7.4 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Cillian Murphy triumfuje na 30. ročníku předávání cen Screen Actors Guild Awards

Irský herec Cillian Murphy byl na 30. předávání cen Screen Actors Guild (SAG) v Los Angeles vyhlášen nejlepším hercem za svůj hvězdný výkon ve filmu Christophera Nolana "Oppenheimer". Sošku, které se příznačně říká soška "Actor", přijal Murphy s grácií a pokorou. "Je to nesmírně výjimečné, protože to pochází od vás," vyjádřil se ke svým hereckým kolegům a zamyslel se nad svou cestou od začínajícího hudebníka k uznávanému herci.

Ztráty ve válce na Ukrajině překročily hranici 500 tisíc

V době, kdy si připomínáme dva roky od chvíle, kdy se Moskva rozhodla zahájit rozsáhlou invazi na území svého souseda, se počet mrtvých a zraněných vojáků (tedy celkové vojenské ztráty) na obou stranách velmi pravděpodobně přehoupl přes magickou hranici pět set tisíc.

Nové pojetí vzdělávání: Summit Yidanovy ceny 2023 představuje inovativní nápady, které podněcují změny

Sledujte nás na sítích

Hongkong (Čína) 8. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Globální filantropická nadace Yidan Prize Foundation, která stojí za nejvyšším světovým oceněním v oblasti vzdělávání, uspořádala 4. prosince v Hongkongu očekávanou konferenci Yidan Prize Summit (Summit Yidanovy ceny) s podtitulem „Nápady, které podněcují změny: vše o řešení pro pokrok vzdělávání“.

V rychle se měnícím světě se stalo životně důležitým vybavit všechny studenty dovednostmi tvůrčího a kritického myšlení, které jim umožní stát se všestranně rozvinutými globálními občany. Odborníci na vzdělávání, tvůrci politik a filantropické nadace se proto sešli na summitu Yidanovy ceny 2023, aby zde společně diskutovali o tom, jak lépe vycházet vstříc potřebám dnešních žáků, a zabývali se v teorii i praxi inovativními nápady s potenciálem rozšířit přístup ke kvalitnímu vzdělávání.

Hosty z celého světa přivítal zakladatel Yidanovy ceny Dr. Charles Chen Yidan, který zároveň připomněl, že nápady mají moc podnítit změny. „Vizionářští pedagogové, kteří jsou tu dnes s námi, pevně věří v transformační sílu myšlenek. Jejich společná vize pomáhá společnosti pochopit, že všichni studenti mohou a musí uspět. Vyzývají nás, abychom přehodnotili své představy o dobrých třídách a dobrých vyučovacích postupech. Ukazují nám, že dobré vzdělání může být dostupné všem. Jejich činy neustále mění podobu vzdělávání a znovu upevňují jejich oddanost těmto myšlenkám.“

Summit zahájil svou přednáškou o potřebě obnovení investic a inovací ve vzdělávání vedoucí úřadu místního koordinátora OSN v Číně Joe Colombano. V přednášce se zamyslel se nad pojetím toho, co dnes znamená kvalita vzdělávání, a nadnesl podnětné otázky, které připravily půdu pro další diskuse. Zdůraznil, že vzdělávání musí držet krok s měnícími se potřebami ekonomiky, přičemž podtrhl jeho širší cíle, přesahující pouhou přípravu na zaměstnání – tedy koncepci vzdělávání jako prostředku, který umožňuje všem žákům naplno rozvinout svůj potenciál. Colombano dále připomněl, že kvalitní vzdělávání je mnohem více než jen jeden z cílů udržitelného rozvoje (SDGs) – je katalyzátorem dosažení všech 17 SDGs.

V prvním panelu se k odborníkům na vzdělávání z The University of Hong Kong připojila profesorka Michelene (Micki) Chiová, laureátka Yidanovy ceny za výzkum v oblasti vzdělávání pro rok 2023, profesor regent a držitelka ocenění fondu Dorothy Brayové, profesorka přírodních věd na Mary Lou Fulton Teachers College při Arizonské státní univerzitě (Arizona State University). Tématem byla Mickiina teorie kognitivního zapojení ICAP (Interactive, Constructive, Active, Passive – interaktivní, konstruktivní, aktivní, pasivní), která poskytuje učitelům osvědčený rámec pro usnadnění účinného zapojení studentů do výuky a pomáhá zlepšovat výukové metody od mateřské školy až po postsekundární vzdělávání i dále. Panelisté, jejichž diskusi moderoval ředitel pro partnerství nadace Yidan Prize Foundation dr. Christopher Thomas, hovořili o tom, jak interaktivní, konstruktivní a aktivní výukové aktivity rozvíjejí samostatnost studentů a podporují spolupráci.

Ve druhém panelu diskutovala výkonná ředitelka International Education Funders Group (IEFG) dr. Laura Savageová s vedoucími osobnostmi, které úspěšně iniciují společenské změny pro širší přístup studentů k transformační síle vzdělávání. Členky Yidanovy rady osobností, Dr. Rukmini Banerjiová, Vicky Colbertová a Wendy Koppová, reflektovaly své společné zkušenosti s urychlováním systémových změn díky využití vlivu sdílené mise a kolektivního – ale i místně zakotveného – vedení. Diskuse se věnovala také důležitosti základů vzdělávání, silných partnerských vztahů s vládou a občanskou společností či tomu, jak se každý – od rodičů až po vysokoškolské studenty – může stát nositelem změny.

Odpoledne se summit zabýval tím, jak mohou inovativní modely vysokoškolského vzdělávání prolomit bariéry v dostupnosti a cenové dosažitelnosti vzdělání. Laureát Yidanovy ceny za rozvoj vzdělávání pro rok 2023 Shai Reshef, rektor a zakladatel Lidové univerzity (University of the People), diskutoval s profesorem Arthurem Levinem, emeritním rektorem Teachers College na Kolumbijské univerzitě, o tom, jak zajistit, aby vysokoškolské vzdělávání udrželo krok s měnící se globální a digitální znalostní ekonomikou. Shai promluvil např. o tom, jak je důležité využít potenciál online technologií s otevřeným zdrojovým kódem pro zajištění přístupu ke kvalitnímu vysokoškolskému vzdělání každému způsobilému studentovi.

Na posledním zasedání dne diskutovaly držitelky Yidanovy ceny za rozvoj vzdělávání pro rok 2020 Lucy Lakeová a Angeline Murimirwa, generální ředitelka společnosti Idara-e-Taleem-o-Aagah, Baela Raza Jamilová, a bývalá ředitelka Světové banky pro globální vzdělávání Ruth Kagiaová o radikální inkluzi ve vzdělávání. Panelistky hovořily o tom, že klíčem k prosazení změn ve vzdělávání a prostřednictvím vzdělávání je postavit při tvorbě politik do středu zájmu nejvíce marginalizované a zranitelné osoby. Poznamenaly také, že radikální inkluze je odvážná a nesmlouvavá: vzdělávání a ochranu musí dostat každý student bez rozdílu. Neoddiskutovatelnou podmínkou jsou v tomto procesu intersekcionalita a spolupráce tvůrců politik s výzkumníky a odborníky z oblasti vzdělávání.

Ocenění laureátů Yidanovy ceny za rok 2023

Dne 3. prosince byla v rámci slavnostního večera Yidanovy ceny oficiálně předána Yidanova cena za výzkum v oblasti vzdělávání pro rok 2023 profesorce Michelene Chiové a cena za rozvoj vzdělávání pro rok 2023 Shaiovi Reshefovi. Tato ocenění představují uznání oběma odborníkům za jejich vynikající práci při vytváření příležitostí k realizaci vlastního potenciálu pro studenty. Oba laureáti se zároveň připojili ke globální komunitě nositelů změn ve vzdělávání Nadace Yidan Prize Foundation a Yidanově radě osobností (Yidan Council of Luminaries).

Nominujte nositele změn ve vzdělávání na Yidanovu cenu za rok 2024

Nominace na Yidanovu cenu lze podávat do 31. března 2024. Chcete-li se dozvědět více, případně sami nominovat transformativní osobnosti z oblasti vzdělávání, navštivte webové stránky Yidanovy ceny https://yidanprize.org/the-prize-and-nominations/nominations.

O NADACI YIDAN PRIZE FOUNDATION

Yidan Prize Foundation je globální filantropická nadace, jejímž posláním je vytvářet lepší svět pomocí vzdělávání. Prostřednictvím Yidanovy ceny a sítě inovátorů podporuje nadace myšlenky a postupy v oblasti vzdělávání – konkrétně takové, které mohou pozitivně změnit životy a společnost.

Yidanova cena je ocenění za inkluzivní vzdělávání, jež je udělováno jednotlivcům nebo týmům, kteří významným způsobem po teoretické nebo praktické stránce přispěli ke zlepšování vzdělávání.

https://yidanprize.org

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2291806/Professor_Michelene_Chi_2023_Yidan_Prize.jpg 

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2291807/Shai_Reshef_2023_Yidan_Prize.jpg 

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1636915/Yidan_Prize_Logo.jpg 

KONTAKT: Sonia Leung, [email protected]

 

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové na pohřbu Navalného byli dojatí, ale ne odevzdaní, řekl český diplomat

Na dnešním pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů.

Navalnyj byl pochován v Moskvě, uvedli jeho spolupracovníci

Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dnes pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Elon Musk podal žalobu na OpenAI a generálního ředitele Sama Altmana

Elon Musk, multimiliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX, podal žalobu na společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí. V žalobě se uvádí, že společnost upřednostnila zisk před svým původním posláním vyvíjet umělou inteligenci pro veřejné blaho. Musk, který OpenAI spoluzaložil, žaluje také generálního ředitele společnosti Sama Altmana a obviňuje ho z porušení smlouvy, protože nedodržel závazek společnosti pečlivě rozvíjet umělou inteligenci a zpřístupnit tuto technologii široké veřejnosti.

Millie Bobby Brown prozradila, jak ji Jake Bongiovi žádal o ruku. Prsten málem hned ztratila

Millie Bobby Brown se ve čtvrtek svěřila, jak ji partner Jake Bongiovi požádal o ruku během potápění. Dvacetiletá herečka, která je zasnoubená se synem Jona Bon Joviho od loňského dubna, poutavý příběh odvyprávěla ve čtvrteční epizodě talk show Jimmyho Fallona.

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

DOPORUČUJEME

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusové na pohřbu Navalného byli dojatí, ale ne odevzdaní, řekl český diplomat

Na dnešním pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů.

Navalnyj byl pochován v Moskvě, uvedli jeho spolupracovníci

Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dnes pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Elon Musk podal žalobu na OpenAI a generálního ředitele Sama Altmana

Elon Musk, multimiliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX, podal žalobu na společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí. V žalobě se uvádí, že společnost upřednostnila zisk před svým původním posláním vyvíjet umělou inteligenci pro veřejné blaho. Musk, který OpenAI spoluzaložil, žaluje také generálního ředitele společnosti Sama Altmana a obviňuje ho z porušení smlouvy, protože nedodržel závazek společnosti pečlivě rozvíjet umělou inteligenci a zpřístupnit tuto technologii široké veřejnosti.

Millie Bobby Brown prozradila, jak ji Jake Bongiovi žádal o ruku. Prsten málem hned ztratila

Millie Bobby Brown se ve čtvrtek svěřila, jak ji partner Jake Bongiovi požádal o ruku během potápění. Dvacetiletá herečka, která je zasnoubená se synem Jona Bon Joviho od loňského dubna, poutavý příběh odvyprávěla ve čtvrteční epizodě talk show Jimmyho Fallona.

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

Střelec, údajně voják bundeswehru, zabil na severu Německa čtyři lidi

Střelec, kterým byl podle médií pravděpodobně voják bundeswehru, zabil v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa čtyři lidi, včetně jednoho dítěte. Podezřelý se vzdal úřadům, informovaly dnes státní zastupitelství v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Biden i Trump navštívili hranici s Mexikem a navzájem se obvinili z migrační krize

Americký prezident Joe Biden a jeho soupeř v listopadových volbách Donald Trump ve čtvrtek dorazili na americko-mexickou hranici. Jejich návštěvy se pozoruhodně podobaly. Oba se přitom vzájemně obvinili z nefunkčního imigračního systému a tvrdili, že právě oni jsou schopni tento problém, který rezonuje americkou společností, vyřešit.

Policisté postavili ohrazení u kostela, kde má být rozloučení s Navalným

Ruští policisté postavili ohrazení na cestě od stanice moskevského metra ke kostelu, kde se má dnes konat poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným, který v únoru zemřel ve vězení. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino už také přijíždějí vozy pro přepravu zatčených, píše server Mediazona.