-10.8 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
CestováníOd klikatých řek po zlaté pláže. Valencie je snem cyklistů

Od klikatých řek po zlaté pláže. Valencie je snem cyklistů

Valencie, která se koupe ve středomořském slunci a je korunována jako Evropské zelené hlavní město roku 2024, láká cestovatele příslibem udržitelných krás. Je jako stvořená pro cyklistickou dovolenou.

Titul Zelené hlavní město není jen poctou, ale také pozvánkou k poznávání Valencie způsobem šetrným k životnímu prostředí. Rozsáhlá síť cyklostezek umožňuje návštěvníkům pohybovat se po tomto španělském městě zdarma. Počínaje jeho oslnivým historickým jádrem.

Jak prozkoumat Valencii na kole

Cesta zelenými plícemi města vás zavede kolem toku řeky Turia, přes historické centrum, podél pláže, do El Cabañal, a nakonec do klidné náruče La Albufera.

„Valencie je velkolepé město, už teď patří do žebříčku nejlepších hlavních měst na světě, která stojí za to navštívit. Očekáváme, že v roce 2024 bude Valencie i nadále stoupat a dosáhne nových výšin,“ říká Nuria Montes, radní pro cestovní ruch regionu Valencie.

Rychlá proměna města v destinaci šetrnou k životnímu prostředí definuje zážitky návštěvníků. Za pouhý rok prošla Valencie pozoruhodnou proměnou a každý kilometr cyklostezky je svědkem závazku města k udržitelnosti.

Zelený tok řeky Turia: městská příroda v nejlepším světle

„Kdybych měla navštívit Valencii na kole, určitě bych začala u říčního parku Turia, je to náš centrální park,“ navrhuje Nuria Montes.

Zelený tok řeky Turia je pozoruhodný městský park, který se zrodil z upraveného koryta řeky. Tato oáza s více než 10 kilometry vyhrazených cyklostezek se vine srdcem města a propojuje parky, zahrady a rekreační prostory.

Po proudu řeky Turia se dostanete k futuristickému Městu umění a věd, modernímu vědeckému a kulturnímu komplexu s úchvatnou architekturou. Jeho bílé futuristické budovy se staly ikonami města.

Projeďte se historickým centrem Valencie

Od modernistického severního nádraží se můžete projet jedním z největších historických center v Evropě, ulicemi plnými památek, jako jsou Plaza de la Reina, la Catedral a la Plaza Redonda.

Nenechte si ujít La Lonja de la Seda neboli Hedvábnou burzu. Mistrovské dílo pozdně gotické architektury, které původně sloužilo k obchodu s hedvábím. Doporučujeme také Centrální trh, největší trh s čerstvými produkty v Evropě.

El Cabañal a odpočinek na pláži

Zlatavý písek valencijských pláží vybízí nejen k odpočinku a opalování, ale je také důkazem snahy o udržitelnost. Od jihu ustupují rýžová pole plážím, které hrdě mávají evropskou modrou vlajkou. V okolí se nachází také přístav Marina de Valencia, který stojí za krátkou zastávku.

Pokud se vydáte do historické rybářské čtvrti El Cabañal, objevíte čtvrť, kde se tradice hladce snoubí s moderností. Úzké uličky, barevné domy a příjemný mořský vánek vytvářejí jedinečnou atmosféru. Při projížďce na kole po El Cabañal si můžete prohlédnout krásnou architekturu a pouliční umění.

La Albufera: Dokonalá kombinace přírody a tradice

Cyklistika přes L’Albufera vám umožní poznat tři přírodní spižírny Valencie: rýžová pole, čerstvé ryby a zeleninu a ovoce ze sadu, který město obklopuje.

La Albufera je největší španělské jezero a ceněný mokřad. Při jízdě na kole po stezkách obklopujících lagunu si návštěvníci mohou vychutnat osvěžující přírodní krajinu. Tato oblast je živoucím důkazem křehké rovnováhy mezi ochranou životního prostředí a ctěním tradičních způsobů života.

Den zakončete prohlídkou přístavní oblasti a ochutnávkou rozmanité gastronomické nabídky, kterou Valencie nabízí. „Od lahůdek oceněných michelinskou hvězdičkou až po tradiční kuchyni. Na každém rohu najdete příležitost uspokojit všechny chutě i finanční možnosti,“ říká Nuria Montes.

Reklama

Doporučujeme

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama