3.7 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
ZprávyPapež František si pro jistotu připravil rezignační dopis, kdyby jej zradilo zdraví

Papež František si pro jistotu připravil rezignační dopis, kdyby jej zradilo zdraví

Papež František v novém rozhovoru prozradil, že již podepsal rezignační dopis, který má být použit v případě, že by se stal trvale zdravotně postiženým. Informuje o tom CNN, The Guardian a další servery.

František se tak vyjádřil v rozhovoru pro španělskou zpravodajskou stanici ABC, který byl zveřejněn v neděli. Odpověděl na otázku, co by se stalo, kdyby papež náhle nebyl schopen vykonávat své povinnosti kvůli zdravotním problémům nebo nehodě.

František uvedl, že dopis napsal před několika lety. Předal ho tehdejšímu státnímu sekretáři Vatikánu kardinálu Tarcisiu Bertonemu, který v roce 2013 rezignoval.

Svou rezignaci jsem již podepsal. Tehdejším státním sekretářem byl Tarcisio Bertone. Podepsal jsem to a řekl jsem: ‚Kdybych byl ze zdravotních důvodů nebo z jakýchkoli jiných důvodů postižen, tady je moje zřeknutí se stolce‘,“ citoval František.

Nevím, komu kardinál Bertone ten dopis předal. Já jsem mu ho předal v době, kdy byl státním sekretářem,“ řekl František. Dodal podle CNN, že to bylo poprvé, co o existenci dopisu veřejně promluvil.

František uvedl, že minulí pontifikové Pavel VI. a Pius XII. rovněž vypracovali své rezignační dopisy v případě trvalého postižení.

Problémy s kolenem

Zdá se, že 86letý František je až na problémy s koleny v dobrém zdravotním stavu. Často chodí s vycházkovou holí a někdy používá invalidní vozík kvůli bolestem v pravém koleni.

Začátkem letošního roku zrušil cestu do Demokratické republiky Kongo a Jižního Súdánu. Lékaři mu sdělili, že možná bude muset vynechat i pozdější cestu do Kanady, pokud nebude souhlasit s tím, že bude mít dalších 20 dní terapie a odpočinku pro své pravé koleno.

Jak píše The Guardian, tyto problémy papež v rozhovoru spíše bagatelizoval. „Vládne se hlavou, ne kolenem,“ řekl.

V loňském roce podstoupil operaci, při níž mu byla odstraněna část tlustého střeva kvůli divertikulitidě, což je běžné onemocnění.

V roce 2013 učinil Františkův přímý předchůdce Benedikt XVI. téměř bezprecedentní rozhodnutí odstoupit ze své funkce. Jako důvod uvedl „pokročilý věk“ a zaskočil tím katolický svět.

Bylo to poprvé po téměř 600 letech, kdy papež odstoupil. Posledním papežem, který odstoupil před svou smrtí, byl Řehoř XII. V roce 1415 skončil, aby ukončil občanskou válku uvnitř církve, v níž se za papeže prohlašovalo více mužů.

Reklama

Doporučujeme

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama