Reklama
11.4 C
Czech
Pátek 3. dubna 2026
ZprávyOdcházející prezident Donald Trump se dostal na blacklist Íránu

Odcházející prezident Donald Trump se dostal na blacklist Íránu

Odcházející prezident Donald Trump se v úterý dostal na černou listinu Íránu, stejně jako několik současných i bývalých vysoce postavených amerických úředníků. Na černé listině se ocitli kvůli činům, které země označila za teroristické a protilidskoprávní. Tento krok je považovaný za symbolický. Informovala o tom agentura Reuters.

Írán oznámil umístění Donalda Trumpa a několika dalších amerických úředníků na černou listinu, a to poslední den Trumpovy administrativy. Tento krok nyní umožňuje zemi zabavit sankciovaným osobám jakákoliv aktiva (majetek, peníze,…) v Íránu. O takových aktivech však nejsou žádné zprávy. Dle všeho tak tento krok nebude mít na odcházejícího amerického prezidenta a další vysoce postavené americké úředníky finanční dopad.

Mezi úředníky, kteří se objevili na černé listině, je ministr zahraničí Mike Pompeo, bývalý ministr obrany Mark Esper, ředitelka CIA Gina Haspel, úřadující ministr obrany Christopher Miller a ministr financí Steven Mnuchin. Uvedlo to ve svém prohlášení, které přinesla státní média, ministerstvo zahraničí.

Úředníci se na černé listině ocitli „za jejich úlohu v teroristických a protilidskoprávních aktivitách namířených proti Íránu a jeho občanům“, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Saeed Khatibzadeh.

Mezi další osoby na blacklistu patří například bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton, americký zmocněnec pro Írán Brian Hook a americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams.

Neshody mezi USA a Íránem

Před koncem mandátu Donalda Trumpa se hrozba konfliktu s Íránem zvyšovala. Ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif uvedl na začátku tohoto roku, že americký prezident Donald Trump by se mohl v jeho posledních dnech ve funkci pokusit najít záminku k útoku.

V pátek Washington uvalil na některé iránské společnosti sankce. Týká se to těch společností, které obchodovaly s Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL), a třech íránských subjektů kvůli šíření konvenčních zbraní. Vedoucí kanceláře íránského prezidenta Mahmoud Vaezi sankce odmítl a uvedl, že je to „show“, která ukazuje nepřátelství Trumpovy administrativy vůči Íránu.

V roce 2018 odstoupil Donald Trump od mezinárodní dohody týkající se íránského jaderného programu a opětovně uložil na Írán ochromující ekonomické sankce. V reakci na to Teherán porušil mnoho klíčových omezení dohody týkajících se svých jaderných aktivit. Írán uvedl, že lze porušení rychle zvrátit, v případě, že budou kroky USA zrušeny.

Nově zvolený americký prezident Joe Biden uvedl, že Washington se k jaderné dohodě znovu připojí, pokud Írán obnoví její přísné dodržování.

Reklama

Doporučujeme

Kuba kvůli tlaku Spojených států propustí přes 2000 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila, že propustí 2 010 vězňů. Jde o největší podobný krok za poslední roky, který přichází v době rostoucího tlaku ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Oběžná dráha kolem Země se zaplňuje a rizika rostou

Vesmír kolem Země se rychle mění. Z prostoru, který byl ještě donedávna téměř prázdný, se stává stále hustěji zaplněná oblast plná satelitů a další techniky. Odborníci přitom upozorňují, že tahle nová vesmírná závodní dráha není jen technická nebo geopolitická otázka. Stále víc se mluví i o dopadech na životní prostředí.

Francouzská loď proplula Hormuzským průlivem

Francouzská kontejnerová loď skupiny CMA CGM proplula Hormuzským průlivem. Jde o první plavidlo francouzského vlastníka, které tudy projelo od chvíle, kdy na konci února začala válka.

Nový americký granát zabíjí tlakovou vlnou

Americká armáda představila po téměř šedesáti letech nový smrtící ruční granát. Nová zbraň s označením M111 má být určená hlavně pro boj ve městech a uzavřených prostorech, kde má oproti dosud používaným granátům snížit riziko vedlejších škod.

Prezidenti Francie a Koreje chtějí spolupracovat na otevření Hormuzského průlivu

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Soulu se svým jihokorejským protějškem I Če-mjongem dohodl, že budou spolupracovat na znovuotevření Hormuzského průlivu a zmírnění světové ekonomické nejistoty způsobené válkou na Blízkém východě. Napsala to agentura AP. Válku zahájily 28. února Izrael a USA údery na Írán, který mimo jiné blokuje tuto vodní cestu.

Tesle se hromadí neprodané elektromobily

Tesla má za sebou kvartál, který na první pohled nevypadá špatně, ale při bližším pohledu odhaluje nový problém. Automobilka v prvních třech měsících roku vyrobila výrazně víc aut, než kolik jich dokázala dodat zákazníkům. Na skladech a odstavných plochách jí tak zůstalo přes 50 tisíc neprodaných elektromobilů, nejvíc v historii firmy.

Situace na frontě je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců, řekl Zelenskyj

Situace na frontě ve válce s Ruskem je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců. Dnes to podle agentury Reuters řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něho minulý měsíc zmařily ruskou ofenzívu.

Írán zasáhl ropnou rafinérii v Kuvajtu, v plynárenském zařízení v Emirátech hoří

Íránské bezpilotní letouny dnes zaútočily na kuvajtskou ropnou rafinérii Mína al-Ahmadí, kde vypuklo několik požárů. Íránský útok v zemi také poškodil část elektrárny a odsolovacího zařízení, zatímco plynárenské zařízení ve Spojených arabských emirátech (SAE) muselo kvůli dopadům trosek pozastavit provoz, napsaly tiskové agentury a média.

Rusko bombardovalo sever Ukrajiny, zemřel jeden člověk

Jeden člověk zemřel a další tři dnes ráno utrpěli zranění při ruském bombardování města Šostka v severoukrajinské Sumské oblasti. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Oleh Hryhorov. Útoky, které ruské síly v noci podnikly na Charkov, zranily pět lidí, napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na policii. Mluvčí ukrajinského letectva podle agentury Reuters varoval, že Rusko od čtvrtka proti Ukrajině vede rozsáhlý útok a že ve vzdušném prostoru je stále velký počet nepřátelských dronů.

Írán tvrdí, že sestřelil americkou stíhačku F-35 a že pilot je asi mrtvý

Írán tvrdí, že jeho protivzdušná obrana v centrální části země sestřelila americký bojový letoun F-35 a že pilot pravděpodobně nepřežil, napsaly tiskové agentury s odvoláním na íránská média. Web The Times of Israel (ToI) napsal, že se ale zřejmě jednalo o americký stíhací letoun F-15E, nikoli F-35. Po zásahu íránskou palbou musel před dvěma týdny nouzově přistát jiný bojový letoun F-35. USA spolu s Izraelem rozpoutaly na konci února válku proti Íránu, který provádí odvetné údery.

Otevře se Hormuzský průliv? Írán a Omán připravují protokol

Írán a Omán chystají protokol o monitorování a tranzitu lodí Hormuzským průlivem. Americké akcie tak vzrostly a ceny ropy klesly. Tato informace totiž dává naději na znovuzpřístupnění klíčové exportní trasy pro ropu bez nutnosti použít sílu.

Ochromený Írán? Zpravodajci zpochybňují Trumpovy výroky

Zhruba polovina odpalovacích zařízení Íránu zůstala neporušena. V jeho arzenálu se stále nachází tisíce dronů a dostatek raket k rozpoutání chaosu na Blízkém východě. S takovým hodnocením přišly americké zpravodajské služby. Odporují tak tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, podle nichž byla schopnost Íránu odpalovat rakety a drony dramaticky omezena.

Trump odvolal ministryni spravedlnosti Bondi, nahradí ji Blanche

Americký prezident Donald Trump odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondi. Oznámil to na své sociální síti. Úřadujícím ministrem spravedlnosti se podle Trumpa stane dosavadní náměstek Todd Blanche. Podle agentury Reuters šéfovi Bílého domu vadilo, jak Bondi postupovala v kauze zveřejňování složek týkající se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Trump byl údajně také stále více frustrován tím, že Bondi nejednala dostatečně rychle při stíhání kritiků a protivníků, proti nimž chtěl prezident vznést trestní obvinění.

John Travolta debutuje jako režisér na festivalu v Cannes

John Travolta se po letech vrací na filmový festival v Cannes. Tentokrát ale v nové roli. Poprvé představí vlastní film, který vychází z jeho osobního příběhu i dlouhodobé vášně pro létání.

Francouzská policie podle Le Parisien zadržela europoslankyni Hassan

Francouzská policie zadržela francouzsko-palestinskou levicovou europoslankyni Rimu Hassan kvůli údajnému schvalování terorismu. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval list Le Parisien, podle kterého se případ týká příspěvku na síti X, kde Hassan odkazovala na jistého propalestinského japonského radikála. Podle zdrojů agentury AFP policie v tašce zadržené europoslankyně našla malé množství syntetických drog.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama