-3.1 C
Czech
Pátek 16. ledna 2026
ZprávyPfizer a BioNTech zahajují klinické testy vakcíny zaměřené na variantu omikron

Pfizer a BioNTech zahajují klinické testy vakcíny zaměřené na variantu omikron

Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily, že zahájily klinické testy nové verze jejich vakcíny proti covidu-19, která je zaměřená na vysoce nakažlivou variantu omikron. Omikron podle studií dokáže do určité míry obejít ochranu, kterou proti covidu-19 poskytovaly dvě dávky stávající vakcíny.

Firmy budou studovat bezpečnost a snášenlivost nové vakcíny u víc než 1400 pacientů ve věku 18 až 55 let. Chystají se porovnávat imunitní odezvu u osob s různým očkovacím režimem. Některým dosud nenaočkovaným dají tři dávky nové vakcíny zaměřené na omikron, dalším podají novou látku jen jako posilovací dávku po dvou injekcích původního preparátu. Zkoušet budou i efekt čtvrté dávky obou vakcín u lidí, kteří dostali třetí posilovací dávku před třemi až šesti měsíci.

https://twitter.com/NewsFromBW/status/1485942787426041859

Ačkoliv současný výzkum a reálná data ukazují, že posilovací dávky nadále poskytují vysokou úroveň ochrany proti vážnému onemocnění a hospitalizaci kvůli omikronu, jsme si vědomi nutnosti být připraven na možnost, že tato ochrana bude časem klesat a případně pomoci vypořádat se omikronem a novými variantami v budoucnu,“ stojí v prohlášení.

Pfizer již dříve uvedl, že naočkování původně zamýšlenými dvěma dávkami vakcín zřejmě nezabrání nákaze omikronem a že s časem postupně mizí i ochrana před vážnějším průběhem covidu-19. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) i tak tvrdí, že třetí dávka původní vakcíny poskytuje 90procentní ochranu před hospitalizací.

Šéf firmy BioNTech Ugur Sahin ke konci loňského roku řekl, že regulační úřady zřejmě nebudou požadovat testování nových verzí vakcín na lidech. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nicméně v pátek prohlásila, že by před schválením nových přípravků upřednostňovala provedení klinických testů. V nich bude chtít vidět zejména to, že nová látka tvoří v krvi testovaných osob větší množství protilátek. Vítané by bylo rovněž, pokud by poskytovala lepší ochranu i proti předchozím variantám alfa a delta.

Mluvčí BioNTech dnes agentuře Reuters sdělil, že s Pfizerem zřejmě nebudou schopni splnit svůj původní plán zpřístupnit novou vakcínu proti omikronu do konce března. Záležet to bude na tom, jaké požadavky na nový preparát nakonec přijdou od regulačních úřadů.

O regulatorních požadavcích právě diskutujeme s příslušnými úřady. Zahrnutí dat z klinických testů do žádostí může mít dopad na termín doručení prvních dávek,“ řekl mluvčí BioNTech.

Vakcína firem Pfizer/BioNTech byla první, která v řadě západních zemí dostala mimořádné povolení k nasazení v široké populaci a tvoří nyní přes 70 procent všech dosud podaných dávek podaných v EU; v USA je to necelých 60 procent.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.

Německo navštíví syrský prezident Ahmad Šara, setká se s Merzem

Syrský prezident Ahmad Šara příští týden navštíví Německo, v úterý se setká s kancléřem Friedrichem Merzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu prezidenta a oznámení mluvčího německé vlády. Podle médií by měl Šara v Německu jednat především o dalším osudu syrských uprchlíků, ale také o německé pomoci při obnově válkou zpustošené Sýrie.

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.

Americký zásah v Grónsku by byl katastrofa, konec světa, varoval Tusk

Případný americký vojenský zásah v Grónsku by byl z politického hlediska katastrofa. Konflikt či pokus o zabrání území státu, který je členem NATO, jiným státem Severoatlantické aliance by znamenal konec světa, jak je dnes známý, a který po dlouhá léta zaručoval bezpečnost, varoval dnes polský premiér Donald Tusk. Vzhledem k dosavadnímu počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa je možný každý scénář, připustil šéf polské vlády. Polsko své vojáky do Grónska nevyšle, uvedl také.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama