Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil Pákistánu půjčku ve výši sedmi miliard dolarů (zhruba 160 miliard korun). Islámábád o finanční injekci jednal s MMF od letošního června. První platbu ve výši jedné miliardy dolarů má obdržet neprodleně. Informují o tom servery BBC News a Al-Džazíra.
Pákistán obdrží od MMF půjčku ve výši sedmi miliard dolarů. Jihoasijský stát má podle BBC obdržet jednu miliardu dolarů z této částky okamžitě, zbytek fond vyplatí během následujících tří let. Islámábád se zavázal, že si od MMF půjčil finance naposledy.
Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf rozhodnutí MMF uvítal a poděkoval šéfce americké organizace při OSN se sídlem ve Washingtonu Kristalině Georgievě. Jedná se celkem o dvaadvacátou půjčku Pákistánu od MMF od roku 1958.
The IMF has approved a $7 billion funding agreement for Pakistan https://t.co/WbPtbYJqmO pic.twitter.com/X8quzILjxe
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 25, 2024
Země je v současnosti jeho pátým největším dlužníkem. K datu 11. července fondu dlužila celkem 6,28 miliardy dolarů. MMF po Pákistánu v rámci svých úvěrových programů vyžaduje zásadní ekonomické reformy a efektivní ekonomickou politiku.
Islámábád proto oznámil opatření jako zvýšení daní vztahující se na obyvatele i podniky. Země se po letech špatného řízení své ekonomiky spoléhá na finanční pomoc nejen MMF, ale i Číny a Saúdské Arábie. Dohromady věřitelům dluží 130 miliard dolarů.
Na okraji propasti
Šaríf na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku oznámil pákistánským médiím, že země splnila všechny podmínky věřitele (MMF) s pomocí Číny a Saúdské Arábie. „Bez jejich podpory by to nebylo možné,“ uvedl premiér.
Neupřesnil však, jak pomoc ze strany Pekingu a Rijádu vypadala. Islámábád jednal s Pekingem o reprofilaci miliardového dluhu. Na stole byl návrh o odkladu splácení dluhu energetického sektoru vůči Číně ve výši 16 miliard dolarů.
Kvůli vyčerpání devizových rezerv obě strany jednaly také o odkladu splatnosti hotovostní půjčky ve výši čtyř miliard dolarů. Čína je nejbližším spojencem Pákistánu. Celková dlužená částka z 30 procent tvoří dluh u komunistické země, píše Al-Džazíra.
Pákistán se minulý rok ocitl na pokraji platební neschopnosti, když mu došly devizové rezervy. V červenci 2023 schválil MMF pomoc ve výši tří miliard dolarů. Finanční prostředky v témže roce poskytly také Čína a Saúdské Arábie.
Finanční stabilitě Pákistánu nepomohly ani katastrofické záplavy v létě 2022. Pod vodou se ocitla čtvrtina země. Tehdy slíbily zemi finanční pomoc ve výši 30 milionů dolarů i Spojené státy a OSN vyzvala k vyčlenění 160 milionů dolarů.