Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Oslavy Dne mrtvých: Průvod v hlavním městě Mexika přilákal davy

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tisíce Mexičanů se v neděli sešly na hlavní třídě Mexico City, kde probíhal průvod k příležitosti Dne mrtvých. Lidé si slavnostní tradici vychutnávali poté, co ji loni výrazně poznamenala pandemie covidu-19. V pondělí o tom informovaly agentura Reuters a server Euronews.

  Centrum velkoměsta zaplnili obří kostlivci, lidé v barevných kostýmech, zpěváci i tanečníci. Velká část diváků lemujících bulvár Paseo de la Reforma měla při sledování alegorických vozů, kapel a dalších účinkujících nasazenou roušku nebo respirátor.

  Jako mnoho jiných, i Yadira Altamirano přišla s tváří namalovanou jako smrtka „Catrina“, která se stala symbolem jednoho z nejvýznamnějších mexických svátků.

  „Loni jsem chtěla přijet, ale událost byla zrušena,“ řekla 38letá Mexičanka, která od dětství žije ve Spojených státech, ale je nadšenou praktikantkou tradic Dne mrtvých. „Teď máme šanci,“ uvedla Altamirano. „Jsem jediná z rodiny, kdo vždy nachystá oltář, přičemž 2. listopadu večeříme vždy o půlnoci,“ dodala podle serveru Al-Džazíra.

  Přehlídka začala na jednom z největších náměstí na světě Zócalo, kde město akci věnovalo zdravotníkům v první linii a také obětem pandemie.

  Země s téměř 130 miliony oficiálně eviduje přes 288 tisíc obětí covidu-19. Ale vzhledem k tomu, že většina dospělých v hlavním městě je nyní proti onemocnění očkovaná a denní počty úmrtí klesají, průvod letos dostal zelenou.

  Tradice Dne mrtvých spojuje katolické rituály s aztéckou vírou, že se mrtví vracejí jednou ročně zpět na zem. Hřbitovy, veřejné zahrady a domy se rozzáří zářivou oranžovou barvou měsíčků.

  Průvod se stal součástí oslav teprve v roce 2016

  Svátek je mezinárodně uznávaným symbolem mexické kultury, přičemž Mexičané Den mrtvých neboli Día de Muertos slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Festival se v roce 2003 dostal na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

  Pouliční průvod je poměrně čerstvým doplňkem oslav. Poprvé se konal v roce 2016 a byl inspirován úvodní scénou filmu Spectre z roku 2015 s Jamesem Bondem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Alec Baldwin: Spoušť jsem nestiskl

  První televizní rozhovor od tragédie: Spoušť jsem nestiskl, řekl Baldwin o výstřelu na place

  Už to bude šest týdnů od chvíle, kdy při natáčení filmu Rust v Novém Mexiku přišla o život kameramanka Halyna Hutchins. Nyní herec Alec Baldwin, který při tragickém výstřelu držel zbraň v ruce, podle ukázek z emotivního rozhovoru prohlásil, že spoušť nezmáčkl.
  Zemřel Virgil Abloh, umělecký ředitel značky Louis Vuitton

  Svět módy truchlí. Virgil Abloh, umělecký ředitel značky Louis Vuitton, podlehl rakovině

  Virgil Abloh, syn přistěhovalců z Ghany narozený v Americe, který se propracoval až na vrchol módního průmyslu a zastával roli uměleckého ředitele luxusní značky Louis Vuitton, zemřel v neděli ve věku 41 let. Dva roky bojoval se vzácnou formou rakoviny. Oznámení o úmrtí návrháře se objevilo na jeho oficiálním účtu na Instagramu.
  Italský umělec Cibo bojuje proti projevům nenávisti

  Z hákového kříže cupcake. Italský umělec Cibo bojuje proti projevům nenávisti po svém

  Hákové kříže na stěně se mění v obří dortíky s fialovou polevou a slova „můj Hitler“ v „moje muffiny“. To vše stihne za jeden den italský pouliční umělec, který bojuje proti rasismu tím, že nenávistné graffiti přetváří v jídlo.
  Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů dolarů

  Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů dolarů tvůrcům seriálového hitu House of Cards

  Americký herec Kevin Spacey prohrál spor se společností MRC, která produkovala hit Netflixu House of Cards (Dům z karet). Arbitr studiu přiznal nárok na téměř 31 milionů dolarů (zhruba 700 milionů korun). Herec v seriálu účinkoval pět sezón, než o roli před čtyřmi lety přišel po několika obviněních ze sexuálního obtěžování.
  Brit Awards zruší dělení kategorií podle pohlaví

  Brit Awards od příštího roku zruší dělení kategorií podle pohlaví

  Od roku 2022 se budou na Brit Awards udílet trofeje v genderově neutrálních kategoriích, oznámili v pondělí organizátoři britských hudebních cen. Nahradí tak dosavadní dělení na mužské a ženské.
  Meghan u Ellen DeGeneres

  Vévodkyně Meghan se u Ellen DeGeneres rozpovídala o dětech

  Během čtvrteční talkshow Ellen DeGeneres vévodkyně ze Sussexu prozradila, že její dvouletý syn Archie „miluje roli velkého brášky“ pětiměsíční Lili, která se narodila v červnu. Meghan však upozornila, že dobrý vztah sourozenců není samozřejmost.
  Reklama
  Reklama
  Reklama