7.6 C
Czech
Pondělí 8. prosince 2025
ZprávyOzbrojenci z pákistánského Tálibánu se pokusili uprchnout z vazby. Vyjednávání po dvou dnech skončilo...

Ozbrojenci z pákistánského Tálibánu se pokusili uprchnout z vazby. Vyjednávání po dvou dnech skončilo útokem armády

Pákistánská armáda v úterý zaútočila na detenční centrum poté, co tam pákistánští militanti hlásící se k Tálibánu zajali rukojmí ve snaze uniknout z vazby. Informovala o tom agentura Reuters, The New York Times a další servery.

Útok ve vazebním středisku v severozápadním Pákistánu je další z obnovených násilností ze strany pákistánských militantů Tálibánu v posledních měsících.

Generálmajor Ahmed Sharif Chaudhry, mluvčí pákistánské armády, řekl, že 25 militantů bylo zabito v divoké přestřelce a sedm se vzdalo bezpečnostním silám. Během přestřelky byli zabiti dva vojáci a 10 dalších, včetně dvou důstojníků, bylo zraněno, dodal.

Boje v severozápadní provincii Chajbar-Pakhtunkhwa poblíž hranic s Afghánistánem byly posledním výbuchem násilí zahrnujícího pákistánský Tálibán poté, co minulý měsíc ztroskotala křehká mírová dohoda mezi militanty a vládou.

Nové násilnosti poškodily vztahy mezi Pákistánem a afghánskou vládou. Tu pákistánská vláda obviňuje z ukrývání pákistánského Tálibánu, píše server The New York Times.

Požadovali volnou cestu do Afghánistánu

Krizová situace započala v neděli ve vazebním středisku ve městě Bannu. Bylo zde zadrženo 35 militantů Tálibánu za účelem výslechu, uvedli úředníci. Generál Chaudhry řekl, že jeden ze zadržených militantů přemohl ochranku, zmocnil se zbraně a osvobodil dalších 34 militantů. Ti se následně zmocnili zbraní skladovaných v areálu a zabili dva představitele protiteroristických sil. Jako rukojmí byl držen jeden bezpečnostní úředník.

Dříve bylo hlášeno, že ozbrojenci zajali několik rukojmích, ale v úterý armáda uvedla, že tam byl pouze jeden. Khawaja Muhammad Asif, pákistánský ministr obrany, v úterý také řekl, že všichni rukojmí byli po vojenské operaci osvobozeni, i když neupřesnil jejich počet.

Úředníci uvedli, že bezpečnostní síly uzavřely areál v neděli krátce poté, co pokus o útěk začal. Dva ozbrojenci měli být zabiti při počáteční přestřelce, zatímco tři další byli zatčeni. Vyjednávání o bezpodmínečné kapitulaci selhala, což vedlo k úternímu útoku komanda.

„Teroristé vyžadovali bezpečnou cestu do Afghánistánu,“ řekl. „Tato podmínka byla zcela zamítnuta a teroristům bylo řečeno, že to nepřipadá v úvahu.“

Útoků i výhrůžek přibývá

Pákistánský Tálibán, známý jako Tehreek-e-Taliban Pakistan nebo T.T.P., podnikl v posledních měsících po zhroucení mírové dohody s vládou i další útoky.

Pákistánský voják a dva civilisté byli údajně zabiti při pondělním útoku militantů v Miran Shah v oblasti Severního Vazíristánu podél hranice s Afghánistánem. V Péšávaru, hlavním městě provincie Chajbar-Pakhtunkhwa, byl v pondělí zastřelen důstojník civilní zpravodajské služby při útoku, ke kterému se přihlásila T.T.P.

Při samostatných útocích v Chajbar-Pakhtunkhwě minulý týden zabili militanti napojení na T.T.P. nejméně jednoho civilistu a pět vojáků či policistů.

Podnikatelé v Péšávaru uvedli, že od militantů začali dostávat výhrůžky, a vyzvali úředníky, aby zlepšili bezpečnost v regionu.

„Oživení terorismu představuje novou hrozbu pro naši národní bezpečnost,“ uvedl premiér Shehbaz Sharif na Twitteru. Dodal, že „naše statečné bezpečnostní síly jsou plně schopny se s touto hrozbou vypořádat,“ cituje agentura Reuters.

Situace se zhoršila po převzetí moci Tálibánem v Afghánistánu

Pákistánská armáda zahájila masivní operaci proti pákistánskému Tálibánu v roce 2014, kdy po letech násilí a rozvratů, jež ohrožovaly velkou část země, ztroskotaly mírové rozhovory. Ofenzíva rozehnala militanty, což vedlo k útlumu útoků v Pákistánu na několik let.

Nedávno T.T.P., která je ve skutečností konglomerací militantních buněk, opět začala představovat hrozbu pro bezpečnostní síly a vládu.

Pákistánští představitelé říkají, že loňské převzetí moci Tálibánem v Afghánistánu bylo pro T.T.P. povzbuzením. Jedná se sice o samostatnou skupinu, ale má podobnou ideologii a původ v náboženských školách v pákistánských kmenových oblastech. Afghánská vláda popřela, že by T.T.P. podporovala.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Před deseti lety se Netflixu vysmáli. Teď stojí Warner před pokořujícím dealem

Netflix kupuje Warner Bros. Kdysi neskutečná věta se stává skutečností, protože streamovací gigant chce dotáhnout akvizici za 72 miliard dolarů. Pod jeho křídla se má dostat mimojiné i konkurenční služba HBO Max. Historický deal ale může narazit u regulátorů.

Převzetí Warner Bros Netflixem může narazit na Trumpa  

Americký prezident Donald Trump vyjádřil obavy z plánovaného odkoupení společnosti Warner Bros a jeho populárních streamovacích sítí za 72 miliard dolarů (asi 1,76 bilionu korun) společností Netflix. Problémem by podle něj mohl být její příliš velký podíl na trhu.

Únik vody v Louvru poškodil knihy v oddělení egyptských starověkých sbírek

Únik vody v Louvru koncem minulého měsíce poškodil stovky knih v oddělení egyptských starověkých sbírek. To znovu upozorňuje na zhoršující se stav světoznámého muzea, napsala agentura Reuters. Incident se stal jen několik týdnů poté, co loupež šperků odhalila nedostatky v bezpečnostních opatřeních instituce, napsala agentura Reuters.

Trump: Zelenskyj není připraven podepsat mírovou dohodu, Putin snad ano

Americký prezident po třídenních rozhovorech s ukrajinskými představiteli na Floridě prohlásil, že Volodymyr Zelenskyj není připraven podepsat mírový návrh a ukončit tak skoro čtyři roky trvající válku. Ukrajinský prezident jednání označil za „konstruktivní“, i když „ne snadné“. V pondělí se v Londýně setká s evropskými představiteli.

Merz neočekává, že by Německo v blízké budoucnosti uznalo palestinský stát

Německo v dohledné budoucnosti neuzná samostatný palestinský stát. Řekl to německý kancléř Friedrich Merz po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, uvedla agentura DPA. Podle něj je třeba nejprve krok za krokem uvést do praxe mírový plán. Netanjahu dodal, že očekává velmi brzy přechod do druhé fáze plánu na ukončení války v Pásmu Gazy a ještě tento měsíc se chce setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby s ním jednal o míru na Blízkém východě.

Thajsko zahajuje nálety na kambodžskou hranici

Napětí na thajsko-kambodžské hranici znovu explodovalo. Po přestřelkách, které si vyžádaly mrtvé i zraněné, Thajsko podniklo letecké údery na vojenské cíle v Kambodži. Obě země se navzájem obviňují z porušení křehkého příměří, jež vzniklo po červencové pětidenní válce. Evakuace probíhají na obou stranách a region sleduje, zda se spor znovu nezvrtne v otevřený konflikt.

Maďarsko a Slovensko dají zákaz dovozu ruského plynu a ropy k soudu

Maďarsko a Slovensko budou u Soudního dvora EU usilovat o zrušení chystaného zákazu dovozu ruských energetických surovin do Evropské unie. Oznámil to dnes na facebooku maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Bratislava a Budapešť podle něj budou také požadovat pozastavení tohoto plánu, známého pod označením REPowerEU, po dobu soudního řízení.

Hlubinná těžba zničí třetinu života na dně oceánu, ukazuje největší studie svého druhu

Těžba vzácných kovů z mořského dna se zdá jako klíč k zelené budoucnosti. Jenže nový výzkum odhalil, že s ní přichází i výrazné ekologické škody a to v místech, o kterých toho zatím víme zoufale málo.

Po ruských vzdušných útocích hlásí Charkovská a Černihivská oblast čtyři mrtvé

Dohromady čtyři mrtvé dnes hlásí ukrajinské úřady po ruských vzdušných útocích. V Charkovské oblasti ostřelování podle regionální policie nepřežili tři lidé, v Černihivské oblasti byl zabit jeden člověk, informovala agentura AP. Ruské síly zasáhly také Poltavskou oblast a rozsáhlému útoku čelilo například město Kremenčuk.

Kreml uvítal, že Trump ve strategickém dokumentu neoznačil Rusko za hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který označil dokument volající po "strategické stabilitě" USA s Ruskem za pozitivní krok.

Zelenskyj telefonoval s týmem Trumpa. A Rusko vzápětí zaútočilo

Rusko v noci znovu zaútočilo na ukrajinská města – jen několik hodin po oznámení prezidenta Volodymyra Zelenského, že vedl „velmi konstruktivní“ telefonický rozhovor s vyjednávacím týmem Donalda Trumpa. Ten následoval po třídenních jednáních na Floridě zaměřených na hledání cesty k ukončení války.

Korupce i během války: Jak měl Kyjev oslabovat dohled nad státními firmami

Ukrajinská vláda v uplynulých čtyřech letech systematicky oslabovala dohled nad státními podniky financovanými ze zahraniční pomoci, což mělo za následek, že korupce na Ukrajině bujela i během války s Ruskem. Vyplývá to z vyšetřování deníku The New York Times (NYT) založeného na dokumentech a rozhovorech s přibližně 20 ukrajinskými a západními představiteli.

Počet obětí dronových náletů připisovaných súdánským povstalcům vzrostl na 79

Počet obětí čtvrtečních náletů bezpilotních letounů na jihu Súdánu vzrostl na 79, včetně 43 dětí. Novou bilanci dnes potvrdily úřady, které v místě odstraňují výpadky komunikace, napsala agentura AFP. Dronové údery, jež zasáhly školku, nemocnici a záchranáře, svědkové připisují polovojenským Jednotkám rychlé podpory (RSF). Ty už dva a půl roku bojují se súdánskou armádou, kvůli čemuž dodnes zemřely desetitisíce lidí. Útoky odsoudil Dětský fond OSN (UNICEF) i Africká Unie, podle jejíhož šéfa zemřelo přes 100 lidí.

Beninská armáda uvedla, že zmařila pokus o puč a kontroluje situaci

Skupina vojáků oznámila dnes ráno v beninské státní televizi, že rozpustila vládu, odvolala prezidenta Patriceho Talona a převzala moc, informovaly tiskové agentury. Agentura AFP o něco později s odvoláním na okolí hlavy státu uvedla, že Talon je v bezpečí, armáda zmařila pokus o puč a kontroluje situaci. Tyto informace následně potvrdilo ministerstvo vnitra. Pokus o převrat odsoudily Africká unie a Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama