-9.1 C
Czech
Pátek 20. února 2026
ZprávyPacient v Chile skončil v nemocnici po nákaze zmutovaným kmenem ptačí chřipky

Pacient v Chile skončil v nemocnici po nákaze zmutovaným kmenem ptačí chřipky

Analýza amerických vědců potvrdila nákazu zmutovaným kmenem ptačí chřipky H5N1. Pacientem je 53letý muž v Chile, jehož stav lékaři stále monitorují na jednotce intenzivní péče. Mutace vlastnosti viru nezměnily, rizika šíření v lidské populaci zůstávají nízká. Informují o tom Fox News a VOA News.

Pacient byl před infekcí ptačí chřipkou kmene H5N1 zdravý a nikam necestoval. První symptomy nemoci se u něj začaly projevovat 13. března. Kašel, bolest v krku, chraplavý hlas. Příznaky se však dramaticky zhoršily.

Lékaři ho převezli na jednotku intenzivní péče a nasadili léčbu antibiotiky a antivirotiky. Muž stále zůstává hospitalizován a sledován. Vir mezitím zkoumali genetickým sekvenováním v laboratoři experti ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Potvrdili, že zahrnoval dvě mutace. Upozornila na to televize Fox News. Mutace mění vlastnosti viru, který se může stát snáze šiřitelným nebo smrtelnějším. Vědecká pracovnice CDC Vivien Dugen ubezpečila, že v tomto případě nejde o takový případ.

Kmen ptačí chřipky H5N1 se váže na plíce. Infikovat člověka může jenom přímým vdechnutím viru. Mutace podle Dugen nemění celkové hodnocení H5N1, které zůstává nadále „velmi nízké“.

Vir se přizpůsobuje lidem  

 „Je důležité i nadále sledovat každý případ infekce člověka,“ upozornila Dugen a dodala: „Musíme zůstat ostražití kvůli změnám těchto virů, které se pak mohou stát nebezpečnými pro lidi.“

Světová zdravotnická organizace (WHO) doplnila, že pacient se mohl nakazit přímým kontaktem s mrtvými či živými ptáky nebo s lachtany. Jedná se o druhý případ lidské infekce H5N1 v Jižní Americe od ledna 2022 a 11. případ ve světě.

Jiná nákaza tímto zmutovaným kmenem hlášena nebyla. Neexistují proto důkazy jeho šíření mezi lidmi, smíchání se s jinými chřipkovými viry, rezistence vůči lékům nebo schopnosti obcházet imunitu získanou vakcínami.

Server VOA News upozornil, že tyto charakteristiky byly pozorovány u dřívějších infekcí ptačí chřipkou, která zabila v posledních dvou desetiletích přes 450 lidí. O rizicích adaptace na lidi hovořil expert na chřipkové viry z Univerzity Johnse Hopkinse.

„Když tyto viry proniknou do lidského organismu, je pravděpodobné, že se začnou přizpůsobovat, aby se lépe množily,“ uvedl Andrew Pekosz s tím, že se to již děje. Varovný signál pro nás by podle něj bylo odhalení tří nebo čtyř mutací.

Reklama

Doporučujeme

Trump pochválil Macinku za střet s Hillary Clinton během debaty v Mnichově

Americký prezident Donald Trump pochválil českého ministra zahraničí Petra Macinku za jeho střet s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Macinka podle šéfa Bílého domu v panelové debatě odvedl skvělou práci. Trump to napsal v příspěvku na sociální síti Truth Social, kde rovněž zveřejnil záznam části debaty, ve kterém Macinka říká, že nesouhlasí s tím, co označil za genderovou revoluci a klimatický alarmismus. Do řeči mu přitom skáče Clintonová, aby vyjádřila nesouhlas.

EET 2.0 se vrací, gastro láká nižší DPH na nealko

Ministerstvo financí chystá návrat elektronické evidence tržeb v nové verzi EET 2.0 a zároveň chce snížit DPH na nealkoholické nápoje podávané v restauracích. Zástupci gastronomických podniků i výrobců změny většinou vítají, nejvíc kvůli dani z nealka, zatímco EET berou spíš jako standardní součást provozu.

Výbuch plynu v domě v pákistánském Karáčí zabil nejméně 16 lidí, jsou i zranění

Nejméně 16 životů si dnes vyžádal výbuch plynu v bytovém domě v největším pákistánském městě Karáčí. Po zřícení části budovy bylo také zraněno několik dalších lidí, napsala s odvoláním na záchranáře a hasiče agentura AP. Podle agentury Reuters je mezi oběťmi nejméně sedm dětí.

Premiér Tusk vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili

Polský premiér Donald Tusk dnes vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili. Podle stanice TVN24 uvedl, že možnost vypuknutí ostrého konfliktu je velmi reálná a během příštích několika nebo několika desítek hodin už nemusí být evakuace možná. Stanice CNN píše, že armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí.

V Íránu odsoudili britský pár k deseti letům vězení za špionáž

Soud v Íránu uložil trest deseti let vězení britskému páru, který byl od ledna 2025 vězněn kvůli obvinění ze špionáže, píše agentura AFP s odvoláním na jeho rodinu. Íránské úřady Craiga a Lindsay Foremanovy, kteří cestovali na motocyklu kolem světa, obvinily ze sběru citlivých informací a spolupráce se západními rozvědkami, což dvojice odmítá. Britské ministerstvo zahraničí dnes rozsudek označilo za zcela neopodstatněný s tím, že vláda bude nadále usilovat o propuštění Foremanových.

Britská policie zadržela bratra krále Karla III. Andrewa, souvisí to s Epsteinem

Britská policie dnes zadržela králova bratra Andrewa Mountbattena-Windsora pro podezření ze zneužití pravomocí. Informovala o tom televize BBC s tím, že případ bratra krále Karla III. souvisí s kauzou zesnulého amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, podle obvinění poskytoval Epsteinovi důvěrné informace v době, kdy působil jako britský zmocněnec pro mezinárodní obchod. Mountbatten-Windsor vždy v případu s Epsteinem odmítal veškerá obvinění, poznamenala agentura Reuters.

Ceny ropy rostou kvůli hrozbě amerického úderu na Írán

Ceny ropy ve středu vzrostly o více než 4 procenta, čímž reagovaly na oznámení amerického viceprezidenta J. D. Vance, že Írán během rozhovorů o íránském jaderném programu v Ženevě ignoroval americké „červené linie", a že prezident Donald Trump si ponechá právo použít sílu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, varoval, že „nemáme mnoho času".

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.

Izrael nezničil Hamás, pouze ho oslabil

Izraelská armáda Hamás nezničila, ale oslabila. Po vstupu příměří v platnost loni v říjnu však začalo palestinské teroristické hnutí obnovovat kontrolu nad ztraceným územím. Likviduje ozbrojené konkurenční klany, veřejně popravuje kolaboranty s Izraelem a vybírá vysoké daně. Místní si stěžují na tvrdé represe.

Plastové lahve z Kanady ze 60. let vyplavilo moře na skotské Orkneje

Na pláži Howar Sands na skotském souostroví Orkneje se objevily plastové lahve ze 60. a 70. let. Podle všeho pocházejí z kanadského Newfoundlandu a Labradoru. Dobrovolníci je našli při pravidelném úklidu pobřeží.

Princ William otevřeně promluvil o duševním zdraví a mužských emocích

Princ William překvapil posluchače britského rádia upřímným rozhovorem o vlastním duševním zdraví. Otevřeně mluvil o emocích, mužských vzorech i o tom, proč je důležité naučit se porozumět sám sobě. Téma, které bývá často tabu, posunul do hlavního vysílacího času.

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama