Lidé jsou už rok zavření doma v lockdownu a očekávalo by se, že kvůli nedostatku zábavy budou pracovat na plození potomků. Místo toho ale USA i Evropa čelí jednomu z největších propadů porodnosti v historii, píše BBC.
Frederike (33) se loni na začátku pandemie přestěhovala ke svým starším rodičům, aby o ně pečovala. Zpočátku to brala jako dar, že bude trávit čas se svou rodinou. Po několika měsících v lockdownu ale začala německá žena cítit pocit zmaru. Uvědomila si, že je single, a pandemie ji okrádá o nejlepší roky života. Šance, že by v kompletně uzavřené zemi potkala někoho, s kým by založila rodinu, jsou významně nižší.
„Sedím zavřená doma v době, kdy bych mohla mít dítě. Času je málo, a celý svůj život jsem musela pozastavit. Až tohle skončí, možná už budu neplodná,“ cituje BBC Frederike. Ta zkoušela online seznamky, ale zimní počasí s teplotami pod nulou venkovnímu randění nepřeje.
Lidí jako Frederike je v USA i v Evropě mnoho. Proto demografy nepřekvapilo, že místo očekávaného baby boomu čelí euroatlantická civilizace zcela opačnému efektu. „Když vidím, jak moc pandemie udeřila, nejsem překvapen. Ale i tak je šokující vidět, že se to opravdu děje v reálném čase,“ komentuje propad porodnosti Philip N. Cohen, profesor sociologie na univerzitě v Marylandu. Ekonomové z amerického Brookings Institute loni v červnu spočítali, že v Americe se díky lockdownu narodí o 300 tisíc-500 tisíc dětí méně. A zhruba v tu samou dobu ukázala evropská studie, že polovina párů v Německu a Francii, které plánovaly mít v roce 2020 dítě, své rozhodnutí odložila. 37% Italů dokonce tento plán úplně vzdalo.
Těhotenské testy už lidé negooglí
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) klesla v USA v prosinci 2020 porodnost o osm procent. Španělsko má nejnižší porodnost v historii, klesla o dvacet procent. Podobný pokles hlásí i Francie, Estonsko, Litva a Lotyšsko. Výrazný propad v porodnosti neděsí jen USA a Evropu, potýká se s ním i Tchaj-wan a Jižní Korea.
Podle studie amerického Institute of Labor Economics bude tento neutěšený stav trvat ještě měsíce. Institut zkoumal například to, jak lidé vyhledávají na Googlu termíny jako „těhotenský test“ a „ranní nevolnost“. Z toho už v říjnu předpovídal, že v únoru spadne porodnost v USA o patnáct procent. Podle jeho současných předpovědí bude tento pokles trvat nejméně do srpna. Podle nich se bude jednat o nejvýraznější snížení porodnosti nejen od finanční krize v letech 2008-2009, ale překoná i neblahé následky velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století.
Jsou ale země, které čelí opačnému problému: například v Indonésii se očekává, že se kvůli pandemii narodí o půl milionu více dětí. Lidé přestali používat ochranu, v chudé zemi si ji nemohou dovolit. Během lockdownu vláda rozdávala letáky, na kterých stálo: „Tátové, prosím, dávejte si pozor. Můžete mít sex, můžete se brát. Ale nesmíte otěhotnět.“
Souloží lidé méně?
Tak proč se Evropě a USA nedaří? Jedna z teorií je, že lidé méně provozují sex.
Kinsey Institut zjistil, že sexuální život Američanů se ztenčil o 40 procent. Jiná studie v Číně ukázala podobné výsledky. Ale psycholožka a sexuoložka Marieke Dewitte z univerzity v Maastrichtu upozorňuje, že lidé by tyto studie měli brát s rezervou. „Pandemie ovlivňuje lidi a jejich sexuální život velmi proměnlivě. U některých lidí stres sexuální touhu zabíjí, ale u jiných ji naopak povzbuzuje,“ uvedla.