Indické údery překvapily některé experty svou rozsáhlostí. Necílily jen na sporný Kašmír částečně ovládaný Pákistánem, ale i na jeho suverénní území. Dillí uvedlo, že mířilo na vojenské objekty, umírali ale i civilisté. Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf podle serveru Newsweek prohlásil, že armáda v odvetě sestřelila pět indických stíhaček. Indie označila zprávy o jejich zničení za dezinformace, napsal server BBC News.
Odpověď Pákistánu na indický úder se nejspíše teprve chystá, obává se však bývalá pákistánská zástupkyně při OSN Maleeha Lodhiov.
#OperationSindoor | In first admission, Pakistan PM Shehbaz Sharif claims that 80 fighter jets of India had struck several parts of the country.
— Hindustan Times (@htTweets) May 7, 2025
Watch🔗👇🏻https://t.co/26NGk3SESS pic.twitter.com/IHyWeaXGFN
„Pákistán se zajímá o obnovení odstrašujícího mechanismu, aby se tyto útoky nestaly každé dva nebo tři roky novým normálem. Povahu odvety a rozsah jejího provedení neznáme. Pákistán se ale rozhodně připravuje na zahájení odvety proti Indii,“ řekla.
Bývalý vysoce postavený britský diplomat Tim Willasey-Wilsey, jenž v 90. letech působil v Pákistánu, se obává, že eskalace by mohla být „docela rychlá“. Indické odvetné údery byly podle něj „ve skutečnosti poměrně umírněné“ a skutečně cílily na místa spojená s kašmírskými teroristy.
Dodal však, že při takových útocích často umírají i civilisté. Pákistán má potřebu na takové akce odpovídat ve své DNA, uvedl Willasey-Wilsey. Jenomže pro něj bude těžší své činy ospravedlnit, protože v Indii nejsou žádné výcvikové tábory pro teroristy, na které by mohl cílit.
Eskalační žebříček
„Je zřejmé, že nesmí útočit na civilní obyvatelstvo. Mám podezření, že by mohli útočit na vojenské objekty… ale i to v Indii roznítí vášně,“ varoval bývalý diplomat. Pákistán skutečně avizoval, že nikdy nebude v Indii cíleně útočit na civilisty.
Indie navíc uvedla, že neútočila na pákistánskou armádu, ale teroristickou skupinu zodpovědnou za masakr turistů v Kašmíru.
Pokud Pákistán odpoví, „ocitneme se na tom, čemu stratégové říkají eskalační žebříček, což by mohlo být opravdu docela rychlé,“ upozornil Willasey-Wilsey.
Indická vláda mezitím svolala v Dillí schůzi všech stran, na které má informovat opoziční vůdce o vývoji situace v souvislosti leteckými údery. Do Indie dorazil na separátní jednání o posílení strategické spolupráce i íránský ministr zahraničí Abbás Akráčí.
Indické velvyslanectví v Číně mezitím vyvrátilo zprávy o sestřelených stíhačkách pákistánskou armádou a označilo je za dezinformace.