochybnili pákistánské finance.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS