Protext ČTKNový rekord. Počet členů SMS ČR dosáhl 2300

Nový rekord. Počet členů SMS ČR dosáhl 2300

Praha 27. srpna 2023 (PROTEXT) – Jaroslav v Pardubickém kraji se stala 2300. členem Sdružení místních samospráv ČR. Sdružení hájící zájmy zejména menších obcí překonalo tento milník v roce, kdy oslaví 15. výročí svého vzniku. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR, zasazuje se o spravedlivé dělení daňových výnosů, připomínkuje legislativní návrhy a prosazuje potřeby venkova a jeho obyvatel. Obcím nabízí řadu služeb, které pomáhají se správou a plněním stávajících i nových povinností, jako jsou například digitální technické mapy.

„Jsme vděční za to, že počet našich členů napříč republikou setrvale narůstá, dnes zastupujeme třetinu všech obcí a měst v České republice. Je to pro nás velký závazek a odpovědnost. Zájmy samospráv budeme nekompromisně hájit i nadále, ať už jde o rozpočtové určení daní nebo legislativní návrhy, které se obcí přímo dotýkají,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

Sdružení v posledních letech intenzivně rozšiřuje okruh služeb a benefitů pro členy, které starostům a zastupitelům pomáhají při správě obce. Aktuálně je mezi obcemi velký zájem například o pomoc se splněním nové zákonné povinnosti, kdy obce musejí poskytnout data pro krajské digitální technické mapy, které mají od příštího roku vzniknout. Řada obcí takovými digitálními daty o dopravní a technické infrastruktuře na svém území nedisponuje. SMS ČR proto spustilo projekt DTMka jednoduše.

„Abychom obcím tuto povinnost co nejvíce usnadnili, naše kompetenční centrum jim dokáže zajistit celý proces, ať už jde o pořízení dat, jejich převod do potřebného formátu, nebo jejich následnou správu v rámci digitální technické mapy,“ dodává Eliška Olšáková.

Svým členům poskytuje SMS ČR rovněž bezplatnou právní poradnu, pomáhá se zajištěním povinností vyplývajících z GDPR či s administrativou spojenou s čerpáním dotačních titulů. Pořádá pro starosty také bezplatné semináře, webináře a další užitečné vzdělávací akce. Členské obce dostávají pravidelný Starostův infoservis – přehled aktualit týkajících se samospráv.

„Jsme se starosty a zastupiteli v přímém kontaktu, v každém kraji i v hlavním městě máme krajského manažera, na kterého se mohou zástupci obcí kdykoliv obrátit. Krajští manažeři pomáhají hledat řešení pro potřeby obcí, předávají důležité informace o aktualitách a koordinují akce a vzdělávání v regionech,“ uvádí Jana Přecechtělová, výkonná ředitelka SMS ČR.

Značný zájem je mezi obcemi nyní o možnost společného nákupu energií – elektřiny a plynu – na komoditní burze. Díky společnému postupu více jak 130 subjektů formou aukce získají obce od prověřených dodavatelů výhodnější nabídky, než kdyby energie poptávaly samostatně.

Nejen v energetické oblasti poskytuje SMS ČR obcím poradenství prostřednictvím své platformy Obec 2030, která se zaměřuje na úsporná opatření, výstavbu obnovitelných zdrojů a energetický management. Na platformě najdou zájemci množství příkladů dobré praxe z obcí z celé republiky a rady odborníků. Už třetím rokem mohou obce soutěžit o nejlepší inovace v energetice, ale i v oblasti odpadového hospodářství, podpory biodiverzity nebo péče o krajinu.

SMS ČR oslaví 15 let svého úspěšného fungování na celostátní konferenci 22. a 23. listopadu ve Zlíně. V rámci konference vyhlásí také nejdéle sloužící starostky a starosty České republiky v každém kraji.

O Sdružení místních samospráv ČR

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 2200 obcí a měst v ČR.

Kontakt a další informace pro média:

Šárka Kuželová, tisková mluvčí SMS ČR

e-mail: kuzelova@smscr.cz

Doporučujeme

Air France a Airbus prohrály spor kvůli pádu letu AF447

Pařížský odvolací soud uznal společnosti Air France a Airbus vinnými z neúmyslného zabití v souvislosti s pádem letu AF447 z roku 2009. Při jedné z nejhorších leteckých tragédií ve francouzské historii zemřelo všech 228 lidí na palubě.

Stephen Colbert se rozloučil s The Late Show

Stephen Colbert po jedenácti sezonách končí v čele The Late Show. Jeho odchod uzavírá výraznou kapitolu americké noční televizní zábavy a zároveň otevírá otázky o tom, jak silně dnes do televizního průmyslu zasahuje politika.

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.

Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie

Německý kancléř Friedrich Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie. Učinil to v dopise zaslaném do Bruselu, o kterém dnes informovala agentura DPA. Reagoval přitom na žádost Ukrajiny o rychlé přijetí do evropského bloku. Plné členství a hlasovací práva v unii by Kyjev zatím podle Merzova návrhu dostat neměl.

Dva mrtvé si vyžádal dronový útok na ruskou Syzraň

Dva mrtvé a několik raněných si v noci na dnešek vyžádal dronový útok na město Syzraň v ruské Samarské oblasti. Oznámil to na platformě Telegram gubernátor oblasti Vjačeslav Fedoriščev. Ve městě je podle agentury Reuters velká rafinerie na zpracování ropy. Naopak na Ukrajině byli v noci na dnešek zabiti dva lidé při ruských útocích.

Samsung se na poslední chvíli vyhnul stávce. Ve hře byl globální trh s čipy

Odbory pozastavily stávku naplánovanou na čtvrtek po dosažení předběžné dohody se společností Samsung. Koncem května proběhne hlasování o jejím přijetí. Jihokorejští představitelé měli obavy z dopadů stávky na polovodičový trh. Jednání mezi odbory a Samsungem vedl ministr práce a zaměstnanosti Kim Young-hoon.

Napětí mezi Netanjahuem a Trumpem roste. Přou se o další postup proti Íránu

Americký prezident Donald Trump měl v úterý napjatý telefonát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti války s Íránem. Zatímco Trump chce zjistit, zda lze dohody dosáhnout diplomacií, Netanjahu prosazuje agresivnější přístup. Íránský prezident Masúd Pezeškijan upozornil, že urovnání je možné dosáhnout pouze diplomatickou cestou.

Angelina Jolie se vrací s nejosobnějším filmem své kariéry

Angelina Jolie představila trailer k novému filmu Couture, který ji vrací do hlavní role po delší pauze. Drama z prostředí pařížského týdne módy ale nesází jen na luxusní kulisy a romantiku. Herečka v něm otevírá i téma, které se jí bolestivě dotklo v osobním životě.

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama