Spojené království a Evropská unie oznámily sérii nových dohod, které představují nejvýraznější posun v jejich vztazích od brexitu. Obě strany se v pondělí dohodly na posílení obranné spolupráce, zmírnění hraničních kontrol a uzavřely novou dohodu o rybolovu. Setkání se uskutečnilo během prvního formálního summitu mezi Británií a EU od roku 2020. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
Britský premiér Keir Starmer, který jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen v Londýně, označil dohodu za nový začátek ve vztazích s evropským blokem. „Je čas dívat se vpřed. Posunout se od starých, vyčpělých debat a politických bojů k rozumným a praktickým řešením, která přinesou Britům to nejlepší,“ prohlásil Starmer, který v referendu o brexitu podpořil setrvání v EU.
Jádrem resetu je obranný a bezpečnostní pakt, který umožní Británii podílet se na všech společných zakázkách a otevře cestu britským společnostem včetně BAE, Rolls-Royce a Babcock k účasti na programu přezbrojení Evropy v hodnotě 150 miliard eur (zhruba 3,7 bilionu korun).
🚨🎥 WATCH: Keir Starmer's press conference at the UK-EU summit
— Politics UK (@PolitlcsUK) May 19, 2025
– "Britain is back on the world stage"
– Deal is a "win win", "good for both sides" and gives the UK the best access to the EU market of any non-member country pic.twitter.com/XmCeI7PXsm
Méně papírování usnadní obchod
V oblasti obchodu došlo ke zmírnění některých hraničních kontrol a zjednodušení certifikací pro vývoz živočišných a rostlinných produktů. Podle britské vlády opatření pomohou obnovit export tradičních výrobků, jako jsou britské burgery a klobásy, které byly po brexitu omezeny. „Více než 16 hodin čekající kamiony s čerstvými potravinami, které se kvůli byrokracii zkazí… to je přesně to, co chceme změnit,“ uvedl britský ministr pro vládní záležitosti Nick Thomas-Symonds.
Podle britské vlády dohoda s největším obchodním partnerem sníží byrokracii pro výrobce potravin a zemědělské produkty, což zlevní potraviny, zlepší energetickou bezpečnost a do roku 2040 přinese ekonomice téměř 9 miliard liber (přibližně 270 miliard korun). Držitelé britských pasů navíc budou moci v Evropě využívat více elektronických bran (eGates) a vyhnout se tak dlouhým frontám při kontrolách na hranicích. Kromě toho se obě strany dohodly na prodloužení přístupu evropských rybářských lodí do britských vod o 12 let, tedy do roku 2038.
Historické referendum o vystoupení z Evropské unie v roce 2016 odhalilo hluboké rozdělení britské společnosti, od migrace a suverenity až po kulturu a obchod. Výsledek hlasování odstartoval jedno z nejbouřlivějších období v britské politice, během něhož se vystřídalo pět premiérů a došlo k výraznému zhoršení vztahů s Bruselem.
Ačkoliv většina Britů podle aktuálních průzkumů brexitu lituje, návrat do EU si nepřeje. Politický manévrovací prostor premiéra Starmera navíc omezuje rostoucí popularita Nigela Farage, dlouholetého zastánce brexitu, který nyní ve volebních průzkumech vede, přičemž novou dohodu odsoudil.