Reklama

Odkaz velkého Maa žije. Výbor zkoumá odznáčky Číňanek, požaduje vysvětlení

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Skandál je to o něco menší, i tak ale nadzvedl část sportovní veřejnosti. Čínské dráhové cyklistky ovládly v Tokiu týmový sprint a na slavnostní ceremoniál, kdy se předávali medaile, přišly v kombinézách s odznáčky vyobrazujícími Maa Ce-tunga. MOV žádá vysvětlení.

Patří politika do sportu nebo ne? Na tuhle otázku se snaží najít odpověď snad každý fanoušek i sportovec. Mnozí mají za to, že v žádném případě, jiní se ale projevů svých politických názorů nebojí. Což bylo patrné třeba v loňské sezoně zámořské NBA.

Hráči nejslavnější basketbalové soutěže světa rušili zápasy a klekali si před úvodním hvizdem, stejně jako o něco později fotbalisté v Evropě. Třeba na Ostrovech se tohle stalo novým znakem, olympijské hry ale tohle v žádném případě trpět nechtěli.

Všemožnému klekání a vyjadřování se k politické situaci zatnuli pořadatelé tipec. I tak se ale našli tací, kteří si s tím nelámali hlavu. Čínské drážní cyklistky Čung Tchien-š‘ a Pao Šan-ťü šly na závěrečný ceremoniál s odznáčky, na kterých byla hlava vůdce Maa Ce-tunga.

Pro některé krutovládce, pro jiné hrdina!

Asi takhle by se dala rozdělit společnost v Číně. Mao Ce-tung je považován za jednoho z nejkrutějších diktátorů v historii, na druhou stranu je ale doteď vyobrazen třeba na čínských bankovkách. Aby ho ale měli sportovci na bundě? To je přes čáru.

Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že jakékoliv pohnutky na pódiu, které by se byť minimálně blížily politice, bude sankciovat. Je tak jasné, že pokud nedojde k nějakému vysvětlení, Číňanky se pokutě nevyhnou.

„Kontaktovali jsme Čínský olympijský výbor a požádali je o podání zprávy o záležitosti,“ prohlásil mluvčí výboru Mark Adams.

Problém má i Američanka!

Kromě čínských jezdkyň má zaděláno na problém i stříbrná Raven Saundersová ze Spojených států. Ta si svým výkonem ve vrhu koulí vysloužila medaili, na závěrečném ceremoniálu ale zvedla ruce a překřížila je do písmene „X“. Což jí zřejmě radost trochu zakalí.

Podle svých slov to myslela dobře. „Bylo to gesto solidarity vůči utlačovaným. Chtěla bych, aby reprezentovalo všechny lidi na světě, kteří bojují a nemají možnost mluvit za sebe,“ uvedla pro AFP.

Ani ona ale zřejmě trestu neunikne.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Sha’Carri Richardsonová

Marihuana ve sportu? Agentura WADA zváží její vyřazení z listu zakázaných...

Sportovní svět se kvůli dopingu často otřásá v základech. Sportovci musejí odevzdávat své medaile, není jim umožněn start na mítincích a dostávají stopky. Prohřešků je až až a zakázaných látek ještě víc. Marihuana by se ale ze seznamu mohla vymanit. Komise WADA začne v roce 2022 s přezkumem.
Cristiano Ronaldo

Sídlo za 180 milionů Ronaldovi nevoní. Portugalec se i s rodinkou...

Hvězdný portugalský kanonýr se přestěhoval do Anglie teprve před pár dny. Panství, které mu Manchester pronajmul, už ale opouští. Důvod? Ten vás možná trochu překvapí. Ronaldovi vadí hluk, který v okolí domu za téměř 180 milionů korun vydávají ovce. Fotbalista kvůli nim prý nemůže pořádně spát.
Anna Serme

Čeští squashisté na turnaji u pyramid. Účast na poslední chvíli, zážitek...

Pro squashisty jde o ikonický turnaj. Skleněný kurt je postavený přímo u pyramid, v něm se prohánějí nejlepší hráči světa. Letošního ročníku Egyptian Open se poprvé účastnili dva čeští hráči – Anna Serme a Martin Švec. Oba se dostali do programu na poslední chvíli jako náhradníci. „Seděl jsem doma s připravenými taškami a čekal na email od organizátorů. Ten přišel a já jsem byl za hodinku v autobuse na letiště,“ popisoval Švec, hráč první světové stovky. „Měla jsem obrovskou radost, že jsem se tam dostala. Letenku se mi podařilo koupit v den odletu,“ doplnila Serme.
Manchester United

Další edice Ligy mistrů je tady. Jsme na ni připravení, hlásí...

Fotbaloví nadšenci z celého světa se tohoto dnes nemohli dočkat. Dnes startuje zbrusu nový ročník Ligy mistrů, tedy nejprestižnější klubové soutěže v Evropě. Na úvod nás čeká spoustu zajímavých zápasů, mezi kterými vyčnívá třeba souboj Barcelony a Bayernu Mnichov či bitvy šampionů z Chelsea proti Zenitu.
Donald Trump

Show po americku. Holyfield míří zpět do ringu, jeho návrat bude...

Legendární boxer Evander Holyfield se vrací do ringu a v mnoha ohledech to bude zajímavá podívaná. Bude to show jako hrom. Těžká váha čeká fanoušky v ringu, ale i za mikrofonem. Bude to nevídaná věc, která se může stát asi jenom v Americe.
Alisson Becker

Víkend v PL bez Brazilců. FIFA vyhověla požadavku, v bráně City...

Reprezentační pauza pomalu končí a jednotliví hráči se vracejí zpět do svých klubů. To však neplatí pro některé Brazilce, kteří si na svůj pobyt na hřišti ještě počkají. Nejeli na sraz, kluby je nepustily a o víkendu si nezahrají. Premier League čeká velice zvláštní ligové kolo.
Reklama
Reklama
Reklama