ZajímavostiOppenheimer pobouřil hinduisty, svatá kniha je součástí sexuální scény

Oppenheimer pobouřil hinduisty, svatá kniha je součástí sexuální scény

Mrazivý snímek Oppenheimer o tvůrci atomové bomby pobouřil indické nacionalistické hinduisty kvůli čtení ze svaté knihy během sexuální scény. Považují to za útok na hinduismus a spiknutí protihinduistických sil. Lidé volají na sociálních sítích po bojkotu tohoto jinak nejen v Indii úspěšného snímku od Christophera Nolana, píší Business Insider a CNN.

Cillian Murphy v roli Roberta Oppenheimera, otce atomové bomby, se oddává vášni se svou partnerkou Jean Tatlock ztvárněnou herečkou Florence Pugh. Ona však pohlavní styk přeruší a uchopí do rukou výtisk Bhagavadgíty.

Jedná se o jeden z nejposvátnějších výtisků hinduismu. Murphyho požádá, aby z něj přečetl a on tak učiní. „Nyní jsem se stal smrtí, ničitelem světů,“ cituje úryvek textu herec, než se vrátí se svou partnerkou k přerušenému aktu.

Tato scéna pobouřila část indické společnosti, píše server Business Insider. Člen hinduisticko-nacionalistické Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího označil snímek za znepokojivý útok na hinduismus.

Považuje ho za součást většího spiknutí protihinduistických sil. Člen vlády a zakladatel nadace Save Culture Save India Udaj Máhurkar psal na Twitteru o vedení války proti hinduistické komunitě.

Filmu se v Indii daří

Označil film za přímý útok na náboženské přesvědčení miliardy tolerantních hinduistů a Nolana vyzval, aby scénu ze snímku vystřihl, jinak bude považována za cílený útok na indickou civilizaci. Uživatelé na sociálních sítích vyzývají k bojkotu filmu.

Podle některých reakcí na Twitteru jsou však tato prohlášení přehnaná. Jeden z uživatelů řekl, že scéna jen zdramatizovala Oppenheimerovu zvrácenost a že nikdo se zdravým rozumem nemůže brát tuto dvacet sekund trvající scénu jako útok na hinduismus.

Filmu se i přes tuto kontroverzi v Indii daří, uvedla televize CNN. Jenom za první víkend tam utržil Oppenheimer přes tři miliony dolarů (65,3 milionu korun). To je třikrát více, než kolik v Indii vydělal jinak populární film Barbie od režisérky Grety Gerwig.

Snímek vyvolal nadšené reakce a sklidil pozitivní recenze po celém světě. Americký vědec byl znalcem staroindické literatury. Z Bhagavadgíty ve filmu čte hned několikrát. Sám Murphy označil text za krásný.

Doporučujeme

Řecký parlament zbavil imunity 13 poslanců vyšetřovaných kvůli dotačním podvodům

Řecký parlament dnes zbavil imunity všech 13 poslanců vyšetřovaných kvůli podvodům se zemědělskými dotacemi. Informovala o tom agentura AFP i řecká média. Někteří poslanci své kolegy vyzvali, aby jim imunitu odebrali, protože chtějí hájit svou dobrou pověst, a pochybení odmítají. Po zbavení imunity budou moci vyšetřovatelé včetně Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) prověřit, zda podezřelí poslanci sehráli nějakou roli při dotačních podvodech.

Libanon bude usilovat o prodloužení příměří s Izraelem o měsíc

Libanon bude při jednání s Izraelem usilovat o prodloužení příměří o jeden měsíc. Píše to dnes agentura AFP s odkazem na nejmenovaný libanonský zdroj. Bez prodloužení by příměří, které platí od minulého týdne, skončilo v neděli. Jednání mezi Izraelem a Libanonem jsou na plánu ve čtvrtek.

Britský regulátor zakročil proti neregistrovaným krypto platformám

Britský úřad pro finanční etiku (FCA) podnikl rozsáhlou razii v Londýně zaměřenou na nelegální peer-to-peer (P2P) obchodování s kryptoměnami. Během středeční operace, která je první svého druhu v takovém rozsahu, regulátor zasáhl na osmi adresách podezřelých z porušování pravidel proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Akce proběhla v úzké koordinaci s daňovými úřady a policií, přičemž na každém z vytipovaných míst byly vydány příkazy k okamžitému ukončení činnosti.

KOMENTÁŘ: Británie odklepla generaci bez cigaret. Tabákové společnosti padají

Britským parlamentem se protáhl revoluční zákon, který zakazuje prodávat tabákové výrobky všem lidem narozeným po roce 2008. A to doživotně. Zákaz, který se týká běžných i elektronických cigaret, znejistil na burze tabákové společnosti, které už tak čelí krizi poptávky.

Vědci objevili souvislost mezi slunečními bouřemi a zemětřesením

Vědci z Kjótské univerzity představili odvážný model, který naznačuje, že sluneční aktivita může mít přímý vliv na spouštění zemětřesení na Zemi. Podle jejich teorie mohou silné sluneční erupce narušit ionosféru natolik, že vzniklá elektrická pole proniknou hluboko do zemské kůry. Pokud se tato energie setká s tektonickým zlomem, který je již pod kritickým tlakem, může posloužit jako poslední impuls k jeho uvolnění a vzniku otřesů.

Boston vyrovnal sérii s Buffalem, Pastrňák dál vládne produktivitě

Boston zvládl druhý zápas série na ledě Buffala a po výhře 4:2 srovnal stav na 1:1. Klíčovou roli sehrála česká stopa. Pavel Zacha vstřelil rozdílový gól, David Pastrňák přidal dvě asistence a vede produktivitu play off. Bruins tentokrát nepřipustili kolaps jako v prvním duelu.

Na ukrajinské straně začalo napouštění ropovodu Družba, oznámila Bratislava

Na ukrajinské straně dnes z Běloruska začalo tlakování a napouštění ropovodu Družba. S odvoláním na provozovatele ukrajinské části tohoto ropovodu, společnosti Ukrtransnafta, to oznámila slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková. Obnovení dodávek ropy touto trasou na Slovensko ministryně očekává ve čtvrtek ráno. Slovenský premiér Robert Fico řekl, že je narušena důvěra mezi Slovenskem a Ukrajinou, a vyjádřil pochybnosti ohledně provozu uvedeného ropovodu.

Bezpečný sex zdraží. Válka s Íránem zvýší ceny kondomů

Bezpečný sex může kvůli válce s Íránem a blokádě Hormuzského průlivu zdražit, varoval generální ředitel největšího světového výrobce kondomů Karex Goh Miah Kiat. Ceny kondomů podle něj mohou vzrůst o 20 až 30 procent, možná i více, pokud bude konflikt dál pokračovat.

Rusko podle Kyjeva opakovaně vysílalo drony v blízkosti Černobylu

Rusko při svých útocích na cíle na Ukrajině opakovaně vysílalo drony a rakety na letovou dráhu v blízkosti odstavené Černobylské jaderné elektrárny, čímž zvýšilo riziko rozsáhlé nehody, sdělil agentuře Reuters ukrajinský generální prokurátor Ruslan Kravčenko.

SpaceX získá právo na koupi miliardového start-upu Cursor

Vesmírná a technologická společnost SpaceX uzavřela dohodu, která jí dává právo na akvizici start-upu Cursor zabývajícího se umělou inteligencí pro úpravu kódu. Hodnota transakce byla stanovena na 60 miliard dolarů. Tento krok je součástí širší strategie Elona Muska, která směřuje k dotažení konkurence v podobě laboratoří OpenAI a Anthropic. K dohodě dochází jen několik měsíců před plánovaným vstupem SpaceX na burzu, který má být největším v historii.

Izraelská armáda potrestala vojáky za to, že tloukli do sochy Ježíše kladivem

Izraelská armáda potrestá dva vojáky, kteří se podíleli na znesvěcení sochy Ježíše v jižním Libanonu. Podle vyjádření Izraelské obranné síly (IDF) dostanou oba muži 30 dní vojenského vězení a po ukončení vyšetřování budou odvoláni z bojové služby.

Írán zaútočil na obchodní loď u ománských břehů, hlásí britské námořnictvo

Britská vojenská námořní služba UKMTO dnes uvedla, že obdržela zprávy o útoku íránského dělového člunu na obchodní loď v Hormuzském průlivu, asi 28 kilometrů severovýchodně od ománských břehů. Posádka je v pořádku.

Akcie ČEZ stagnují zatímco evropská konkurence prudce roste

Energetická skupina ČEZ se na akciovém trhu nachází v neobvyklé pozici. Zatímco cena jejích akcií se již čtvrt roku pohybuje v úzkém pásmu kolem 1 200 korun, srovnatelné evropské podniky zažívají silné období. Index mapující evropský energetický sektor od začátku roku vzrostl o 15 procent a někteří konkurenti, jako německé RWE nebo finské Fortum, posílili dokonce o pětinu. Domácí titul přitom ve stejném období odepsal zhruba 6 procent své hodnoty, což mezi investory otevírá debatu o jeho možném podhodnocení.

Trump prodloužil dočasné příměří s Íránem. Přímá jednání se ale nekonala

Dočasné příměří s Íránem bude prodlouženo, aby měla islámská republika více času na předložení konečné dohody, rozhodl americký prezident Donald Trump. Obě strany zůstávají rétoricky zakořeněné, Pákistán se však usilovně snaží je přimět k dalším rozhovorům.

Slavia potrestala Bořila a Chorého za excesy

Slavia po dvou vypjatých ligových týdnech sáhla k interním trestům. Jan Bořil a Tomáš Chorý zaplatí vysoké pokuty a čekají je i desítky hodin práce pro klubové aktivity. Vedení tím reaguje nejen na jejich zkraty, ale i na škody, které podobné výlevy napáchaly na hřišti i mimo něj.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama