Ve světě koluje nejméně 4000 variant viru, který způsobuje onemocnění covid-19, což vyvolává tlak na adekvátní adaptaci vakcín, uvedlo ve čtvrtek Spojené království. Britští vědečtí pracovníci tak začali zkoumat možnosti kombinování dávek od Pfizeru a AstraZenecy, informovala agentura Reuters.
Protože virus mutuje, byly zdokumentovány tisíce variant, včetně takzvané britské, jihoafrické a brazilské, které se šíří rychleji než jiné. Podle britského ministra pro zavádění vakcín Nadhima Zahawiho není příliš pravděpodobné, že by současné vakcíny proti novým variantám nefungovaly.
„Je velmi nepravděpodobné, že by současná vakcína nebyla účinná u variant, ať už britské nebo jiných, zvláště pokud jde o těžký průběh nemoci a hospitalizace,“ řekl Zahawi pro Sky News. „Všichni výrobci, Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca a další, zkoumají, jak mohou vylepšit svou vakcínu, aby se ujistili, že jsme připraveni na jakoukoli variantu,“ upozornil Zahawi s tím, že ve světě covidu nyní existuje asi 4000 variant.
I když vzhledem k mutacím při replikaci viru vznikly tisíce variant, bude pravděpodobně jen velmi malá část z nich natolik podstatná, aby podle British Medical Journal došlo k významné změně viru.
Takzvaná britská varianta, známá jako VUI 202012/01, je definována několika mutacemi spike proteinu, který viry používají k vazbě na lidský receptor ACE2, a je nakažlivější.
„Máme největší odvětví sekvenování genomu, respektive zhruba 50 procent celosvětového sekvenování genomu. Vedeme záznamy všech variant, abychom byli připraveni reagovat na jakoukoli výzvu, kterou virus může přinést, a mohli vyvinout další vakcínu,“ prohlásil Zahawi.
Nový koronavirus, známý jako SARS-CoV-2, si podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse na celém světě od roku 2019 vyžádal 2 271 232 životů.
Izrael je v počtu oočkovaných na počet obyvatel v současné době daleko před zbytkem světa. Následují Spojené arabské emiráty, Spojené království, Bahrajn, Spojené státy a dále Španělsko, Itálie a Německo.
Británie testuje kombinování vakcín od společností Pfizer a AstraZeneca
Británie ve čtvrtek zahájila studii hodnotící imunitní reakci v případě, že jsou použity dvě dávky různých vakcín, konkrétně očkovací látky od společností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca/Oxford.
Britští vědci, kteří za studií stojí, uvedli, že údaje o očkování lidí dvěma různými typy vakcín by mohly pomoci pochopit, zda lze očkovací látky šířit po celém světě s větší flexibilitou. První data o imunitních odpovědích by měla být k dispozici kolem června.
Pokus bude zkoumat imunitní odpovědi na počáteční dávku vakcíny Pfizer následovanou posilovací dávkou přípravku AstraZenecy a naopak s intervaly od 4 do 12 týdnů.
Vakcína na principu mRNA, kterou vyvinula společnost Pfizer ve spolupráci s firmou BioNTech, i očkovací látka na bázi virového nosiče vyvinutá Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca, jsou nyní Britům podávány s 12týdenním odstupem mezi dvěma dávkami stejné vakcíny.