MagazínOscary ovládl snímek Všechno, všude, najednou. Zabodoval také Brendan Fraser

Oscary ovládl snímek Všechno, všude, najednou. Zabodoval také Brendan Fraser

Na udílení Oscarů v noci z neděle na pondělí získalo prestižní trofej za nejlepší film akční sci-fi Všechno, všude, najednou. Netradiční příběh o čínsko-americké rodině, která řeší své problémy v několika dimenzích, si nakonec na konto připsal celkem sedm cen. V pondělí o tom informovaly agentura Reuters a server BBC.

Film Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All at Once) zabodoval v oceněních pro herce a herečky, přičemž tři ze čtyř Oscarů získali Michelle Yeoh, Ke Huy Quan a Jamie Lee Curtis. Yeoh zazářila v hlavní roli vystresované majitelky prádelny, která zjistí, že má v alternativních vesmírech neobvyklé schopnosti.

„Pro všechny malé chlapce a dívky, kteří vypadají jako já a kteří se dnes večer dívají, je to záblesk naděje a možností,“ řekla šedesátiletá malajsijská herečka na pódiu. „A dámy, ať vám nikdo nikdy neříká, že jste za zenitem,“ pokračovala dle Reuters Yeoh.

Quan a Curtis neskrývali dojetí

Jednapadesátiletý Quan, někdejší dětská hvězda, která se na dvě desetiletí vzdala herectví, získal cenu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění nespokojeného manžela postavy Yeoh v rodině, která se potýká s daňovou kontrolou ohrožující jejich podnikání.

Plačící herec, který se narodil ve Vietnamu, svou zlatou sošku na pódiu políbil. „Moje cesta začala na lodi,“ pronesl umělec. „Rok jsem strávil v uprchlickém táboře. Nějakým způsobem jsem skončil tady, na největším hollywoodském jevišti,“ přemítal.

Jako chlapec si Quan zahrál ve filmu Indiana Jones a Chrám zkázy z roku 1984. Podle svých slov na několik let přestal hrát, protože nezaznamenal dostatek příležitostí pro asijské herce.

„Říká se, že takové příběhy se dějí jen ve filmech,“ dodal. „Nemůžu uvěřit, že se to děje mně. Tohle je americký sen,“ uzavřel Quan. Na pódiu mu gratuloval Harrison Ford, po jehož boku si před téměř čtyřiceti lety zahrál, připomněl server BBC.

Curtis, která se proslavila díky hororům jako Halloween, získala cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za ztvárnění postavy mrzuté daňové agentky Deirdre Beaubeirdre.

Čtyřiašedesátiletá umělkyně vzhlédla vzhůru a oslovila své zesnulé rodiče, na Oscara nominované Tonyho Curtise a Janet Leigh. „Právě jsem vyhrála Oscara,“ pronesla se slzami v očích.

Hvězda filmu Velryba (The Whale) Brendan Fraser, známý z filmů z devadesátých letech jako Mumie, získal cenu pro nejlepšího herce za roli morbidně obézního muže, který se snaží znovu navázat kontakt se svou dcerou. Čtyřiapadesátiletý herec poděkoval režisérovi: „Jsem vděčný Darrenovi Aronofskému, že mi hodil tvůrčí záchranné lano.“

Druhý nejúspěšnější byl snímek Na západní frontě klid

Nejlepším mezinárodním filmem byl vyhlášen německý remake eposu z první světové války Na západní frontě klid. Film, který je dostupný na Netflixu, zachycuje hrůzy zákopové války očima mladého muže, který se na začátku do boje chtěl zapojit. Celkem snímek získal čtyři Oscary.

Režisér Edward Berger poděkoval představiteli hlavní postavy Felixovi Kammererovi, který se k němu připojil na pódiu. „Byl to tvůj první film a ty jsi nás nesl na ramenou, jako by o nic nešlo,“ řekl Berger.

Oscara za nejlepší dokument si odnesl film Navalnyj, jenž zachycuje otravu lídra ruské opozice Alexeje Navalného, která jej málem připravila o život. „Alexeji, sním o dni, kdy budeš svobodný a naše země bude svobodná,“ vzkázala z pódia jeho manželka Julija. „Zůstaň silný, lásko moje,“ uzavřela.

Reklama

Doporučujeme

Akcie Colt CZ vstoupí na burzu v Amsterdamu

Akcie české zbrojařské skupiny Colt CZ míří na nizozemskou burzu Euronext Amsterdam, kde se s nimi začne obchodovat 15. dubna. Firma tím rozšiřuje svou přítomnost na kapitálových trzích vedle pražské burzy, kde se její akcie obchodují už několik let.

Brusel je mírně optimistický, Magyar může odblokovat půjčku Kyjevu

Po vítězství maďarského opozičního vůdce Pétera Magyara zavládl v Bruselu optimismus, že by se mohlo podařit brzy odblokovat schválení unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard, kterou dosud blokoval stávající premiér Viktor Orbán. Unijní činitelé jsou ale zároveň opatrní, Magyar totiž není tolik proukrajinský, jak možná někteří doufali, odmítá posílat zbraně Kyjevu a naznačil, že o vstupu Ukrajiny do EU bude Maďarsko rozhodovat v referendu, což by mohlo celý proces zhatit, napsal server Euronews.

KOMENTÁŘ: Na blokádu reaguje blokádou. Trumpova vysoká hra šponuje cenu ropy

Dosud byl Hormuzský průliv i přes íránskou blokádu pro některá plavidla stále průjezdný, Donald Trump však nařizuje americkou separátní blokádu, která má úžinu úplně uzavřít. Paradoxní plán přichází v době, kdy se otřásá křehké příměří mezi Teheránem a Washingtonem. Trhy jsou proto zase v křeči.

Z Trumpa nemám strach, vzkázal papež Lev

Napětí mezi papežem Lvem XIV. a prezidentem USA Donaldem Trumpem se dále vyostřuje. Papež uvedl, že se „nebojí“ Trumpovy administrativy a bude i nadále otevřeně vystupovat proti válce, a to i navzdory ostré kritice z Bílého domu.

Rusko i Ukrajiny obnovily vzdušné útoky, zároveň se viní z porušování příměří

Ruské síly v neděli zabily dva obyvatele ukrajinské Doněcké oblasti, dalšího člověka zranily, oznámil dnes ráno na platformě Telegram šéf správy tohoto regionu Vadym Filaškin. Do nedělní půlnoci přitom platilo příměří vyhlášené na pravoslavné Velikonoce. Kyjev i Moskva se už o víkendu navzájem vinily z jeho porušování. Dnes ukrajinská armáda uvedla, že eviduje přes 10.000 porušení klidu zbraní z ruské strany. Od půlnoci pak obě strany obnovily vzdušné útoky, vyplývá z hlášení obou stran.

Americké síly začnou dnes odpoledne námořní blokádu Íránu, uvedlo velitelství

Americké vojenské síly začnou od dnešního odpoledne s blokádou íránských přístavů, uvedlo na síti X velitelství americké armády Centcom. Později to potvrdil i americký prezident Donald Trump. Americká armáda nebude blokovat plavbu Hormuzským průlivem lodí, které nemíří do Íránu. Oznámení přichází po neúspěchu víkendových jednání mezi Íránem a Spojenými státy. Ceny ropy reagovaly na oznámení americké blokády íránských přístavů nárůstem. Mluvčí velitelství íránských sil označil oznámenou blokádu za pirátství, Teherán podle něj odpoví rozhodně.

Trumpova blokáda Hormuzského průlivu představuje další eskalační riziko

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem opět roste. Po víkendových jednáních v pákistánském Islámábádu, která skončila bez dohody, americký prezident Donald Trump oznámil námořní blokádu Íránu. Konflikt se tak posouvá do nové, potenciálně nebezpečnější fáze.

Ceny ropy jsou zpět nad hranicí 100 dolarů za barel. Stačil jediný víkend

Ceny ropy se na začátku týdne vrátily nad 100 dolarů za barel. Důvodem je kombinace neúspěšných jednání mezi Spojenými státy a Íránem a nového vyostření situace v Hormuzském průlivu. Trhy navíc reagují i na rozhodnutí amerického prezidenta Donald Trump o blokádě íránských přístavů.

Orbánova porážka zasáhla i americkou politiku

Víkendové volby v Maďarsku překvapily nejen Evropu, ale i Spojené státy. Pád Viktora Orbána po šestnácti letech u moci zasáhl i americkou politickou scénu, kde si maďarský premiér dlouhodobě budoval silné spojence. Výsledek přichází ve chvíli, kdy se Washington soustředí na válku s Íránem a jeho vliv v zahraničí slábne.

USA zahájí blokádu Hormuzského průlivu, podle Trumpa se nenechají vydírat

Americký prezident Donald Trump oznámil, že námořnictvo Spojených států zahájí blokádu Hormuzského průlivu a že mu nařídil zadržovat v mezinárodních vodách lodě, které za plavbu touto trasou zaplatily Íránu poplatek. Teherán šéf Bílého domu zároveň obvinil z vydírání celého světa a uvedl, že se Írán odmítl vzdát svých jaderných ambicí. Íránské revoluční gardy včera večer uvedly, že jakákoliv vojenská plavidla mířící do Hormuzského průlivu budou pokládat za porušení dvoutýdenního příměří s USA a že se s nimi "tvrdě a rozhodně" vypořádají.

Justin Bieber se po zdravotní pauze vrací na pódium

Justin Bieber má za sebou první velký koncert po zdravotní pauze. Na Coachelle se jako hlavní hvězda festivalu vrátil na pódium a při vystoupení spojil novou tvorbu s připomínkou svých největších hitů.

Orbán uznal porážku a pogratuloval vítězné straně Tisza

Maďarský premiér Viktor Orbán, který podle všeho po 16 letech končí u kormidla moci, uznal, že výsledek dnešních parlamentních voleb je jasný a je pro jeho stranu Fidesz bolestný. Po sečtení 60,24 procenta hlasů středopravicová strana Tisza získala ve 199členném parlamentu 136 mandátů. Podle nynějších propočtů tak dosáhla na ústavní většinu v parlamentu, díky níž bude moci v Maďarsku provádět dalekosáhlé změny.

Ve Francii objevili devítiletého chlapce, kterého otec držel rok a půl zamčeného v dodávce

Devítiletý chlapec, který podle vyšetřovatelů žil od roku 2024 zamčený v otcově dodávce na východě Francie, byl zachráněn a převezen do nemocnice. Jeho otec byl zadržen a čelí obviněním z únosu a dalších trestných činů.

Rusko je připraveno pomoci k míru na Blízkém východě, řekl Putin Pezeškjánovi

Rusko je připraveno napomoci k urovnání konfliktu na Blízkém východě, uvedl ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonickém rozhovoru s íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem. Ten podle Kremlu informoval Putina o íránsko-amerických rozhovorech v Islámábádu.

Procházka padl v UFC v prvním kole a titul nezískal

Jiří Procházka měl titul na dosah, ale odcházel poražený. V hlavním zápase UFC 327 v Miami nestačil na Carlose Ulberga, který ho ukončil v prvním kole. Přitom duel začal přesně podle českých představ. Soupeř byl zraněný, publikum na Procházkově straně a tempo diktoval český bijec.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama