Prezident Petr Pavel stvrdil rozsáhlou novelu trestního zákoníku. Zákon přináší volnější pravidla pro držení a pěstování konopí, omezuje trestnost neplacení alimentů a současně zavádí výslovný zákaz propagace komunistického hnutí.
Novela také posiluje roli alternativních trestů, zejména peněžitých. Soudy je nově mohou uložit u všech trestných činů kromě nejzávažnějších. Opatření má snížit počet vězňů a snížit náklady na výkon trestu. Kritici varují, že by se systém mohl stát nespravedlivým vůči lidem s nízkými příjmy.
Konopí, alimenty a deepfake
Domácnosti budou moci legálně pěstovat až tři rostliny konopí. Doma bude možné mít až 100 gramů a venku 25 gramů. Pěstování čtyř až pěti rostlin se bude řešit jako přestupek, větší množství jako trestný čin. Přísnější postihy novela zavádí pro některé formy manipulace s obsahem – nově bude možné trestat deepfake pornografii a další materiály vytvářené s cílem poškodit práva druhých.
Neplacení výživného bude nadále trestné jen tehdy, pokud se prokáže, že vyživovaná osoba kvůli tomu upadla do nouze. Opakované krádeže nebo schvalování terorismu na internetu nově budou mít nižší trestní sazby.
Předsudečné činy a tresty pro jednotlivce
Změní se i pravidla pro trestání předsudečných činů. Novela výslovně umožňuje přísnější postih i v případě, že pachatel mířil na zdravotně postižené osoby. Soudy budou moci ukládat zákaz účasti ve veřejných zakázkách nejen firmám, ale nově i jednotlivcům.
Nově zavedený „dětský certifikát“ bude evidovat tresty, které znemožní lidem pracovat s dětmi. U závažnějších činů půjde o automatický zápis. Mírnější činy posoudí soud individuálně. Záznam bude mít vliv i na provozování některých živností, například masérských nebo sportovních služeb.
Kritika i retroaktivita
Někteří právníci a odborníci novelu kritizují. Vadí jim mimo jiné zpětná účinnost zápisu do evidence nebo nemožnost soudního přezkumu. Upozorňují na rozpor s principy právního státu. Kontroverze vzbudila i délka záznamu v certifikátu – až 100 let.
Přesto zákon prošel v navržené podobě. Sněmovna neschválila mírnější variantu, kterou prosazovali někteří poslanci ODS. Prezident podepsal novelu 17. července spolu s dalšími zákony včetně školské reformy.