Už v pátek startují olympijské hry v Tokiu. Na tenhle okamžik se třese celá sportovní veřejnost, nutno však říct, že tenhle věhlasný podnik bude letos provázet řada opatření. Olympiáda by měla začít ceremoniálem, jeho šéf ale těsně před ním skončil. Důvodem je několik let starý vtípek.
Olympijské hry jsou za rohem. Mluví se o tom, zda jsou dobrým nápadem i tom, zda kvůli nim nebudou v Japonsku další tisíce nově nakažených. Názor si asi udělejte sami. V tuhle chvíli je ale jasno – olympiáda se konat bude.
S hrami jsou tradičně spojené i slavnostní ceremoniály. Ten první by měl proběhnout už teď v pátek a na programu bude galashow, při které jednotlivé týmy odprezentují své výpravy a oděvy vytvořené speciálně pro Tokio.
K tomu se bude zapalovat také olympijský oheň, který je už několik měsíců na cestě a měl by dorazit až do dějiště her, tedy hlavního města Japonska. Tam se ale v tuhle chvíli řeší velký problém, padáka totiž dostal člověk, co má tohle všechno pod palcem.
Šéf ceremoniálů skončil po tom, co vyplavala na povrch jeho dřívější aktivita. V roce 1998 vystupoval v představení, ve kterém zavtipkoval na velice citlivé téma. „Pojďme si zahrát na holokaust,“ pronesl tehdy Kobajaši.
Vtípek mu zlomil vaz
O jeho konci informovaly agentury AP a Reuters, které citovaly slova předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotové. „Zjistili jsme, že pan Kobajaši ve svém vlastním představení použil frázi, která zesměšňuje historickou tragédii,“ pronesla Hašimotová.
„Skandál“ těsně před hrami. Tak se mluví o situaci, která ve výboru olympijských her vznikla. „Hluboce se omlouváme za takový vývoj den před zahajovacím ceremoniálem,“ doplnila předsedkyně. Podobný scénář už ale k vidění byl.
Kobajaši skončil kvůli vtípku ve vlastním komickém představení, které měl před lety. A i když se omluvil, nebylo mu to vůbec nic platné. Na vlastní minulost doplatil už dříve i Keigo Ojamada. Japonský muzikant měl hrát na ceremoniálu.
Zjistilo se ale, že v mládí šikanoval spolužáky, proto se her nezúčastní ani on. Na začátku roku pak odstoupil i šéf organizačního výboru Mori, kterému měli za zlé sexistické narážky.