V neděli britský ministr pro zavádění vakcín uvedl, že posilující dávka očkovací látky na podzim a poté každoroční vakcinace jsou v boji s pandemií covidu-19 velmi pravděpodobným scénářem. Reagoval tak na probíhající boj Spojeného království s novými variantami koronaviru, informovala agentura Reuters.
Británie již podala více než 12 milionů prvních dávek vakcín proti covidu-19 a je na dobré cestě dosáhnout cíle naočkovat všechny v nejzranitelnějších skupinách do poloviny února.
Vědce a odborníky z oblasti veřejného zdravotnictví momentálně nejvíce znepokojuje takzvaná britská, jihoafrická a brazilská varianta. Ty se podle dostupných informací šíří rychleji než jiné.
„Každoroční očkování nebo posilující dávka na podzim a poté každý rok se jeví jako velmi pravděpodobný scénář. Je to stejné jako očkování proti chřipce, kde se podíváte na to, jaká varianta viru se ve světě šíří,“ řekl Nadhim Zahawi pro BBC.
Vakcína AstraZenecy má omezenou účinnost proti jihoafrické variantě
Podle BBC společnost AstraZeneca v sobotu informovala, že její vakcína vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou poskytuje na základě prvních údajů ze studie, která by měla být publikována v pondělí, pouze omezenou ochranu proti mírnému a středně závažnému průběhu onemocnění způsobeného jihoafrickou variantou.
„Nicméně jsme nebyli schopni jednoznačně určit účinek vakcíny proti těžkému průběhu onemocnění a hospitalizaci, protože studie se zúčastnili převážně mladí a zdraví dospělí,“ prohlásil podle Reuters mluvčí AstraZenecy.
Společnost však uvedla, že věří, že její vakcína může ochránit před závažným průběhem. Neutralizační aktivita protilátek byla ekvivalentní jako v případě jiných vakcín proti covidu-19, které prokázaly ochranu před závažným průběhem.
Spojené království podle oficiálních údajů v neděli oznámilo dalších 15 845 případů covidu-19 a 373 úmrtí do 28 dnů od pozitivního testu.
Úspěšná realizace vakcinačního plánu ve Velké Británii ovšem podněcuje debatu o tom, jak brzy může vláda zmírnit širší protiepidemická opatření, a to uprostřed plánování opětovného otevření anglických škol v březnu.
Očkovací pasy Británie nechystá
Zatímco některé státy zvažují zavedení očkovacího pasu, který by umožnil zmírnění opatření v oblasti cestování, Zahawi řekl, že Británie takový systém nezavede. Lidé si nicméně v případě potřeby mohou vyžádat potvrzení od svého lékaře.
„Takhle ve Spojeném království nejednáme. Jednáme se svolením,“ řekl. „Zatím nevíme, jaký dopad má vakcína na přenos, a bylo by to diskriminační,“ vysvětlil Zahawi.