-0.4 C
Czech
Pátek 16. ledna 2026
DomácíPavel: Aliance se v minulosti mnohokrát pokoušela komunikovat s Ruskem, všechny pokusy...

Pavel: Aliance se v minulosti mnohokrát pokoušela komunikovat s Ruskem, všechny pokusy ale selhaly

Pokud chceme žít ve svobodné demokratické společnosti, nezbývá nám nic jiného než Ukrajinu nadále podporovat. Na summitu Bukurešťské devítky (B9) na Bratislavském hradě to v úterý prohlásil český prezident Petr Pavel.

Pavel uvedl, že Severoatlantická aliance se v minulosti mnohokrát pokoušela s Ruskem komunikovat, ale všechny pokusy selhaly.

Členové Severoatlantické aliance by podle něj nyní měli začít přemýšlet o tom, jak o Rusku mluvit dříve, protože po válce tu bude nejen Ukrajina, ale i Rusko. Je proto nutné zaujmout vůči Moskvě společný postoj, dodal.

Český prezident upozornil, že hrozbu pro stávající bezpečnostní pořádek nadále představuje také Čína. Pavel také vyzval Maďarsko a Turecko, aby urychlily ratifikaci přístupových protokolů Švédska ke vstupu do NATO.

Polský prezident Andrzej Duda označil setkání lídrů B9 v Bratislavě před červencovým summitem NATO ve Vilniusu za produktivní. Uvedl, že země B9 nesmí dopustit, aby Ukrajina v boji proti ruským silám selhala. Musí podle něj také trvat na tom, aby Moskva zaplatila a nesla právní důsledky za škody, které na Ukrajině napáchala.

Řekl také, že Severoatlantická aliance by měla věnovat velkou pozornost přemístění ruských jaderných zbraní do Běloruska, protože toto rozhodnutí ohrožuje bezpečnost Evropy.

Lotyšský prezident Egils Levits uvedl, že je nutné posílit vzdušnou a protiraketovou obranu východního křídla NATO. Členové Aliance by podle něj měli podporovat Ukrajinu, dokud nezvítězí. Ukrajina by se měla stát plnoprávným členem NATO ihned po skončení války, protože jen to může zaručit mír v Evropě, zdůraznil.

Maďarská prezidentka Katalin Novaková uvedla, že na Ukrajině musí být obnoven trvalý a spravedlivý mír. Dodala, že Maďarsko odsuzuje nezákonnou agresi Ruska na Ukrajině a že ti, kteří ji způsobili, by měli být pohnáni k odpovědnosti. Uvedla rovněž, že Budapešť bude i nadále poskytovat Kyjevu humanitární podporu. Ukrajina má podle ní otevřené dveře do NATO.

Reklama

Doporučujeme

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.

Americký zásah v Grónsku by byl katastrofa, konec světa, varoval Tusk

Případný americký vojenský zásah v Grónsku by byl z politického hlediska katastrofa. Konflikt či pokus o zabrání území státu, který je členem NATO, jiným státem Severoatlantické aliance by znamenal konec světa, jak je dnes známý, a který po dlouhá léta zaručoval bezpečnost, varoval dnes polský premiér Donald Tusk. Vzhledem k dosavadnímu počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa je možný každý scénář, připustil šéf polské vlády. Polsko své vojáky do Grónska nevyšle, uvedl také.

Kreml souhlasí s Trumpem, že uzavření míru brzdí Kyjev, a ne Moskva

Rusko souhlasí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v názoru, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a ne ruský vůdce Vladimir Putin zdržuje dosažení potenciální mírové dohody. Uvedl to dnes podle agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Současně varoval, že se Kyjevu "každým dnem" zužuje prostor pro rozhodování o ukončení války.

Rusko vyhošťuje britského diplomata, obviněného ze špionáže

Rusko vyhošťuje britského diplomata, o kterém ruská tajná služba FSB tvrdí, že jej kontrarozvědka odhalila jako pracovníka britské zpravodajské služby. Ruské ministerstvo zahraničí předalo protest britské chargé d´affaires v Moskvě a pohrozilo zrcadlovou odvetou, pokud by britská strana reagovala podobným krokem, uvedly tiskové agentury. Britská vláda nyní podle agentury Reuters uvedla, že svou reakci pečlivě zvažuje.

Posádka mise Crew-11 se kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila na Zemi

Zpět na Zemi se dnes z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila čtyřčlenná posádka mise Crew-11. Přistání na vodní hladinu u kalifornských břehů živě na svém webu přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Trump zavádí 25procentní clo na některé čipy, umožní poplatky za prodej v Číně

Americký prezident Donald Trump zavedl 25procentní poplatek na prodej pokročilých čipů Nvidia H200 a AMD MI325X v zahraničí. Exekutivní příkaz souvisí s povolením prodávat tyto čipy na čínském trhu. Poplatek se bude vybírat formou cla za dovoz čipů, pokud jsou tyto čipy následně znovu vyvezeny do zahraničí, napsal Bílý dům ve středečním doprovodném dokumentu.

Americký útok na Venezuelu způsobil Rusku ekonomický bolehlav

Krátkodobé náklady a dlouhodobý přínos –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak lze popsat dopad amerického útoku na Venezuely na Rusko. Moskva měla s Caracasem dlouhodobé obchodní vazby, které teď prezident Donald Trump zpřetrhal. Přijde tak o velké množství peněz. Z dlouhodobého hlediska si ale nemohla přát nic lepšího.

Zabíjení v Íránu podle Trumpa skončilo. Americký úder je blízko, spekulují experti

Zabíjení v Íránu skončilo a nejsou plánovány žádné popravy, oznámil americký prezident Donald Trump, který získal tuto informaci od důvěryhodného zdroje. Také naznačil, že k vojenskému úderu vůbec dojít nemusí. Násilné protesty přitom pokračují a experti naopak spekulují, že USA udeří už brzy.

Dvě tragédie během dvou dnů, v Thajsku znovu spadl jeřáb

Ještě ani neuplynul den od tragédie na severovýchodě Thajska a země řeší další smrtelnou nehodu spojenou se stavební technikou. U Bangkoku se zřítil jeřáb na silnici, zničil dvě auta a dva lidé přišli o život. Další zranění skončili v péči záchranářů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama