ZprávyOzbrojenec, který v Amsterdamu držel rukojmího, u sebe měl výbušninu

Ozbrojenec, který v Amsterdamu držel rukojmího, u sebe měl výbušninu

Muž, který byl v úterý večer zatčen v Amsterdamu poté, co v obchodě společnosti Apple několik hodin držel rukojmího, měl na těle připevněné výbušniny, informovala ve středu amsterdamská policie. O případu napsaly agentura Reuters a stanice BBC.

„Vyšetřujeme možné motivy pachatele, který držel rukojmího, a účel výbušnin, jež měl na sobě,“ uvedla policie v prohlášení. „Vyšetřování ukázalo, že výbušniny nebyly připraveny k výbuchu,“ poznamenala dle Reuters.

V úterý se ozbrojená loupež proměnila v pětihodinové drama zahrnující rukojmího. Když muž se zbraní požádal o vodu, rukojmí využil příležitosti a z obchodu utekl. Útočník prchajícího muže pronásledoval ven, kde ozbrojence nakonec srazil policejní vůz a příslušníci bezpečnostních složek jej zadrželi.

Podezřelý, kterým je 27letý muž z Amsterdamu, na místo činu přišel s pistolí a automatickou pušku, přičemž ze zbraní vypálil nejméně čtyři rány, když policie kolem 18:00 místního času dorazila na místo, řekl ve středu na tiskové konferenci šéf amsterdamské policie Frank Paauw.

Útočník, jenž měl záznam v trestním rejstříku, kontaktoval policii a požadoval výkupné ve výši 200 milionů eur (téměř 5 miliard korun) v kryptoměnách a bezpečný odchod z obchodu, sdělil Paauw. Muž byl zatčen krátce po 22:30, kdy vyběhl z budovy na náměstí Leidseplein. Po střetu s policejním autem utrpěl vážná zranění.

„Rukojmímu vyhrožoval zbraní a vyhrožoval, že se vyhodí do vzduchu, takže jsme to brali velmi vážně,“ citoval amsterdamský list Parool policejního šéfa.

Policie pohotové jednání rukojmího ocenila

Paauw přístup rukojmího chválil. „Jednal ve zlomku vteřiny. Kdyby to neudělal, mohli jsme tam být dlouhou, ošklivou noc,“ podotkl.

Dále podle BBC informoval, že po celou dobu přítomnosti útočníka se ve skříni na košťata v přízemí obchodu Apple Store ukrývali čtyři lidé.

Policie ve středu uvedla, že zatčený muž je jediným podezřelým.

Během večerního incidentu obchod opustilo asi 70 lidí. Nebyla hlášena žádná další zranění.

„Jsme tak neuvěřitelně vděční a ulevilo se nám, že naši zaměstnanci a zákazníci v Amsterdamu jsou po tomto děsivém zážitku v bezpečí,“ uvedla společnost Apple v prohlášení a poděkovala nizozemské policii za výjimečnou práci.

Doporučujeme

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.

Na Moskevskou oblast mířilo přes 390 dronů, uvedl starosta Moskvy

Na Moskevskou oblast v noci mířilo přes 390 ukrajinských dronů. Dnes ráno to na telegramu oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin s tím, že většinu jich obrana zničila. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov mezitím informoval, že v Čechově jižně od ruského hlavního města zasáhl dron bytový dům. Ukrajinské letectvo dnes uvedlo, že od pondělního večera zničilo 107 ze 131 ruských dronů.

Na Velkém bariérovém útesu objevili stovky dosud neznámých bakterií

Mikroskopický život na Velkém bariérovém útesu je mnohem rozmanitější, než se dosud předpokládalo. Vědcům se podařilo zmapovat rozsáhlé společenství mikroorganismů, které tvoří základ fungování celého ekosystému. Výzkum odhalil stovky dosud neznámých druhů bakterií i statisíce různých virů a může pomoci lépe sledovat zdravotní stav korálových útesů.

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhlo zemětřesení o předběžné síle 7,1 stupně. Podle agentury Reuters to oznámila japonská meteorologická agentura (JMA), která následně vydala varování před cunami s možnou výškou až jeden metr. Úřad později uvedl, že varování plánuje brzy zrušit, napsala agentura AFP.

Netanjahu dorazil do Washingtonu, červený koberec ho nečekal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil do Washingtonu na jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Nečeká ho však červený koberec a hlasitá slova o neochvějném partnerství. Vztah dvou mnohaletých spojenců čelí zatěžkávací zkoušce. Rozdělil je přístup k válce s Íránem.

Finsko kvůli riziku dronů omezilo letecký a námořní provoz u jižního pobřeží

Finská armáda dnes kvůli riziku zbloudilých dronů dočasně uzavřela část vzdušného prostoru u jižního pobřeží země poblíž hranic s Ruskem. Také tam omezila námořní dopravu. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího armády.

Trump hovoří o přátelských rozhovorech s Íránem. Zároveň hrozí údery

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že s Íránem probíhají „velmi přátelská jednání“ o ukončení konfliktu poté, co USA nečekaně pozastavily útoky na Írán a islámská republika zastavila odvetné údery. Teherán popírá, že probíhají přímá jednání, ale obě strany si vyměňují zprávy prostřednictvím třetích stran.

Ozbrojenci v Nigérii zabili při útoku na vesnici nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na vesnici Naridon v nigerijském státě Kaduna. Útočníci vtrhli do obce v noci, stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Mezi oběťmi jsou ženy, děti i senioři.

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.

Írán potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, konají se bez USA

Írán dnes potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, o kterých média psala v posledních dnech. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí uvedl, že do rozhovorů nejsou zapojené Spojené státy, uvedla agentura AFP. Dodal, že Hormuzský průliv je pro plavbu uzavřený, zatímco Spojené státy tvrdí opak. Námořní doprava na trase globálního významu pro přepravu ropy a plynu zůstávala minulý týden silně utlumená.

KOMENTÁŘ: Čína má novou největší společnost. Na burze předvedla nástup jak ze sci-fi

Stačilo 24 hodin k tomu, aby Čína poznala svou novou nejhodnotnější společnost. Tedy z těch, které se obchodují na burze. Při pohádkovém nástupu společnost CXMT připsala zhruba 470 procent. Proč je o ni takový zájem?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama