Protext ČTKOmezená mrazuvzdornost betonu – klíčový faktor který snižuje životnost uložení kanalizačních poklopů...

Omezená mrazuvzdornost betonu – klíčový faktor který snižuje životnost uložení kanalizačních poklopů v pozemních komunikacích

Praha 8. října 2024 (PROTEXT) – Při výstavbě a opravách poklopů kanalizačních šachet, uličních vpustí a dalších objektů v pozemních komunikacích potřebujeme řešení s vysokou životnost, Aplikací lepšího způsobu ukládání dojde k velké úspoře finančních nákladů, snížení množství času, potřebnému na zařizovaní oprav, komunikace budou v lepším stavu a díky tomu se nám bude o trochu lépe žít. Také to přinese zrychlení výstavby a eliminace reklamací po výstavbě.

Často se setkáváme s přístupem, že nízká životnost není na závadu a že komunikace je možné průběžně opravovat. Takový postoj ovšem nebere do úvahy ekonomický faktor. Svědčí o tom množství poklopů, které nejsou v dobrém stavu a na jejichž opravu není zřejmě dostatek sil a finančních prostředků. Pásy komunikací kolem poklopů, kde je životnost výrazně snížena, navíc představují riziko pro stabilitu celé konstrukce. Tyto oslabené části se mohou stát zdrojem vážnějších problémů, které se šíří do okolních vrstev komunikace a mohou negativně ovlivnit její celkovou funkčnost a životnost

Data z měření povrchových teplot silnic a dálnic na Moravě (ŘSD) ukazují, že během zimy 2012/2013 došlo k více než 165 poklesům teploty pod bod mrazu, což způsobilo extrémní namáhání betonových konstrukcí. Bez dostatečné ochrany, zajištění minimální vlhkosti konstrukce nebo jiné ochrany proti mrazu mohou tyto mrazové cykly výrazně zkrátit životnost staveb.

Při počasí, kdy každou noc klesají teploty pod bod mrazu a očekává se sněžení nebo mrznoucí déšť, ošetřují správci komunikací povrch proti zamrznutí nejčastěji posypem solí nebo postřikem solankou. Roztok soli pak může netěsnostmi mezi rámem a poklopem, otvory mříží nebo mikrotrhlinami zatéci do konstrukce a způsobit, že beton velmi rychle ztratí své původní dobré vlastnosti. To ostatně můžeme vidět u neudržovaných a neopravovaných komunikací s rozpadlým okolím kanalizačních poklopů.

Pro ukládání kanalizačních poklopů, uličních vpustí a dalších objektů v pozemních komunikacích je vhodnější použít netuhý materiál, který je chemicky a mrazově odolnější než beton. Například prvky ze směsi recyklovaných termoplastů mají dvojnásobnou únosnost v tlaku oproti rychle tuhnoucímu betonu, jsou podstatně méně nasákavé a chemicky odolnější. Jak ukazují praktické zkušenosti s aplikací takové technologie v České Republice, objekty jsou bez poruch i po patnácti letech.

Řešení problému s krátkou životností uložení poklopů v komunikacích způsobenou omezenou mrazuvzdorností betonu a dalšími faktory existuje. Použijte prvky systému Aquion TVRT. Systém Aquion TVRT se skládá z vzájemně kombinovatelných vyrovnávacích prstenců a podkladků pro poklopy kanalizačních šachet, uliční vpusti, vodárenské poklůpky ad. Aplikace bez „mokrých“ metod eliminuje prostoje a zrychluje výstavbu a opravy.

 

O systému Aquion TVRT

Použití systému Aquion TVRT zajišťují vysokou životnost uložení poklopů, uličních vpustí a dalších objektů v pozemních komunikacích za současného snížení nákladů na jejich výstavbu a opravy, dochází k zrychlení výstavby a oprav a eliminaci reklamací. Prvky systému Aquion TVRT se dají vzájemně kombinovat pro rektifikace výšky a sklonu objektu. Prvky systému Aquion TVRT jsou určen pro objekty s patkovým rámem i pro plovoucí objekty. Zkušenosti s betonovými prstenci ukazují, že přestože se jedná o prvky z prvotřídního betonu, představují pro svou omezenou mrazuvzdornost, omezenou chemickou odolnost, náchylnost k praskání, rigidnost, a větší pravděpodobnost lidské chyby při usazování objektů nejslabší místo v konstrukci. Prvky systému Aquion TVRT mají certifikaci pro třídu dopravního zatížení D. Prstence systému TVRT použili velké stavební firmy jako: Swietelski, Colas, Metrostav, Skanska, Energie stavební a báňská, Čermák a Hrachovec a další, stejně jako regionální vodárny a vybrané velkoobchody s kanalizačním materiálem.

O společnosti Aquion

Ve společnost Aquion, s.r.o. pracujeme na tom, abychom měli pěkné pozemní komunikace a vypadalo to u nás nejméně jako ve Švýcarsku. Také pracujeme na vylepšení zdraví lidí zlepšením kvality vody lepší technologií dezinfekce a hygienického zabezpečení vody a na eliminaci rizik v městech spojených s používáním nakupovaných chemikálií pro dezinfekci. Lidem pomáháme dodávkami malých, tepelně izolovaných vodoměrných šachet se standardním šroubením a dodávkami nejnovější třídy vsakovacích systémů. Náš software velmi zlepšuje práci projektantům trubních staveb a otázky spojené s majetkovou evidencí a správou majetku vodovodů a kanalizací. Naše služby pomáhají zajistit dostatek vody, správnou sanitaci a pomáhají chránit před velkou vodou.

 

Zdroj: Aquion

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Život Julie Andrews přiblíží nový dokument plný archivních záběrů

Julie Andrews se ve svých devadesáti letech ohlédne za kariérou, která začala v britských varieté a přivedla ji až mezi největší filmové hvězdy. Připravovaný dokument nabídne nové rozhovory i dosud nepublikované archivní záběry.

Britská firma prodala 178 bitcoinů. Penězi předčasně splatila dluh

Britská společnost Smarter Web Company prodala téměř 178 bitcoinů a získané peníze použila na předčasné splacení svého závazku. Transakce měla hodnotu přibližně 11,7 milionu dolarů. Firma se tím zároveň vyhnula možnému vydání více než 7,7 milionu nových akcií.

Indie: Levhart zaútočil v obchodě s alkoholem. Pohotový prodavač ho uvěznil uvnitř

Do obchodu s alkoholem v severoindickém státě Rádžasthán nečekaně vnikl leopard a zaútočil přímo na prodavače. Zraněnému muži se nakonec podařilo šelmu uvěznit přímo uvnitř obchodu.

Demonstranti se střetli s albánskou policií při protestech proti resortu Jareda Kushnera v Albánii

Albánské protesty proti plánovanému luxusnímu resortu spojenému s Jaredem Kushnerem přerostly v otevřený střet s policií. Demonstranti kritizují možné poškození chráněné přírody, nejasnosti kolem vlastnictví pozemků i celkově korupční poměry v zemi. Hnutí, které si říká "plameňáková revoluce", už téměř dva měsíce tlačí na vládu premiéra Ediho Ramy.

V Kongu si ebola vyžádala už více než 1000 obětí, počet nakažených přesáhl 2500

Počet potvrzených obětí eboly v Kongu vzrostl na 1033 a počet nakažených dosáhl 2536, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje zveřejněné ve středu v noci. Předchozí bilance uváděla 999 mrtvých a 2423 nakažených. Podle Reuters jde o nejrychleji se šířící epidemii eboly v historii.

Sněmovna USA schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 1,15 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu těsnou většinou schválila návrh obranného rozpočtu v rekordní výši 1,15 bilionu dolarů (24,4 bilionu Kč). Návrh rovněž zahrnuje ustanovení o užší spolupráci Pentagonu s Izraelem či přejmenování amerického ministerstva obrany na ministerstvo války. Opatření navzdory výhradám demokratů prošlo dolní komorou Kongresu v poměru 216 ku 212 hlasům. Píší o tom agentury Reuters a AP.

Milan Petržela ukončil profesionální fotbalovou kariéru

Milan Petržela po více než dvou desetiletích uzavřel profesionální fotbalovou kariéru. Rekordman v počtu ligových startů odehrál v nejvyšší soutěži 537 zápasů a získal řadu trofejí. Ve 43 letech se rozhodl skončit, protože podle svých slov už mu fotbal nepřinášel stejnou radost jako dříve.

Francouzské úřady kvůli požáru u Bordeaux evakuovaly tisíce lidí

Francouzské úřady kvůli lesnímu požáru na pobřeží Atlantiku u Bordeaux preventivně evakuovaly 10.000 turistů a asi 1000 obyvatel. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na prohlášení departementu Gironde z dnešního rána. Server regionálních rozhlasových stanic ici.fr s odvoláním na své zdroje uvedl, že evakuovaných je celkem takřka 12.000 a že požár u obce Saumos západně od Bordeaux se rozšířil na 2400 hektarů. Portál departementu je v současné době nedostupný.

Zástupci států EU podpořili 21. balík sankcí proti Rusku, Řecko stáhlo blokaci

Zástupci států EU dnes podpořili přijetí 21. balíku sankcí proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, potvrdil unijní diplomat. Nová omezení se dlouho nedařilo schválit zejména kvůli výhradám, které mělo Řecko v souvislosti s omezením přepravy ruského zkapalněného plynu (LNG), což by podle Atén citelně zasáhlo řeckou lodní dopravu. Nakonec si Řecko podle informací ČTK vyjednalo určité ústupky.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvé po útocích protivníka i útoky na infrastrukturu

Ruský útok v ukrajinské Sumské oblasti si v noci na dnešek vyžádal jednoho mrtvého. Rozsáhlému útoku čelila také Oděsa. V Rusku a na okupovaném poloostrově Krym zemřeli tři lidé, v Uljanovské oblasti zasáhl dron objekt infrastruktury. Informovaly o tom dnes ukrajinské a ruské úřady.

Válka s Íránem už USA stála 37,5 miliardy dolarů. Hegseth požádal Kongres o další finance

Válka s Íránem už USA vyšla přibližně na 37,5 miliardy dolarů (zhruba 794 miliard korun), odhadl v úterý na dotaz zákonodárců americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve skutečnosti však mohou být výdaje ještě vyšší, odhad totiž nezahrnuje náklady na opravu poškozených vojenských základen na Blízkém východě. Hegseth navíc vyvolal pobouření, když Kongres požádal o dalších 87 miliard dolarů (asi 1,84 bilionu korun).

Ministři zahraničí USA a Ruska jednali o konfliktu na Ukrajině i vztazích

Americký ministr zahraničí Marco Rubio dnes ve filipínské Manile jednal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o válce na Ukrajině, ale také o normalizaci vztahů jejich zemí. Rusko je podle Lavrova připravené na urovnání konfliktu, ministr ale zároveň varoval před americkými dodávkami zbraní na Ukrajinu, napsaly dnes agentury.

Trump vzdal hold vojákům padlým na Blízkém východě. Ještě předtím pohrozil Íránu

Těla čtyř amerických vojáků zabitých na Blízkém východě se ve středu vrátila do Spojených států v rakvích pokrytých vlajkami. Takzvaného důstojného převozu se účastnil i prezident Donald Trump, který se soukromě setkal s rodinami padlých. Přiznal, že to bylo „velmi těžké“. Ještě předtím přitom hrozil Íránu eskalací, která by ohrozila další tisíce amerických vojáků na Blízkém východě. Šéf Bílého domu trval na tom, že Američaům válka nevadí. Průzkumy však ukazují něco jiného.

USA provedly další vlnu útoků na Írán, podle Teheránu zahynuli dva lidé

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Útok začal ve středu v 17:30 východoamerického času (23:30 SELČ) a trval pět hodin. Výbuchy byly dosud hlášeny z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, uvedla agentura Reuters s odvoláním na íránská média. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé. S odkazem na bezpečnostní zdroj to sdělila íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím sdělil, že čelil íránskému dronovému útoku.

Hútíové udeřili na saúdské tankery, v Hormuzu explodovala loď

Jemenští povstalci Hútíové v Rudém moři zaútočili na dva saúdské ropné tankery, které podle nich narušily jejich blokádu. Americký prezident Donald Trump pohrozil, že pokud rebelové zablokují Rudé moře, tak se „o ně postará“. Jeden ze tří tankerů, který se snažil proplout Hormuzským průlivem, explodoval. USA mezitím zahájily další vlnu úderů na Írán, na což ropa reagovala růstem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama