Měla to být přelomová žaloba. Dva starší z Torresových ostrovů chtěli přimět australskou vládu, aby nesla právní odpovědnost za škody způsobené klimatickou změnou. Místo toho ale odešli od soudu s prázdnou – a s těžkým srdcem.
V roce 2021 podali dva vůdci z odlehlých ostrovů Boigu a Saibai žalobu na australskou vládu. Tvrdili, že selhala ve své povinnosti chránit jejich domov před klimatickými dopady. Do boje šli nejen za sebe, ale za celou komunitu ohroženou stoupající hladinou moře.
V červenci 2025 ale federální soud rozhodl: žádná právní odpovědnost vlády za škody způsobené změnou klimatu neexistuje. „Australský stát nemá vůči obyvatelům Torresových ostrovů žádnou právní povinnost je chránit,“ uvedl soudce Michael Wigney. I když uznal devastující dopady na ostrovy, pro právní odpovědnost to podle něj nestačilo.
Klima ničí domovy i kulturu
Ostrovní komunity v Torresově průlivu čelí přílivovým vlnám, erozi, slanění půdy i mizení tradičních ryb. Místní kultura Ailan Kastom, hluboce spjatá s půdou a předky, je ohrožena. „Když Boigu zmizí pod vodou, nebudu nikým,“ řekl u soudu Pabai, jeden ze starších komunity na Boigu.
Soud uznal, že vláda v minulosti „nevzala vážně nejlepší vědecké poznatky“ při stanovování emisních cílů. Ale zároveň zdůraznil, že taková rozhodnutí spadají pod jádro vládní politiky. A ta se má řešit u volebních uren, ne u soudce.
⚖️ #Indigenous #Australians on the 🇦🇺 Torres Strait Islands suffered a major legal defeat Tuesday in their bid to hold the government accountable for weak emissions targets.
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 15, 2025
🌊 The islands face rising sea levels far above the global average.
➡️ https://t.co/MDLBOUVuJW pic.twitter.com/ln4oLXQE7c
Naděje žije dál
Přestože žaloba neuspěla, soud dal žalobcům částečně za pravdu v tom, že klimatické změny ničí jejich území. „Srdce mi krvácí, ale nevzdáme se,“ řekl po rozsudku druhý starší, Paul. Právní tým nyní zvažuje odvolání.
Změna zákona je nutná
Podle expertů případ ukázal, že australské právo nestačí na realitu klimatické krize. „Zákony se musí přizpůsobit nové době,“ uvedla právnička Isabelle Reinecke z Grata Fund, která žalobu podporovala. Přirovnala ji k boji za původní práva v případu Mabo.
Vláda slibuje změnu
Ministři současné vlády uznali, že Torresovy ostrovy už pociťují dopady klimatu. Slíbili pokračování snižování emisí i nový adaptační plán. Zda to ale přijde včas, aby ostrovy vůbec přežily, zůstává nezodpovězenou otázkou.