MagazínOsamělý Putin oslavil 72. narozeniny, přání dostal poskrovnu

Osamělý Putin oslavil 72. narozeniny, přání dostal poskrovnu

Vladimir Putin dnes oslavil 72. narozeniny, ale nyní, když je ruský prezident celosvětovým vyvrhelem, přichází mu podstatně méně přání než dříve. Napsal o tom zpravodajský server Politico.

Narozeninová blahopřání Putinovi, který už o tři roky překročil průměrnou délku života ruských mužů, přicházejí hlavně od spojenců v jeho válce na Ukrajině – a od jednoho postsovětského regionálního vůdce, který se pohybuje na hraně mezi Moskvou a Západem.

Putinův neochvějný přítel, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, se ve svém narozeninovém poselství rozplýval: „Vaše hluboké pochopení historického poslání Ruska, osobní odpovědnost za osud lidu a vlasti se staly spolehlivou zárukou posílení její státnosti a suverenity.“

Čečenský vojevůdce Ramzan Kadyrov, další klíčový podporovatel ruské invaze na Ukrajinu, v blahopřání na sociálních sítích uvedl: „Dnes má, přátelé, narozeniny náš národní vůdce, vrchní velitel, prezident Ruska Vladimir Putin! Nepochybně je to významný den pro celou naši vlast.“

Mezitím arménský premiér Nikol Pašinjan, který se snaží o užší vztahy s EU, uvedl: „Vážený Vladimíre Vladimiroviči, přijměte prosím mé upřímné blahopřání a přání všeho nejlepšího k Vašim narozeninám.“ Zároveň také Putinovi popřál „zdraví, úspěch a vše nejlepší“.

Od dalších Putinových nejbližších přátel – severokorejského diktátora Kim Čong-una, čínského vládce Si Ťin-pchinga a íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího – nebylo zatím podle informací serveru Politico zveřejněno nic.

Zdroje Kremlu nicméně uvedly, že prezidentu Putinovi během telefonátu, který se týkal posouzení blízkovýchodní krize, poblahopřál turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Zpravodajský server The Moscow Times informoval, že popřát prezidentovi k narozeninám byly zřejmě nuceny děti ve školách a školkách po celém Rusku. Nezávislý zpravodajský web Vjorstka uvedl, že nejméně 30 škol zveřejnilo na svých stránkách na sociálních sítích VKontakte hromadná blahopřejná videa.

Ve škole v Rostovské oblasti na jihu Ruska děti stojící v řadě hláskovaly slovo „Putin“. „Jsme hrdí na to, že naší zemi vládne nejlepší prezident na světě,“ uvedla škola. Nejméně jedna mateřská škola v Dálněvýchodním Přímořském kraji uspořádala hodinu o prezidentově roli.

Ruské školy prošly od plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022 řadou proměn, mimo jiné prostřednictvím militarizace výuky, dodal The Moscow Times. Putin minulý týden vyzval pedagogy, aby rozšířili týdenní hodiny zaměřené na vštěpování vlasteneckých hodnot, které se nazývají „Důležité rozhovory“, i na děti v mateřských školách.

Doporučujeme

Bryan Kohberger odsouzený za čtyři vraždy studentů v Idahu otočil. Nyní tvrdí, že je nevinný

Bryan Kohberger, odsouzený za vraždu čtyř studentů v americkém státě Idaho, se snaží zvrátit své přiznání viny. Jeho krok vyvolal ostrou reakci rodiny jedné z obětí, která jej obvinila z manipulace a snahy znovu obrátit pozornost na svou osobu.

Muž s dvěma noži napadl v Paříži tři ženy. Zastavili ho kolemjdoucí

Muž vyzbrojený dvěma kuchyňskými noži napadl v Paříži tři ženy ve věku 19, 24 a 36 let. Dvě z nich utrpěly vážná zranění, podle francouzského ministra vnitra ale nejsou v ohrožení života. Útočníka pomohli zastavit kolemjdoucí, kteří ho drželi na zemi do příchodu policisty mimo službu.

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.

Na Moskevskou oblast mířilo přes 390 dronů, uvedl starosta Moskvy

Na Moskevskou oblast v noci mířilo přes 390 ukrajinských dronů. Dnes ráno to na telegramu oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin s tím, že většinu jich obrana zničila. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov mezitím informoval, že v Čechově jižně od ruského hlavního města zasáhl dron bytový dům. Ukrajinské letectvo dnes uvedlo, že od pondělního večera zničilo 107 ze 131 ruských dronů.

Na Velkém bariérovém útesu objevili stovky dosud neznámých bakterií

Mikroskopický život na Velkém bariérovém útesu je mnohem rozmanitější, než se dosud předpokládalo. Vědcům se podařilo zmapovat rozsáhlé společenství mikroorganismů, které tvoří základ fungování celého ekosystému. Výzkum odhalil stovky dosud neznámých druhů bakterií i statisíce různých virů a může pomoci lépe sledovat zdravotní stav korálových útesů.

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhlo zemětřesení o předběžné síle 7,1 stupně. Podle agentury Reuters to oznámila japonská meteorologická agentura (JMA), která následně vydala varování před cunami s možnou výškou až jeden metr. Úřad později uvedl, že varování plánuje brzy zrušit, napsala agentura AFP.

Netanjahu dorazil do Washingtonu, červený koberec ho nečekal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil do Washingtonu na jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Nečeká ho však červený koberec a hlasitá slova o neochvějném partnerství. Vztah dvou mnohaletých spojenců čelí zatěžkávací zkoušce. Rozdělil je přístup k válce s Íránem.

Finsko kvůli riziku dronů omezilo letecký a námořní provoz u jižního pobřeží

Finská armáda dnes kvůli riziku zbloudilých dronů dočasně uzavřela část vzdušného prostoru u jižního pobřeží země poblíž hranic s Ruskem. Také tam omezila námořní dopravu. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího armády.

Trump hovoří o přátelských rozhovorech s Íránem. Zároveň hrozí údery

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že s Íránem probíhají „velmi přátelská jednání“ o ukončení konfliktu poté, co USA nečekaně pozastavily útoky na Írán a islámská republika zastavila odvetné údery. Teherán popírá, že probíhají přímá jednání, ale obě strany si vyměňují zprávy prostřednictvím třetích stran.

Ozbrojenci v Nigérii zabili při útoku na vesnici nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na vesnici Naridon v nigerijském státě Kaduna. Útočníci vtrhli do obce v noci, stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Mezi oběťmi jsou ženy, děti i senioři.

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama