4.1 C
Czech
Čtvrtek 12. února 2026
ZprávyOntario vyhlásilo nouzový stav. Demonstrantům hrozí pokuta i vězení

Ontario vyhlásilo nouzový stav. Demonstrantům hrozí pokuta i vězení

Kanadská provincie Ontario v pátek vyhlásila stav nouze, přičemž tamní premiér Doug Ford demonstrantům pohrozil pokutami a vězením. Kanada se dostala pod rostoucí tlak Spojených států, které volají po ukončení protestů proti povinnému očkování a vládě Justina Trudeaua. Blokády organizované na hranicích totiž dramaticky omezily obchod mezi oběma zeměmi. Informovaly o tom agentura Reuters a server CBC News.

Protest takzvaného Konvoje svobody kanadských řidičů kamionů, kteří se staví proti povinnému očkování proti covidu-19 nebo karanténě pro šoféry vracející se ze Spojených států, začal okupací Ottawy. Další vozy pak začátkem tohoto týdne zablokovaly most Ambassador Bridge a další dva menší hraniční přechody.

Uzavření nejrušnějšího mezinárodního pozemního hraničního přechodu Severní Ameriky a klíčové zásobovací trasy pro výrobce automobilů v Detroitu zastavilo produkci v řadě firem.

„Svolám vládu, aby využila zákonné prostředky k urychlenému přijetí nařízení, která zcela jasně stanoví, že blokovat a bránit pohybu zboží, lidí a služeb v rámci kritické infrastruktury je nezákonné a postižitelné,“ prohlásil Ford v pátek na tiskové konferenci. Zároveň v případě nedodržení vládních nařízení pohrozil udělováním pokut, potažmo trestem odnětí svobody.

Guvernérka Michiganu Gretchen Whitmer v pátek uvedla, že naléhá na kanadskou vládu, aby protest dostala pod kontrolu, přičemž blokáda mostu stát na severu USA poškozuje. „Kanadská vláda musí udělat vše pro to, aby to bezpečně a rychle vyřešila,“ sdělila v rozhovoru pro CNN.

Kanadský premiér Trudeau řekl, že s představiteli obcí spolupracuje na ukončení blokády. Ministr pro vnitřní bezpečnost Marco Mendicino prohlásil, že federální policejní síly budou rozmístěny ve Windsoru poblíž mostu a v Ottawě.

Policie ve Windsoru v Ontariu, který hraničí s Detroitem, informovala, že získala další zdroje z vnějších jurisdikcí na „podporu mírového řešení současné demonstrace na mostě Ambassador Bridge a v jeho blízkosti“.

Zablokované hraniční přechody výrazně ovlivňují automobilový průmysl

Kanada podle Reuters posílá 75 procent svého exportu do Spojených států a most obvykle odbaví 8 000 kamionů za den. To představuje čtvrtinu veškerého přeshraničního obchodu, respektive zhruba 500 milionů kanadských dolarů (8,5 miliardy korun) denně.

Autodíly v hodnotě 100 milionů kanadských dolarů za normálních okolností překročí hranice každý den. Jejich zasílání je přitom načasováno tak, aby dorazily přesně ve chvíli, kdy je výrobci potřebují.

Blokády zasáhly společnosti General Motors, Ford, Toyota a mateřskou společnost Chrysleru Stellantis.

Kanadský soudce podle serveru CBC v pátek vydal soudní příkaz k ukončení blokády klíčového obchodního spojení s USA. Předseda soudu v Ontariu Geoffrey B. Morawetz uvedl, že soudní příkaz vstoupí v platnost v pátek v 19:00 místního času. Specifika soudního příkazu se podle CBC News stále dokončují.

Most Ambassador Bridge spojující Windsor v Ontariu s Detroitem v Michiganu demonstranti blokují už pět dní.

Reklama

Doporučujeme

Stárnoucí stínové tankery hrozí obří ekologickou katastrofou

Stárnoucí ropné tankery, které převážejí surovinu mimo oficiální dohled, představují podle analytiků vážnou hrozbu pro moře i pobřeží. Lodě často plují bez pojištění, s utajenými vlastníky a vypnutými sledovacími systémy.

Polsko se nepřipojí k Trumpově Radě míru, řekl premiér Tusk

Polsko se za nynějších okolností nepřipojí k Radě míru vytvářené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale bude dále analyzovat možnosti, uvedl dnes podle médií polský premiér Donald Tusk. Polsko podle něj obdrželo pozvánku na setkání zahajující práci Rady míru, které se uskuteční 19. února v USA.

Muž z Texasu zastřelil svou dceru poté, co se pohádali kvůli Trumpovi

Úřad koronera v anglickém Cheshiru prověřuje smrt třiadvacetileté Britky Lucy Harrison, kterou 10. ledna 2025 zastřelil její otec v domě v texaském Prosperu nedaleko Dallasu. Tragédii podle vyšetřování předcházela hádka o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Britney Spears prodala práva na celou svou hudební tvorbu

Britney Spears uzavřela jeden z největších obchodů své kariéry. Popová hvězda prodala práva na celý svůj hudební katalog společnosti Primary Wave. Hodnota dohody se podle dostupných informací pohybuje kolem 200 milionů dolarů a přichází jen krátce poté, co zpěvačka oznámila, že už nechce vystupovat ve Spojených státech.

Italská vláda se chystá podle médií schválit námořní blokádu pro migranty

Italská vláda dnes projedná nová opatření týkající se migrace. Vyplývá to z programu dnešního zasedání, který byl zveřejněn po 12:00 SEČ. Podle médií se chystá schválit i takzvanou námořní blokádu pro migranty. Balík má navíc upravit italské právo s ohledem na nový unijní migrační pakt, který začne platit v červnu. Námořní blokádu proti migrantům slibovali vládní politici během kampaně před parlamentními volbami v roce 2022.

Tropický cyklon Gezani si na Madagaskaru vyžádal nejméně devět mrtvých

Nejméně devět osob zahynulo na Madagaskaru, který dnes zasáhl tropický cyklon Gezani. Dvě desítky dalších lidí utrpěly zranění a téměř 1500 obyvatel z přístavního města Toamasina nechaly úřady preventivně evakuovat, informovala agentura Reuters.

KOMENTÁŘ: Jaký je váš investiční horizont? Google vydává kontroverzní dluhopisy na sto let

Americká společnost Google, která spadá pod mateřskou loď Alphabet, se odhodlala k husarskému kousku – emitovala nové dluhopisy se splatností 100 let. Firmy, které v minulosti zkoušely něco podobného, skončily v propadlišti dějin. Dopadne to s Googlem stejně?

Lavrov: Rusko neporuší limity smlouvy Nový START, pokud tak neučiní USA

Rusko neporuší limity smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START, která vypršela, pokud tak neučiní Spojené státy. Podle ruské státní tiskové agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Platnost poslední smlouvy, která omezovala jaderné arzenály obou velmocí, disponující dohromady přibližně 85 procenty jaderných hlavic na světě, skončila 5. února.

Muskova xAI přišla během dvou dnů o dva spoluzakladatele

Společnost Elona Muska xAI opustil během dvou dnů druhý spoluzakladatel, výzkumník Jimmy Ba. Celkem v poslední době opustilo firmu několik spoluzakladatelů, a to před jejím vstupem na burzu a během vyšetřování v Evropě a Asii.

Při úderu ruského dronu na dům v Charkovské oblasti zahynuli muž a tři batolata

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti si v noci na dnešek vyžádal životy jednoho muže a tří batolat. Uvedl to šéf oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru soukromého domu po dronovém útoku. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.

Buddhističtí mniši pochodovali za mír 3700 kilometrů

Skupina buddhistických mnichů v úterý po zhruba 3700 kilometrové cestě nazvané Pochod za mír dorazila pěšky do Washingtonu. Pouť, jež upoutala pozornost tisíců lidí napříč vyznáními a politickými ideologiemi, trvala patnáct týdnů. Samotné mnichy zájem překvapil.

Policie zadržela muže kvůli zmizení Nancy Guthrie

Policie v Arizoně zadržela muže k výslechu v souvislosti se zmizením Nancy Guthrie, matky moderátorky pořadu Today Savannah Guthrie. Muže zastavili při silniční kontrole jižně od Tucsonu, úřady zatím nezveřejnily, kdo je a jakou roli mohl v případu hrát.

Ruský úřad omezí komunikační aplikaci Telegram, porušuje podle něj zákony

Ruský úřad pro kontrolu médií a internetu Roskomnadzor omezí internetovou aplikaci Telegram. Podle něj tato komunikační platforma porušuje ruské zákony, informují média. Pavel Durov, v Rusku narozený zakladatel Telegramu, uvedl, že aplikace bude bez ohledu na nátlak ctít svobodu projevu a ochranu soukromí uživatelů.

Po masové střelbě v Kanadě je deset mrtvých včetně útočnice

V kanadském Tumbler Ridge v Britské Kolumbii zemřelo při hromadné střelbě deset lidí včetně podezřelé. Policie zasahovala u místní střední školy a také v jednom domě, část obětí našla uvnitř školy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama