Více
  23.6 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Osud Ukrajiny visí na vlásku. Jednání mezi Ruskem, USA a NATO možná selžou hned po prvním setkání

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Diplomatická jednání mezi Ruskem, USA a NATO plánovaná na příští týden možná selžou hned po prvním setkání v pondělí v Ženevě. Podle dnešní zprávy ruské tiskové agentury RIA Novosti to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva podle něj nehodlá ustupovat ze svých požadavků pod tlakem USA a zároveň je zklamaná ze signálů, které přicházejí z Washingtonu a z Bruselu. Rjabkov, který se má v pondělí v Ženevě sejít s náměstkyní šéfa americké diplomacie Wendy Shermanovou, poznamenal, že na rozhovory nepohlíží s optimismem.

  Zástupci Ruska se mají setkat se západními lídry také ve středu v sídle NATO v Bruselu a ve čtvrtek ve Vídni. Podle Rjabkova je však klidně možné, že snaha najít diplomatické řešení situace selže hned v pondělí.

  Nemohu nic vyloučit, je to zcela reálný scénář a Američané (…) by si ohledně toho neměli dělat žádné iluze,“ prohlásil náměstek. „Přirozeně nebudeme dělat jakékoli ústupky pod tlakem a za výhrůžek, které neustále vznášejí západní účastníci nastávajících rozhovorů,“ dodal.

  Jsme zklamáni signály, které v posledních dnech přicházejí z Washingtonu, ale také z Bruselu (kde sídlí NATO),“ řekl rovněž Rjabkov.

  Podle západních zemí Moskva shromažďuje u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků a chystá invazi. Kreml to popírá a předložil sérii bezpečnostních požadavků, mezi něž patří například závazek, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ.

  Spojené státy jsou podle sobotních vyjádření nejmenovaných vládních činitelů ochotné jednat s Ruskem o recipročním omezení vojenských cvičení ve východní Evropě a o omezení možného rozmísťování raket v oblasti. Nehodlají však Rusku nabízet snížení své vojenské přítomnosti ve východní Evropě, což Moskva požaduje. Jakákoli dohoda bude ze strany USA podmíněna tím, že Moskva ukončí hrozby vůči Ukrajině a neudělá žádné rozhodnutí v tomto směru bez souhlasu Ukrajiny a NATO, řekli médiím činitelé administrativy prezidenta Joea Bidena.

  Šéf Bílého domu již dříve pohrozil Rusku, že pokud Ukrajinu napadne, uvalí na něj USA bezprecedentní sankce. Vyloučil však, že by kvůli tomu Spojené státy vysílaly na východ Evropy svoje vojáky.

  Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek řekl, že je ještě možné diplomatické řešení nynější krize. Strategií Ruska je však podle jeho názoru přijít se „seznamem absolutně nepřijatelných požadavků“ a po jejich odmítnutí tvrdit, že druhá strana nespolupracuje.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  4 KOMENTÁŘE

  1. nikdy jsem od Rusů neslyšel,že chtějí napadnout Ukrajinu.Tady všichni lžou,ale jen to co si myslí(nebo přejí) A to rozšiřování NATA je jako příspěvek k míru??!

  2. Všechno je o penězích a to je fakt. USA jsou zadluženi až po uši a možnost zvýšit zbrojní průmysl by pomohl. Co tak třeba vyhlásit Neutralitu Evropských států? Docela bych byl pro. Byli jsme rádi, že odešli Rusové a sám Havel prohlásil, že už do žádného vojenského společenství nevstoupíme. Sliby se slibují – blázni se radují! Osobně jsem proti NATO. Stali jsme se jeho vazaly USA a jeho přisluhovačům. Co by dělali Američané, kdyby se dohodlo Rusko s Mexikem a udělali si tam pár základen u jejich hranic. Okamžitě by z toho byl konflikt a ne malý. No a co se děje nyní? Rusové jsou na svém území a je z toho pozdvižení v NATO. Už jen přesun vojáků z Německa do Polska je provokace. Tohle nikdo v Nato ani v EU neřeší. Kde je potom chyba? Nezastávám se ani jedné strany, ale kde je potom, jak se říká – pes zakopaný. A teď do mě kopejte.

   • Naprosto a plně souhlasím, převážná část lidí v naší republice to takhle vidí taktéž. Děkuji za pěkný příspěvek. Honza.

  3. Jakýpak na vlásku ! Až se Rusáci budó divit,jak je Ukrajinci ženó na koňách,vyzbrojeni po starym způsobu,pak teprv poznajó zač je teho lokeť !! Až jim budó lítat hlavy jako v bandasce,když pofrčijó v tankách zpátky za Putinem až do Moskvy,až se zaseró jak mali fakani,pak bude teprv celá ukrajina svobodná.

  Comments are closed.