EkonomikaOPEC+ reaguje na snižující se ceny ropy. Plánuje omezit produkci o více...

OPEC+ reaguje na snižující se ceny ropy. Plánuje omezit produkci o více než milion barelů denně

Současné klesající ceny ropy poukazují na čím dál více se zpomalující světovou ekonomiku. Členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC+) proto oznámily možné snížení své produkce o více než milion barelů ropy denně. Finální rozhodnutí však učiní na středečním setkání ve Vídni. Proti jejich kroku se nejspíše postaví USA, jelikož naopak dlouhodobě usilují o navýšení produkce ropy. Informoval o tom server CNN a Bloomberg.

Možné snížení produkce ropy členských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC+) oznámila v pondělí Saudská Arábie. Země je totiž jedním z nejsilnějších členů mezinárodního uskupení. Od uvolnění pandemických restrikcí se rovněž snaží zabránit přílišnému navýšení vývozu ropy. Obává se totiž nedostatečné poptávky, a tedy snižujících se cen. Také proto v pondělí OPEC+ oznámila možné snížení exportu o více než milion barelů ropy denně.

Světová ekonomika se totiž v současnosti zpomaluje a ceny ropy proto čím dál více klesají. Podíl na poklesu cen mají také Spojené státy americké a jejich vysoce nastavené úrokové sazby. Proti případnému snížení vývozu ropy se tak podle serveru CNN Business nejspíše postaví právě administrativa amerického prezidenta Joe Bidena. Členské státy ale konečné rozhodnutí učiní až ve středu na svém setkání ve Vídni. Jedná se o první prezenční sjezd organizace od začátku pandemie.

„Státy OPEC+ jsou silně orientované na americké úrokové sazby a jejich vliv na současnou poptávku na trhu,“ vyjádřila se podle serveru Bloomberg k situaci analytička ze společnosti Energy Aspects Amrita Sen. „Chtějí proto zabránit jakékoli nadbytečné produkci,“ dodala. Pokud se ke snížení exportů OPEC+ rozhodne, bude se jednat o největší snížení produkce od začátku světové pandemie. V posledních letech se přitom naopak členské státy OPEC+ snažily vývoz ropy opět pomalu navyšovat.

Snížení produkce ropy států OPEC+ by mohlo hrát do karet i Rusku

Případné snížení produkce ropy by mělo vliv také na postavení Ruska na světovém trhu. Západní státy se totiž svými sankcemi snaží kvůli trvající válce na Ukrajině snížit příjmy, které Moskva za vývoz ropy získává. Rozhodnutí OPEC+ ohledně redukce exportu ropy by jí však podle serveru Bloomberg naopak spíše pomohlo. Rusko je totiž jeden z partnerských států OPEC, a tak by se rovněž mohlo těšit z následně zvýšených cen. Není však dosud jasné, zda se jeho zástupci ve středu na konferenci ve Vídni dostaví.

Ceny ropy nejvíce vzrostly letos v únoru po ruské invazi na Ukrajinu. Tehdy stál barel ropy kolem 125 dolarů. V současnosti se však jeho cena podle serveru The New York Times pohybuje kolem 85 dolarů. Od června tak ropa zlevnila asi o čtvrtinu. Kromě společného rozhodnutí OPEC+ o snížení produkce ropy by pak mohla Saudská Arábie ve středu také jednostranně oznámit vlastní dodatečnou redukci exportů.

Doporučujeme

Manuel vyhrála Zlatou tretru a znovu posunula svůj osobní rekord

Lurdes Gloria Manuel potvrdila skvělou formu a na Zlaté tretře v Ostravě ovládla závod na 400 metrů. Česká reprezentantka zaběhla čas 49,74 sekundy, čímž si o tři setiny vylepšila osobní maximum. Mítink přinesl také světové maximum Noaha Lylese na 150 metrů a český rekord Jakuba Dudychy na kilometru.

Lídři G7 se shodli na posílení sankcí proti Rusku a navýšení podpory Ukrajiny

Čelní představitelé ekonomicky vyspělých zemí G7 se na summitu ve Francii shodli na posílení sankcí proti Rusku a navýšení vojenské podpory Ukrajiny, která se už pátým rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Vyplývá to ze společného prohlášení lídrů Spojených států, Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska a Kanady, které bylo zveřejněno v noci na dnešek.

SpaceX po vstupu na burzu kupuje Anysphere

SpaceX oznámila akvizici společnosti Anysphere, která stojí za populárním nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence. Hodnota transakce dosahuje 60 miliard dolarů. Firma Elona Muska tím posiluje své ambice na trhu podnikových nástrojů s umělou inteligencí.

FBI zmařila údajný útok na UFC u Bílého domu

Americká FBI oznámila, že zmařila plánovaný útok na nedělní akci UFC v areálu Bílého domu. Turnaj se konal na jižním trávníku sídla prezidenta Donalda Trumpa jako součást oslav 250. výročí Spojených států. V souvislosti s případem skončilo ve vazbě několik podezřelých.

Nově objevená houba ničí invazní mech a dává naději britské přírodě

Vědci ve Velké Británii objevili dosud neznámou houbu, která napadá invazní mech známý jako heath-star moss. Ten se v britské krajině rychle šíří už několik desetiletí a vytlačuje původní druhy mechů. Nový objev vzbuzuje naději, že si příroda dokáže s vetřelcem poradit sama, bez nákladných zásahů člověka.

Oteplování zasahuje ty nejmenší z nás. Studie popsala jeho znepokojivý vliv na děti

Každý stupeň oteplení způsobeného lidskou činností zvyšuje riziko podvýživy u milionů dětí. Vyplývá to z nové studie, která analyzovala data z 34 afrických zemí za období 16 let. Podle výzkumníků vede zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia k nárůstu výskytu zakrnělého růstu dětí o 3,45 procenta.

Nové kolo rozhovorů mezi USA a Íránem má začít v pátek ve Švýcarsku

Nové kolo rozhovorů mezi Spojenými státy a Íránem začne v pátek ve Švýcarsku, uvedl dnes podle agentury Reuters íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Nechal se také slyšet, že jakýkoliv izraelský útok na Libanon nebo okupace území by byly porušením dohody s USA.

SpaceX získala z primární nabídky o více než deset miliard dolarů více

Společnost SpaceX, kterou založil Elon Musk, získala z primární nabídky akcií (IPO) o více než deset miliard USD (208,2 miliardy Kč) více, než se původně předpokládalo. Celkový výnos z nabídky tak činil 85,7 miliardy USD, firma původně uváděla, že získala 75 miliard USD. Nabídka SpaceX se stala největší primární nabídkou všech dob.

Ukrajinské drony zasáhly v Moskvě rafinerii, uvedly úřady i Kyjev

Ukrajinské drony v noci na dnešek zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně 60 bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ceny ropy kolísají. Čeká se na podpis mírové dohody mezi USA a Íránem

Ceny ropy v úterý brzy ráno mírně klesly po zveřejnění detailů rámcové dohody, která má být oficiálně podepsána v pátek ve Švýcarsku. Americké akciové trhy posílily.

Anya Taylor-Joy se vydá do Středozemě

Chystaný film The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum rozšiřuje obsazení o další známé jméno. Do nového příběhu ze světa Pána prstenů se přidává Anya Taylor-Joy. Herečka ztvární Seren, elfku z Lesní říše napojenou na krále Thranduila.

Do Íránu budou podle viceprezidenta Vance opět vpuštěni jaderní inspektoři

Jaderní inspektoři se budou moci vrátit do Íránu, bude to důsledek dohody mezi Teheránem a Washingtonem o ukončení války. V rozhovoru se stanicí NBC News to uvedl americký viceprezident J.D. Vance.

Agenta ICE srazil ujíždějící vůz. Padl výstřel

Agenta amerického Imigračního a celního úřadu (ICE) v pondělí v New Jersey srazilo auto při pokusu o zadržení osoby. Agent na ujíždějící vůz vystřelil. Hledanou osobu se zatím zadržet nepodařilo. ICE prosazuje imigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nepokoje v několika amerických státech vyvolaly dva incidenty, při nichž zemřeli neozbrojení Američané.

Číňané méně utrácejí, maloobchodní tržby poprvé po letech spadly

Čínská ekonomika vyslala další varovný signál. Maloobchodní tržby v květnu meziročně klesly o 0,6 procenta, což je první propad od prosince 2022. Slabá spotřeba dopadla na druhou největší ekonomiku světa v době, kdy se dál prohlubuje útlum investic a sektor nemovitostí zůstává pod tlakem.

Při havárii amerického bombardéru B-52 zahynulo všech osm členů posádky

Při pondělní nehodě amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress na Edwardsově letecké základně v Kalifornii zahynulo všech osm členů posádky. Letadlo po pádu shořelo a po zhlédnutí záběrů havárie bylo zjištěno, že nikdo nemohl přežít, uvedl podle agentury AP plukovník James Hayes.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama