-3.9 C
Czech
Sobota 24. ledna 2026
Protext ČTKPetardy, ohňostroje ubližují, Společnost pro zvířata vyzývá k ukončení prodeje a použití,...

Petardy, ohňostroje ubližují, Společnost pro zvířata vyzývá k ukončení prodeje a použití, regulaci podporuje i ministr životního prostředí

Praha 19. září 2023 (PROTEXT) – Exploze „zábavní“ pyrotechniky duní tmou, děsí zvířata i lidi. po celý rok, nejvíc v prosinci a na Silvestra. Odpalováním raket, petard, pum, římských svící, bouchacích kuliček, kompaktů a ohňostrojů dochází ke zraňování a usmrcování zvířat, jejich panice, k traumatům a zraněním lidí. Hluk, otřesy a nebezpečný odpad. Životní prostředí je výrazně kontaminováno toxiny z explozí. Riziko požárů je vysoké.

„Prodej a použití výrobků tzv. zábavní pyrotechniky odpalovaných venku, především kat. F2 a F3, je nutné ukončit široké veřejnosti. Navrhujeme i změny pro odpalování ohňostrojů a ohňostrojných prací, které se dokonce konají uprostřed přehrad. Životy a zdraví lidí a zvířat, příroda, musejí mít přednost před bezohledným chováním jednotlivců a skupin.“ Uvádí Judit Laura Krásná, předsedkyně Společnosti pro zvířata.

Společnost pro zvířata se škodlivými účinky „zábavní“ pyrotechniky zabývá dlouhodobě.

https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro/

Veřejnost uvádí Společnosti pro zvířata své smutné a tragické zkušenosti do Formuláře o odpalování

https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro-formular/

„Silvestr už pár let trávíme ve sklepě (ne vinném, ale klasickém, doma), kvůli našemu psovi. Má panický strach z pyrotechniky, jinak celý rok tráví venku na zahradě.“

„Předčasný porod jedné z našich koz vyvolaný stresem z explozí na Silvestra 2022. Potvrzeno veterinářem. Všechna mláďata mrtvá.“

„Stres, strach, ohrožení majetku a osob a zvířat. Psychická újma a po rozednění 1. ledna pozůstatky odpalování, smog a zbytky z petard na vlastní zahradě a u zaparkovaných vozů (odpalováno od sousedů). Vystresovaná zvířata, u nás psychické potíže, šok!“

„Každý rok prožívám celý prosinec úzkost, musím brát léky na uklidnění (Lexaurin) (pomůže jen částečně), na Silvestra explozím pyrotechniky nelze utéct. Ten poslední jsem byla na samotě v lesích a všude z osad a vesnic z okolí to bouchalo a dunělo. Je to jednoduše válka proti všemu živému. Vzkaz politikům: udělejte něco skutečně prospěšného a zastavte to!“

„Nečekaný dělobuch nás zastihl na procházce s dcerou a se psem. Naštěstí jsem měla psa na vodítku, ale nemohla jsem ho uklidnit a museli jsme spěchat domů. Dcera plakala, jsou ji dva roky a bojí se zvuků, které si nemůže odůvodnit. Zakázala bych všechnu pyrotechniku, nevidím v ní žádný přínos pro život.“

„Petarda vlítla na dvorek u mého rodinného domu. Pes zraněn, léčba 2 měsíce, 2 x denně čištění na veterině, několikrát v narkóze na čištění. Pes byl zraněn na vnitřní straně stehna a na varlatech. Komplikovaná a drahá léčba.“

Jedině změna legislativy může přinést výrazné omezení této škodlivé zábavy. Společnost pro zvířata pracuje s odborníky na návrzích zákonných změn.

Regulaci „zábavní“ pyrotechniky podporuje také ministr životního prostředí Mgr. Petr Hladík, který ve svém stanovisku uvádí: „Podporuji rozšíření regulace prodeje zábavní pyrotechniky. Dnes si každý může koupit a odpálit veškerou zábavní pyrotechniku s výjimkou nejsilnější kategorie F4. Tu mohou nakoupit pouze tzv. osoby s odbornou způsobilostí ve specializovaných obchodech. Podle mého názoru by měla volně dostupná zůstat jen nejméně nebezpečná pyrotechnika v kategorii F1, která zahrnuje např. dortové fontány nebo prskavky.“

Celé stanovisko naleznete na https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro/

Lidé se mohou připojit k Petici prodejcům za ukončení prodeje tzv. zábavní pyrotechniky, již tak učinilo přes 9 400 osob https://spolecnostprozvirata.cz/petice-prodejcum/ Petice je jednou z mnoha aktivit za zastavení této bezohledné škodlivé zábavy. Její zákazy a omezování postupně zavádějí další členské země EU.

—————————————————————–

Doplnění:

Pouze ukončení prodeje a použití, celoročně, všech druhů a kategorií tzv. zábavní pyrotechniky pro venkovní použití (kat. F2 a F3 – rakety, petardy, pumy, římské svíce, bouchací kuličky, ohňostroje a další), je řešením.

Kromě Společnosti pro zvířata žádá ukončení prodeje této zvrhlé nebezpečné zábavy také mnoho občanů.

Jména pod „PETICI za ukončení prodeje tzv. zábavní pyrotechniky“ neustále přibývají.

https://spolecnostprozvirata.cz/petice-prodejcum/

Za předchozí desetiletí bylo již napácháno mnoho škod, zničeno mnoho životů zvířat i lidí, kvůli prodeji a použití této škodlivé a nebezpečné „zábavy“. Obecní vyhlášky nemají pravomoc odpalování a prodej zakázat. Osvěta je neúčinná.

Vyzýváme občany o uvádění zkušeností s negativními důsledky explozí na zvířata, na sebe, na své okolí: do FORMULÁŘE o odpalování

https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro-formular/

Souhrn informací o škodlivosti tzv. zábavní pyrotechniky, používané venku, uvádíme zde

https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro/

Pyrotechnika ubližuje a zabíjí je souhrnné video uvádějící hlavní důvody škodlivosti odpalování:

https://youtu.be/q6yOhKpOSJY

Důsledky PYROtechniky jsou krátká videa, ve kterých odborníci a zachránci zvířat (včetně herců Václava Vydry a Sandry Pogodové) uvádějí zkušenosti s negativním vlivem pyrotechniky na zvířata, životní prostředí a odpovídají na otázku, zda-li je „zábavní“ pyrotechnika pro zvířata a přírodu přínosná, užitečná?

https://www.youtube.com/@spolecnostprozvirata

Co se děje se zvířaty při explozích? Trpí venku i uvnitř.

Zvířata včetně ptáků se v panice snaží o únik. Slepě narážejí do čehokoliv – pevných překážek, vozidel, vlaků, skel, drátů… Následky jsou většinou fatální. Dochází ke zmetání – potratům u samic. Zvířata hynou i vyčerpáním. Mrtvá zvířata žijící venku najde málokdo, končí v příkopech, v kanálech, rozježděná auty,…

Vodní ptáci, dezorientovaní, přistávají na silnici, lesknoucí se jako vodní plocha. Často odtud již nedokáží vzlétnout.

Při explozích jsou v šoku i zvířata na pastvinách a zavřená na farmách. Hrozí zmetání (potrat u zvířat), zastavuje se tvorba mléka nebo snášení vajec. Vysoký stres je může vyčerpat.

Kočky utíkají a hledají úkryt. Schované zůstávají hodiny, i dny. Většina psů se odpalů bojí. Jsou-li na volno, utíkají zděšení pryč. Nemusí se již vrátit. Uvnitř pes hledá úkryt, třese se strachem. Odmítá jít ven.

Výbuchy mohou zasáhnout ptáky, netopýry a noční hmyz přímo v ovzduší. Vyděsí zvířata přebývající na stromech a ve stromech. Hibernující zvířata mohou být explozemi a hlukem probuzena ze zimního spánku.

Trpí lidé. Tzv. zábavní pyrotechnika děsí lidi nedobrovolně zatažené do odpalování. Trauma a šok mají lidé, kteří musí odstřely a výbuchy nedobrovolně snášet, zážitek má negativní vliv na jejich zdraví (tělesné i duševní). Lidé trpící epilepsií uvádějí, že záchvaty mívají hlavně na Silvestra kvůli odpalům pyrotechniky.

Exploze emitují koktejl jedovatých prvků a to i u tzv. nehlučné pyrotechniky (pojem tichá pyrotechniky uvádějí pouze prodejci, legislativa tento termín nezná). Ty kontaminují přírodu, naše prostředí pro život včetně zeleniny a ovoce na zahradách; poškozují zdraví zvířat a lidí (vyvolávají astma, poškozují nervovou, oběhovou a rozmnožovací soustavu,…). Zahrnují těžké kovy, někdy i radioaktivní prvky.

Oxid siřičitý, směsi dusíku, směsi chlóru, oxid uhelnatý, síra, cesium, olovo, stroncium, hliník, měď, baryum, arsen, sodík, nikl, železo, kadmium.

Prvky, směsi nebo prachové částice mají stanoveny limity většinou pouze pro 24h nebo roční koncentrace, u jiných nejsou limity pro měření stanoveny vůbec. Záleží na povětrnostních podmínkách, kam toxický spad nejvíce dopadne.

Viz např.


https://chmibrno.org/blog/2019/01/02/vysoke-koncentrace-suspendovanych-castic-v-dusledku-silvestrovskych-oslav/

https://www.infoviz.cz/graphic.php?ID=113

Odpalování, i nyní, probíhá za porušování zákonů:

Zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny (rušení ptáků, chráněných živočichů, poškozování přírody); zákona č. 251 o některých přestupcích (rušení nočního klidu, výtržnost, veřejné pohoršení); zákona č. 246 na ochranu zvířat proti týrání (utrpení a týrání zvířat); zákona č. 89 občanský zákoník (zasahování do práv sousedů); zákona o myslivosti (rušení zvěře); zákona č. 258 o ochraně veřejného zdraví a jeho nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací; zákona č. 133 o požární ochraně, … a vyhlášek měst a obcí, které použití „zábavní“ pyrotechniky omezují.

CHOVÁME SE SLUŠNĚ A OHLEDUPLNĚ K PŘÍRODĚ, KE ZVÍŘATŮM A K OSTATNÍM

NEODPALUJEME PYROTECHNIKU

DODRŽUJEME ZÁKONY

O SVÁTCÍCH ZAPÁLÍME VENKU JEN PRSKAVKY

Kontakt:

Společnost pro zvířata – zo Čsop

e-mail: dita.m111@seznam.cz; s.pro.zvirata@spolecnostprozvirata.cz

www.spolecnostprozvirata.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.

Vojáci NATO v Afghánistánu se vyhýbali boji, blouznil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že jednotky Severoatlantické aliance (NATO) v Afghánistánu se držely za frontovou linií, a nezúčastnily se tedy bojů. Opět zpochybnil efektivitu aliance a to, zda by přišla Spojeným státům v případě nouze na pomoc. Vyvolal tím ostré reakce.

Ukrajinské drony zasáhly sklad paliv v hloubi Ruska

Ukrajinské drony během noci zasáhly sklad pohonných hmot ve městě Penza, ležícím asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Ve skladu vypukl požár, ale nálet se podle předběžných údajů obešel bez mrtvých a raněných, informoval gubernátor Penzenské oblasti Oleg Melničenko. Ukrajinský Kryvyj Rih ve čtvrtek zažil nejdelší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, trval skoro celý den.

Trump stáhl pozvánku Kanady do své Rady míru

Americký prezident Donald Trump zrušil Kanadě pozvánku do svého nového projektu „Board of Peace“, který má podle něj pomáhat řešit globální konflikty. Otočil přitom během pár dní. Ještě minulý týden kanadská strana tvrdila, že pozvání přišlo a premiér Mark Carney ho plánuje přijmout.

Íránské revoluční gardy varují USA a Izrael, že jsou připraveny jednat

Šéf íránských revolučních gard Mohammad Pakpúr dnes varoval Washington, že jeho bezpečnostní složky mají po několika týdnech protestů a represí v Íránu "prst na spoušti" a jsou připraveny vykonat rozkazy íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Podle agentury AFP tím jen Írán přilévá olej do ohně v době, kdy americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Teherán je otevřený vyjednávání s Washingtonem.

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním v SAE

Nadcházejících trojstranných jednání ve Spojených arabských emirátech (SAE) se zúčastní diplomatičtí a vojenští představitelé, přičemž ukrajinskou delegaci povede hlavní vyjednavač Rustem Umerov. Novinářům to ve švýcarském Davosu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jen o něco dříve konání schůzky mezi zástupci USA, Ukrajiny a Ruska oznámil. Zelenskyj se dnes v Davosu asi na hodinu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

OSN varuje před dlouhodobým nedostatkem vody ve světě

Voda byla dlouho považována za samozřejmý zdroj. Nová zpráva OSN ale varuje, že tento předpoklad přestává platit. Svět se podle odborníků dostal do fáze, kdy už nejde jen o krizi, ale o trvalý problém s hlubokými dopady.

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama